TIP na film: Nikdy nezostarnú | Prvá svetová vojna tak, ako ste ju ešte nevideli

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Nikdy nezostarnú

Peter Jackson. Meno, ktoré si prevažne spájame s milovanou trilógiou Pána Prsteňov. Avšak Jacksonove záujmy siahajú aj za hranice Stredozeme. Dá sa povedať, že je fanatickým znalcom prvej svetovej vojny. Medzi jeho záľuby patrí napríklad zbieranie bojových lietadiel, ktoré tento konflikt okúsili. Skromné hobby, ktoré vyvrcholilo v dokument Nikdy nezostarnú.

Takýchto dokumentárnych filmov je samozrejme veľmi veľa. Čím sa teda ten Jacksonov líši? V prvom rade sa nejedná o klasický dokument na aký sme zvyknutí. Nemáme tu žiadne „hovoriace hlavy“, celý film je zložený z autentických záberov prvej svetovej vojny, ktoré uvidíte tak, ako nikdy predtým. Kolorizované.

Nikdy nezostarnú dokument
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Tento unikátny dokumentárny film prezentuje zábery prvej svetovej vojny, ktoré ešte neuzreli svetlo sveta. Okrem toho, že majú sami o sebe veľkú výpovednú hodnotu, boli kolorizované a remastrované do Full HD kvality. Autentické hrôzy, ale aj ľudské momenty vojakov, takto uvidíte ako nikdy predtým.

Spracovanie

Pri desiatkach dokumentárnych filmov, ktoré sa zaoberajú tematikou prvej svetovej vojny, Jacksonov film určite vyniká. Na danú tému sa totižto pozerá originálnym spôsobom. A nie, nie je to iba tým, že autentické zábery remastroval a kolorizoval. To je iba veľmi atraktívne pozlátko.

Film je dramaturgicky veľmi zaujímavo vystavaný. Jackson sa v ňom vôbec nezaoberá politickým kontextom doby a veľkými osobnosťami, ktoré v nej figurovali. To sú samozrejme dôležité veci, ktoré si taktiež zaslúžia pozornosť, ale pri dokumente Nikdy nezostarnú sa na to ide inak.

Nikdy nezostarnú
Zdroj: imdb.com

Jackson film zložil čisto z historických autentických záberov a originálnych výpovedí veteránov, ktorí toto peklo prežili. Je poskladaný z momentov obyčajných ľudí. Prevedie nás úplne celým procesom. Od vypuknutia vojny, nástupu do armády, tréningu, až po masaker na bojovom poli a následnom vrátení sa domov.

Režisér sa takto pozerá na prvú svetovú vojnu inou optikou na akú sme pri dokumentárnych filmoch zaoberajúcich sa touto tematikou zvyknutí. Zábery sú fantastické a Jackson mal z čoho vyberať. K dispozícií mal hodiny a hodiny materiálu priamo z trezorov Londýnskeho Imperiálneho vojnového múzea.

Nikdy nezostarnú dokument
Zdroj: imdb.com

Výpovede veteránov, ktoré vo filme počujeme, boli vybrané z neuveriteľných 600 hodín materiálu, ktoré museli tvorcovia potriediť, posúdiť a vybrať. Výpovede boli kľúčové, keďže udávajú smer a spôsob rozprávania filmu.

Čo vás čaká?

Kombináciou týchto záberov a výpovedí sa Jacksonovi podarilo vytvoriť sekvencie, ktoré majú viac emócií a napätia, ako niektoré hrané vojnové filmy. Film Nikdy nezostarnú je jednoducho dokument, aký ste ešte nevideli. Vrelo ho odporúčam aj divákom, ktorí dokumenty neobľubujú. Tento by mohol zmeniť váš názor.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 86%
IMDB.com – 8,3/10
Rotten Tomatoes – 100%

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -