TIP na film: Pátranie | Vaša digitálna stopa z internetu nikdy nezmizne

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Pátranie

Aneesh Chaganty je pomerne neznámy, ale talentovaný americký režisér. V roku 2018 sa cez festival Sundance úspešne dostal do povedomia okruhov filmových producentov a fanúšikov po celom svete. Debutový film Pátranie mu otvoril dvere do pomerne vyššie financovaných projektov a už v priebehu tohto roka by nám Chaganty mal priniesť zaujímavý horor s materinskom tematikou – Run.

Na filme Pátranie nie je najlepšia iba jeho forma, všetko sa tu odohráva cez digitálne monitory alebo obrazovky telefónu, ale hlavne, ako perfektne a inteligentne ju vo svojom žánri využíva.

Pátranie
Zdroj: imbd.com

Očami obrazovky

Určite poznáte niektoré snímky, poväčšine horory, ktoré využívali napríklad videohovory cez sieť k docieleniu strašidelných prvkov. Keďže na to nie je potrebný nejaký vyšší rozpočet, takýchto filmov vyšlo viac než dosť. Hlavne boli ale cielené pre mladšie publikum a veľmi neoplývali kvalitou alebo originálnym nápadom.

Pátranie sa na to snaží ísť trochu inak, ale treba povedať, že v napätí počas celého príbehu budete v tomto prípade taktiež.

pátranie recenzia
Zdroj: foundfootagecritic.com

Dejom prechádzame cez starostlivú postavu Davida Kima (hádam najznámejší juhokórejský herec John Cho), ktorému sa bez stopy stratí 16-ročná dcéra Margot. Polícia je v tomto prípade bezradná. Postupne sa čas na nájdenie dcéry nebezpečne naťahuje a nikto nemá tušenie, kde by mohla byť. David nechce iba sedieť so založenými rukami a preto sa rozhodne s pátraním pomôcť.

Kde nájsť najviac informácií o vašom dieťati, keď nie v jeho počítači? Sociálne siete, blogy, anonymné zoznamky, náhodné fotografie a videá, všetko slúži ako informácie, ktoré Kimovi krok za krokom odhaľujú, že život Margot bol úplne iný, ako si sám myslel.

Pátranie
Zdroj: imbd.com

Čím viac pátrate, tým viac sa vzďaľujete od odpovede

Je to zvláštny pocit, keď si myslíte, že poznáte svojho najbližšieho a potom, keď sa za vami zavrú dvere, tak je to úplne iná osoba. S nemazaných archívov sa cez displej monitora taktiež dozvedáme, že si v dávnej dobe obaja museli prejsť ťažkou rodinnou tragédiou, čo ako hlavný dôvod zmenilo ich aktuálne správanie k ľudom naokolo.

Otec číta všetky jej staré správy, alebo aj četuje a streamuje s jej blízkymi “kamarátmi”. Nie len, že mu všetko ukazuje stránku svojej dcéry, o ktorej vôbec nevedel, ale jeho pátranie ho dovedie do uličiek, ktoré vôbec nie sú tak neviditeľné, ako si všetci na začiatku mysleli. Niečo tu nesedí. Začína obviňovanie vlastnej rodiny, policajtov, ako aj bývalých dcériných priateľov.

Pátranie
Zdroj: imbd.com

V detektívnej hre je ale iba jeden víťaz, ten kto pozná pravdu. Uniesol ju niekto? Odišla sama? Sú v tom drogy? Znásilnil ju niekto? Odišla kvôli svojmu otcovi? Je mŕtva, zahrabaná na záhrade? V tomto bode sú bohužiaľ všetky možnosti správne. Film sa s vami bude hrať ako mačka s myšou a až neskôr začnete premýšľať, že nie všetky slepé uličky sú naozaj slepé.

Spracovanie

Pátranie robí všetko presne tak, ako zamýšľal a robí to perfektne. Jedná sa o jeden z najlepších filmov, kde bola využitá takáto audiovizuálna digitálna podoba na obsah, ktorý sa pozeráme. Počas celého času budeme sledovať iba obyčajné investigovanie medzi článkami, textom správ alebo fotkami z detstva, ktoré je ale viac napínavé, ako iné filmy v jeho podobnom duchu.

Pátranie
Zdroj: imbd.com

Nielen funkčnosť strihu a strhujúca hudba robia z Pátrania neuveriteľnú skladačku puzzle, po ktorej si na konci uvedomíte, že vám už nezostali žiadne nechty na obhrýzanie. Za všetkým hľadajte dobrý scenár a v tomto prípade je to pravidlom číslo jedna. Po niekoľkých silných zvratoch si budete vravieť, ako ste to nemohli vedieť skôr, aj keď to bolo dopredu úplne jasné.

O prekvapenia v tomto filme nie je žiadna núdza. Odporúčam tiež kvalitný pohľad na scenáristickú stránku veci od LFTS. Treba uznať ale aj hereckú prácu John Cha, ktorý sa veľmi v dramatických rolách neobjavuje, ale keď už áno, stojí to za to. S jeho charizmatickou postavou sa stotožníte veľmi rýchlo a vás začne vyvrcholenie tohto tajuplného prípadu tak isto zožierať, ako aj jeho.

Trailer na film Pátranie
Zdroj: itafilm.sk

Žijeme dvakrát. Raz reálne a raz online

Pátranie patrí svojím detektívnym a psychologickým žánrom k filmom, kde nemôžete nechať váš mozog odpočívať. S nespočetne množstvom informácií na ploche počítača, alebo facebookovej nástenke, si začnete vyberať iba tie, ktoré sú dôležité pre úspešne vyriešenie pavučinového príbehu.

Vy sa stanete podobným pátračom, ako otec stratenej dcéry a možno vás prekvapí (alebo uistí), koľko údajov a citlivých informácií ľudia na internet vlastne dávajú. V dnešnej dobe závislostí nie len na sociálnych sieťach, film Pátranie chytro ukazuje, že naše celé životy sa postupne presúvajú do digitálnych jednotiek a núl.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 77%
IMDB.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 92%

Film Pátranie vás nezaujme iba v tom prípade, pokým ste ho nevideli. Môžete sa s nami o vaše názory podeliť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 komentár

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...