TIP na film: Psí ostrov | Krásny stop-motion animák, nie len pre psíčkarov

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Psí ostrov

Vizuálny perfekcionista Wes Anderson a jeho vizuálne perfektný Psí ostrov. Jeho filmy sú vždy obrazovo dokonalými dielami, z ktorých si jednotlivé zábery môžeme vytlačiť a zavesiť na stenu obývačky. Anderson je už celosvetovo známy svojimi presne symetrickými zábermi. S každým ďalším filmom posúva svoju posadnutosť po symetrickej kompozícii ďalej.

Poznáme ho najmä vďaka filmom Život pod vodou, Fantastický Mr. Fox, Grandhotel Budapešť a teraz už aj Psí ostrov. V jeho filmoch často vidíme hercov Billa Murraya, Owena Wilsona, alebo Jeffa Goldbluma. S týmito pánmi si vybudoval vzťah a jeho filmy si bez nich už ani nevieme predstaviť. Andersonovi animácia nie je cudzia a dôkazom je jeho druhý animovaný film – Psí ostrov.

Psí ostrov film
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti v Japonsku. Psia chrípka dosiahla epidemické rozmery a jej ohnisko je v meste Megasaki. V krajine rastie panika, hrozí, že chrípka preskočí z psích nositeľov na ľudí. Starosta Kobayashi je odhodlaný situáciu riešiť a navrhuje pre psov karanténu, alebo lepšie povedané, vyhostenie.

Psou karanténou sa stáva neďaleký ostrov, ktorý doteraz slúžil ako skládka odpadu. Stáva sa z neho Psí ostrov. O šesť mesiacov neskôr sa tam vydá hľadať svojho milovaného psíka malý Atari. Ten , spolu s pomocou nových psích kamarátov, začne pomaly odhaľovať spiknutie, ktorého cieľom je likvidácia všetkých psov z mesta Megasaki.

Psí ostrov film
Zdroj: imdb.com

Spracovanie

Psí ostrov je rovnako ako Fantastický Mr. Fox ďalším výborným animovaným filmom z dielne Wesa Andersona. Čaro filmu spočíva v tom, že si ho užijú rovnako deti ako dospelý. Dá sa povedať, že to je univerzálny film pre každého. Avšak najsilnejším aspektom Psieho ostrova je prepracovaná stop-motion animácia.

Film bol natočený už spomínanou stop-motion technológiou. Každý jeden pohyb musel byť osobitne fotografovaný. Na animácii pracovalo vyše 670 ľudí a celý proces trval viac ako 2 roky. Celý film sa takto skladá zo 130 000 fotografií. Áno, bolo s tým veľa práce.

Psí ostrov film
Zdroj: imdb.com

Prepracované sú aj jednotlivé figúrky, miniatúry a sety, s ktorými animátori pracovali. Všetko je navyše nasnímané v krásnych symetrických kompozíciách, ktoré vyrážajú dych. Obraz dotvára veľmi dravý soundtrack, ktorý je prevažne zložený z japonských bubnov. Audiovizuálne sa celkovo jedná o veľmi pôsobivé umelecké dielo.

Príbeh je občas zbytočne komplikovaný, ale udrží našu pozornosť od začiatku do konca. To je aj zásluhou výborných hercov, ktorí svojimi hlasmi jednotlivé postavy oživili. V roli hlavného psíka počujeme napríklad Bryana Cranstona, ktorého poznáme najmä zo seriálu Breaking Bad. Hviezdny ansámbel doplnili okrem vyššie spomínaných aj Scarlett Johansson, Edward Norton alebo Tilda Swinton.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 78%
IMDB.com – 7,9/10
Rotten Tomatoes – 90%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -