TIP na film: Rozpoltený | Príbeh o dvadsiatichštyroch identitách v jednom tele!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Rozpoltený

Čo je to rozpoltená osobnosť? Nie je to bipolárna porucha, nie je to schizofrénia. Kevin (James McAvoy) trpí ojedinelou chorobou, pričom v jeho tele žije najprv dvadsaťtri, neskôr dvadsaťštyri osobností. Navštevuje špecializovanú psychiatričku, ktorá s ním vedie sedenia a sleduje jeho vývoj. Spoznáme napríklad postavu Barryho, ktorý je módnym návrhárom a práve on je ten, ktorý chodí na sedenia s psychiatričkou. Ešte vidíme postavu Patricie a Dennisa, ktorí chcú prebrať vedenie nad Kevinovým telom. Jednou z ďalších identít je deväťročný Hedwig, ktorému záleží na tom, aby sa mu nikto nesmial a aby ho ľudia mali radi.

Split - dievčatá
zdroj: variety.com

Tri dievčatá v pivnici

Jedného dňa Kevin, ktorý je v tom momente Dennisom, unesie tri mladé dievčatá, ktoré idú spolu z oslavy narodenín jednej z nich, a zamkne ich do svojej tmavej pivnice. Najprv ich chce donútiť k zvráteným veciam, ako napríklad tancovať nahé, no neskôr sa upokojí a už ich „len“ drží v zajatí. Keď sa pokúsia ujsť, zamkne ich do samostatných miestností a nedáva im jedlo.

Hlavnou postavou je Casey (Anya Taylor-Joy), jedno z troch dievčat, ktoré sa snaží využiť Kevinovu chorobu k úteku. Casey počas celého zajatia spomína na svoju minulosť, v ktorej sa jej stalo veľa nepríjemných a zvrátených vecí. Divák si teda môže klásť otázku, či sa jej vôbec oplatí ujsť, keď to, čo ju čaká vonku, nie je o nič lepšie. Okrem tohto sa v Kevinovi prebúdza dvadsiataštvrtá osobnosťBeštia. Dokážu dievčatá ujsť? Alebo Beštia ovládne Kevinove telo a zabije ich?

Zdroj: movieclips.com

Psychologický thriller

Tento psychologický thriller, ktorý obsahuje aj hororové pasáže, vyšiel v roku 2017. Má okolo dvoch hodín. Je plný akcie a citlivejší divák môže pri sledovaní pociťovať strach. Na mňa však pôsobil skôr nepríjemne, pri sledovaní toho, čím dievčatá a aj samotný Kevin prechádzajú. Komu by sa páčilo rozprávať sa s niekým, kto sa z minúty na minútu zmení na úplne inú osobnosť?

Trochu ma sklamalo, že sme vo filme nemali možnosť spoznať všetky osobnosti. No napriek tomu ho určite odporúčam ľuďom, ktorí sa neboja občasných zimomriavok, či zrýchleného pulzu. Rozpoltený nie je úplne typický horor, nie je v ňom veľa vyskakovačiek. Útočí skôr na psychiku diváka a po zhliadnutí zanecháva nepríjemný pocit. Niektorých „Vyvolených“ na konci taktiež čaká menšie prekvapenie.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 77%
IMDb.com – 7,3/10
Rotten Tomatoes – 76%

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -