TIP na film: Schindlerov zoznam | Príbeh o podnikateľovi s veľkým srdcom

Nenechajte si ujsť

Zoltán Hegyi
Zoltán Hegyi
Som mladý chalan, ktorý od narodenia miluje filmový svet. Na filmoch som vyrastal a chcem na nich aj zostarnúť. Verím, že každý si musí ísť za svojim snom a preto si aj ja teraz idem za tým svojim.

Najčítanejšie za 7 dní

TIP na film: Schindlerov zoznam

Existuje veľmi veľa filmov o zachytení smutnej a bohužiaľ pravdivej histórie z čias druhej svetovej vojny. Film Schindlerov zoznam spracovaný umelcom svojho oboru, Stevenom Spielbergom, sa do dejín kinematografie zapísal ako vrcholné dielo všetkých vojnových filmov. Čierno-biele dramatické vyobrazenie dejín skutočne neslúži len pre pamätníkov.

Pozrieť by si ho mali povinne všetci, najmä v dnešných časoch, keď sa čoraz častejšie do politiky pretláča extrémizmus. Snímka, ktorá bola natočená v roku 1993 získala hneď niekoľko Zlatých glóbusov a mnoho Cien Akadémie. Film Schindlerov zoznam získal Oscary za najlepší film, najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu, najlepší adaptovaný scenár, najlepšiu réžiu, najlepšiu kameru, najlepšiu výpravu a najlepší strih.

Schindlerov zoznam
Zdroj: hustonsite.files.wordpress.com

Ako je možné si všimnúť už len vďaka oceneniam, nie nadarmo sa film stal legendou medzi svojim žánrom. Film tiež dominuje svojím hereckým obsadeným. Herci ako Ralph Fiennes, Ben Kingsley či dokonca Liam Neeson. Práve aj vďaka týmto skvelým hercom sa podarilo priniesť film tam, kde je teraz.

Príbeh zachytený pohľadom podnikateľa

Film začína celkom pomaly, keď sa nám mladý Liam Neeson votrie na scénu. Na prvý pohľad nepriateľ Nemeckej Ríše ukazuje, akú moc majú peniaze. Vďaka jeho obrovskému rozpočtu si práve Oskar Schindler mohol dovoliť prizvať ku stolu dôležitých dôstojníkov nacistickej strany. To má za následok, že si mladý podnikateľ vytvára silné kontakty, čo mu v budúcnosti neraz pomôže.

Medzitým ako sa Schindler pokúša rozbehnúť si nový biznis, tak už vtedy vznikajú rôzne getá pre židov. Oskar to berie ako príležitosť a tak si prichýli zopár židov ako lacnú pracovnú silu. Situácia však rýchlo eskaluje, keď židia strácajú svoje práva a presúvajú sa do pracovných táborov. Vtedy prichádza na scénu nemecký dôstojník Amon Goeth, ktorého perfektne zahral Ralph Fiennes.

schindlerov zoznam
Zdroj: filmujeme.sk

Jeho úlohou je sa postarať o novo vzniknutý tábor. Práve Shindlerova pracovná sila skončila v jeho tábore a urobí všetko preto, aby ich získal späť. Oskar si bude musieť vybrať medzi peniazmi a cťou. Pre čo sa nakoniec tento obávaný podnikateľ rozhodne?

Steven Spielberg nám poskytol viac, než len film

Samozrejme, že snímka je veľmi obšírna a má veľa dejových línií, práve preto sme vám poskytli len základný „výcuc“. Celý film je veľmi pekne rozkategorizovaný do jednotlivých udalostí, ktoré všetky vychádzajú z pravdivých udalostí. Celý film nám je poskytnutý v čierno-bielom šate. Kde tam sa nachádza jedna špecifická farba, ktorá má veľký význam pre nášho hrdinu v neskoršej fáze filmu.

schindlerov zoznam
Zdroj: mentalfloss.com

Dramatické dielo nám prináša brilantný soundtrack, ktorý prehlbuje naše myšlienky a cit v určitých momentoch. Neraz to bola práve hudba, čo nás prinútila zatajovať dych.

Film pod režisérskou taktovkou Stevena Spielberga trvá 195 minút. Každá minúta nás pripravuje na grandiózne finále, pri ktorom neostane jedno oko suché. Ak sa tu medzi vami nájde niekto, kto film nevidel, veríme, že sa po prečítaní nášho článku rozhodnete túto chybu napraviť.

Videli ste film Schindlerov zoznam? Páčil sa vám? Napíšte nám to do komentárov!

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 92%

IMDb.com – 8,9/10

Rotten Tomatoes – 97%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -