TIP na film: Sin City – Mesto hriechu | Jedna z najvernejších komiksových adaptácii

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Najčítanejšie za 7 dní

TIP na film: Sin City – Mesto hriechu

Iba málo krát sa stane, aby bola filmová adaptácia dokonalým pretvorením komiksovej predlohy. Režisér Robert Rodriguez to s týmto filmom dokázal. Sin City – Mesto hriechu je komiksovou sériou kultového spisovateľa Franka Millera. Kombináciou jeho poetických monológov a jedinečnej čiernobielej kresby vzniklo veľmi originálne dielo.

Rodriguez bol jedným z Millerových najvernejších fanúšikov a akonáhle bola technológia na pretvorenie tohoto komiksu dostupná, rozhodol sa adaptáciu realizovať. Výnimočný štýl, akým sa Rodriguez rozhodol Sin City spracovať, prilákal veľa hereckých hviezd vrátane Bruca Willisa, Jessicy Alby, Mickeyho Rourka a mnoho ďalších.

Sin City
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Sin City je mesto plné násilia, drsných mužov a krásnych žien. Ak sa zatúlate v uliciach tohoto mesta, môžete tam nájsť čokoľvek. Môžete tam nájsť nekompromisného detektíva Hartigana (Bruce Willis), ktorý sa rozhodol byť strážnym anjelom pre divokú striptérku Nancy (Jessica Alba).

Drsného bitkára Marva (Mickey Rourke) na krvavej ceste pomsty za ženu, ktorá mu dala noc jeho života. Alebo záhadného Dwighta (Clive Owen), ktorý sa zapletie do konfliktu s ľahkým ženami z Old Townu. Vstúpte spoločne s nimi do temných uličiek a pochybných barov tohoto bohom zabudnutého mesta.

Sin City
Zdroj: imdb.com

Spracovanie

Sin City je skutočne perfektnou adaptáciou. Tak perfektnou, že môžete tento film sledovať s originálnym komiksom v ruke a všímať si, ako Rodriguez pretvoril takmer všetky komiksové stránky. Je to veľmi pôsobivé. Avšak čo je ešte pôsobivejšie, je fakt, že sa mu okrem presného vizuálneho pretvorenia podarilo zachytiť aj atmosféru a dušu predlohy.

Tento film je ako neuveriteľne atmosferická a neodolateľná nočná mora. Sin City explicitne zachytáva všetky črty klasického filmu noir. Môžeme povedať, že sa jedná o film noir na steroidoch. Všetko je tu veľmi zveličené, od šialeného násilia až po abstraktné obrazy. Avšak aj napriek veľmi štylizovanej forme film nestráca kontakt s divákom.

Sin City
Zdroj: imdb.com

To najmä vďaka ústredným postávam a ich konfliktom, ktoré sú pomerne jednoduché, ľudské a divák sa s nimi vie stotožniť. Navyše sú ukotvené v divácky atraktívnom žánri. Sin City má fantastický scenár, ktorý zachytáva tri Millerove komiksy – „Ten žltý bastard„, „Veľká, tučná zabíjačka“ a „Drsné zbohom„.

Rodriguez tieto poviedky elegantne prelína. Ešte lepšie, ako toto originálne rozprávanie príbehu, sú jednotlivé monológy. Poetické, kreatívne, občas úsmevné a plné nezabudnuteľných hlášok. Monológy fungujú aj vďaka dokonalo obsadeným hercom, ktorí svoje role absolútne ovládli. Miller musel byť nadšený.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 80%
IMDB.com – 8/10
Rotten Tomatoes – 77%

Aká je vaša obľúbená komiksová adaptácia? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -