TIP na film: Sociálna sieť | Film o zrodení najznámejšej sociálnej siete

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Sociálna sieť

Kto už teraz nemá Facebook, akoby ani nežil. Aj keď už pomaly upadá a do popredia sa dostávajú ostatné sociálne siete, nemôžme sa tváriť, že vznik Facebooku nebol prelomovým bodom. Socializácia ľudí a komunikácia medzi nimi sa vďaka tejto sieti úplne zmenila a nabrala novú podobu. Zakladateľom Facebooku je svetoznámy Mark Zuckerberg. S vznikom Facebooku prišlo mnoho káuz, sporov, prelomov a podobne. Zuckerberg sa súdil s viacerými spoluzakladateľmi a aj s dvojičkami, ktoré tvrdili, že im ukradol ich nápad. Všetko spojené so vznikom Facebooku popisuje film Sociálna sieť.

social network
Zdroj: wired.com

Náhľad do deja

Každá doba prináša veľké osobnosti, ktoré pozmenia svet k lepšiemu alebo horšiemu. Niekoho, kto ovplyvní mnoho ľudí a stane sa známou tvárou. Dostane sa do učebníc dejepisu. Takouto osobou, o ktorej bol neskôr natočený film Sociálna sieť, je Mark Zuckerberg. Mark založil ešte počas jeho štúdia na Harvarde sociálnu sieť pre jeho Univerzitu – Facebook. Inšpiroval sa rovnomennou knižkou Harvardu, kde mal každý študent fotku, meno a popis. Na to, aby však takúto sieť vytvoril, sa musel nabúrať do databázy školy, čo sa nezaobišlo bez predvolania od komisie.

Táto sieť mala najprv fungovať iba na Harvarde, no rýchlo o ňu prejavovali záujem čoraz väčšie a väčšie skupiny ľudí. Čím viac jeho popularita rástla, tým viac problémov vznikalo zvnútra. Zrazu sa ozvalo viacero študentov, že aj oni boli pri zakladaní Facebooku a pomáhali s ním. Zuckerberg sa začal ťahať po súdoch a konaniach, zatiaľ čo sa jeho počet cifier na bankovom účte zväčšoval.

social network
Zdroj: theverge.com

Informácie o filme

Film vyšiel v roku 2010. Keďže nikto doteraz nevie, ako presne to so vznikom Facebooku bolo, ani tento film neprináša iba jeden pohľad a teóriu. Preto sa o ňom nedá hovoriť ako o pravdivom dokumentárnom filme. Je to životopisná fakto-fikcia založená na skutočnej udalosti. Spolu s úžasnými hercami (Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake) a ešte lepšími výkonmi sa zo Sociálnej siete stal skvelý film, ktorý určite stojí za pozretie. Trvá dve hodiny a nájdete ho aj na Netflixe.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 81%
IMDb.com – 7,7%
Rotten Tomatoes – 96%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -