TIP na film: Teória všetkého | Výnimočný životný príbeh zosnulého génia Stephena Hawkinga, ktorý nás dnes navždy opustil

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najjasnejšia hviezda modernej vedy zomrela

Dnes, 14. marca, v skorých ranných hodinách zomrel vo veku 76 rokov jeden z najznámejších a najuznávanejších teoretických fyzikov. Podľa správy, ktorú zverejnila rodina Stephena Hawkinga, profesor odišiel pokojne počas spánku doma v meste Cambridge.

tip na film: teória všetkého stephen hawking
Zdroj: money.cnn.com

Hawking bol známy vedec a popularizátor vedy s veľmi svojským zmyslom pre humor a silnou charizmou. Celý život trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou, ktorú mu diagnostikovali vo veku 21 rokov. Prognóze dvoch až troch rokov života, ktorú mu v tom čase dali lekári, vzdoroval dlhých 55 rokov.

Choroba, aj keď postupovala relatívne pomaly, ho časom pripútala na vozík. V roku 1985 musel po silnom zápale pľúc podstúpiť tracheotómiu, po ktorej stratil hlas. Od roku 1997 používal na komunikáciu elektronický hlasový syntetizátor, ktorý pracoval so softvérom Equalizer a EZKeys a ovládaný bol pomocou jedného prepínača. Neskôr sa ovládanie zmenilo a Hawking začal používať infračervený senzor pohybu jeho líca, ktorý mal zabudovaný v okuliaroch.

Počas života sa profesor Hawking venoval výskumu, popularizácii vedy, no vidieť ho bolo aj vo viacerých seriáloch a filmoch. Aj napriek zdanlivej neschopnosti komunikácie nám Hawking celý svoj život dokazoval, že ľudská myseľ, na rozdiel od fyzického tela, nemá hranice.

Zdroj: english.cntv.cn

TIP na film: Teória všetkého

Životopisný film Teória všetkého vznikol ešte v roku 2014. Natočený bol podľa spomienkového spisu Jane, prvej ženy Stephena Hawkinga. S prevádzaním príbehu do filmovej podoby a zachovania autenticity pomáhal aj samotný profesor so svojou bývalou manželkou. Celá snímka slúžia ako pocta nielen známemu teoretickému fyzikovi. Dej filmu vo svojom celku rozpráva milostný príbeh tejto dvojice a Hawkingov inšpiratívny boj s chorobou. Je nesmierne emotívny a reálny.

tip na film: teória všetkého stephen hawking
Zdroj: intofilm.org

Emócie, ktoré film ukazuje, sú podané s takou presnosťou a vážnosťou, akoby boli matematicky vypočítané. Celok však bez pochýb stojí na jednej jedinej veci: hereckom obsadení. Samozrejme rozprávam prevažne o centrálnom výkone, ktorý podal Eddie Redmayne v úlohe titulného Hawkinga. Jeho herectvo je absolútne fantastické, ohromné a úprimne hlboké. Zo začiatku ešte študenta vidíme ako mierne nemotorného mladíka, ktorý má občas nakrivo okuliare či zvláštne pohne ramenom. Počas vyhradených dvoch hodín, ktoré film beží, sa však Redmayne postupne a hlavne plne transformuje do vykrútenej postavy, ktorá navonok nepôsobí zdravo.

Eddie Redmayne v tomto výkone nie len zručne napodobňoval, do úlohy sa vžil. Pozerať sa na to, ako sa jeho tvár a telo postupne deformujú – sami v sebe cítite, ako je to reálne a dokonca vám to spôsobí nepohodlie či odpor. Aj práve preto si herec za stvárnenie známeho, teraz už zosnulého profesora, zaslúžil Oscara za Najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Mimochodom, od Akadémie snímka obdržala až 5 nominácií.

tip na film: teória všetkého stephen hawking
Zdroj: sciencenews.org

Stephen ako polovica Hawkingovcov

Hlavný emocionálny faktor filmu avšak pramení z traumy choroby, ktorá spôsobuje zmätok v páre, ktorý tvoria Stephen a Jane. Teórii všetkého sa podarilo niečo takmer nemožné a medzi životopisným snímkami nevídané. Film nám vyobrazil skutočných ľudí v skutočnom vzťahu, ktorý dokonalo funguje a nadväzuje na príbeh podložený rešpektom a láskou.

Tu nás zasa ohromí herečka Felicity Jones, ktorá si zahrala Jane Hawkingovú. Oproti Redmaynemu hrá perfektne a navzájom sa skvelo doplňujú – podobne, ako to bolo aj v skutočnej rodine Hawkingovcov. Jones si absolútne zaslúži obdiv a ešte viac pozornosti od kritikov. Jedna obzvlášť zručne a úmyselne rezervovane zahraná scéna tesne pred koncom vás ako diváka zaplaví a emocionálne pridusí, až sa vám zakrúti hlava.

tip na film: teória všetkého stephen hawking
Zdroj: npr.org

Netreba nič dodať, treba pozrieť

Teória všetkého je majstrovsky natočený životopisný film, ktorý má po smrti Stephena Hawkinga ešte väčšiu váhu. Príbeh je úžasný a hlavne realistický. Vo filmovej forme je však podaný s nadhľadom na vec a dokonalým spracovaním, nech už je reč o réžii Jamesa Marsha, nádhernému vizuálnemu vzhľadu, skvelej hudbe zosnulého Jóhanna Jóhannssona či perfektných hereckých výkonoch – obzvlášť po dnešku vám nemôžeme nič iné, než film odporučiť.

ZDROJdennikn

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -