TIP na film: The Devil and the Blacksmith | Španielska hororová rozprávka z produkcie Netflixu

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: The Devil and the Blacksmith

Streamovacia služba Netflix produkuje veľa zaujímavých filmov a seriálov. O tých menej známych sa nanešťastie ledva dopočujeme. Jedným z týchto menej známych, avšak veľmi kvalitných filmov, ktorý vznikol v produkcii Netflixu, je španielska hororová rozprávka The Devil and the Blacksmith.

Film vznikol v réžii Paula Urkija Alija, pre ktorého sa jednalo o celovečerný debut. Pred The Devil and the Blacksmith sa venoval krátkometrážnym filmom s podobnou tematikou a špeciálnym efektom, čo sa na tomto diele viditeľne podpísalo.

The Devil and the Blacksmith
Zdroj: gorkagomezandreu.com

Náhľad do deja

The Devil and the Blacksmith, alebo v pôvodnom znení Errementari, rozpráva príbeh zasadený do Španielska počas 18. storočia. Kováč Patxi uzavrie počas vojny zmluvu so samotným diablom, aby sa mohol bezpečne vrátiť z pekla vojny do náručia svojej milovanej ženy.

Avšak keď nadíde deň zúčtovania a Patxi musí svoj dlh diablovi splatiť, diabol skočí Patximu na prefíkaný trik a stane sa jeho zajatcom. O niekoľko rokov neskôr sa malé dievčatko Usue zatúla kováčovi do dielne a diabla nevedomky prepustí. Proti kováčovi teraz stojí celé pekelné kráľovstvo a rozbesnený dav, ktorý si myslí, že dievča uniesol.

The Devil and the Blacksmith
Zdroj: tmdb.org

Spracovanie

Väčšina klasických ľudových rozprávok má veľmi temný, ba až hororový pôvod. V podobnom duchu sa nesie aj toto dielo. Čo je na tomto filme zaujímavé, je fakt, že nie je založený na žiadnej konkrétnej rozprávke, ale jedná sa o originálny príbeh. To je pri jeho špecifickosti veľmi osviežujúce a prekvapujúce.

Film tonálne pripomína tvorbu Guillerma del Tora. Nie len svojim rozprávkovo hororovým poňatím, ale aj celkovým technickým spracovaním. Paul Urkijo Alijo sa podobne ako del Toro vyžíva vo vytváraní fantazijných svetov a magických bytostí, ktoré sú vytvorené za pomoci prepracovaných masiek a praktických efektov.

The Devil and the Blacksmith
Zdroj: siff.net

The Devil and the Blacksmith má veľké srdce a kopu čierneho humoru. Film začne priemerne, hneď zo začiatku na ňom vidíme, že tvorcovia nemali zrovna veľký rozpočet. Avšak s príchodom postavy čerta sa začne príjemná a neodolateľná filmová zábava. S na prvý pohľad desivou postavou čerta začnete neskôr dokonca sympatizovať.

Aj napriek tomu, že tento film nie je dokonalý, je to jedno z tých diel, ktoré vás neustále prekvapuje svojou kreativitou, humorom a spôsobom, ako sa aj za málo peňazí dajú natočiť veľké scény. Je dobré vedieť, že obrovská streamovacia služba ako Netflix podporuje aj takto jedinečné projekty.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 66%
IMDB.com – 6,4/10
Rotten Tomatoes – 78%

Ktoré sú vaše obľúbené hororové rozprávky? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -