TIP na film: The Hate U Give | Film o rasizme, nenávisti a láske

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: The Hate U Give

T.H.U.G. L.I.F.E. The Hate U Give Little Infants F*cks Everyone (voľný preklad: Nenávisť vštepovaná malým deťom zničí každého). Túto myšlienku šíril slávny nebohý raper Tupac Shakur a okolo nej sa točí aj tento film. Napriek tomu, že sa svet stále rozvíja a ľudské mysle stále otvárajú, naďalej sa stretávame s negatívnymi názormi ľudí. S rasizmom, homofóbiou, neakceptovaním inakosti…

Už dávno nie sme v dobe, keď európske spoločnosti a kolonizované americké spoločnosti obchodovali s otrokmi tmavej pleti, no stále nie sme schopní ako spoločnosť brať všetkých ľudí rovnocenne.

starr v škole
Zdroj: noizz.aktuality.sk

Ako to ale môžeme konečne dosiahnuť? Ako sa môžeme zbaviť nenávisti a rasizmu? Jedným z moderných spôsobov, ktorý osloví nespočetne veľa ľudí, je ukázanie problematiky vo filme. S jednoduchším spracovaním sa tak dajú priviesť na svetlo aj ťažké a ignorované témy. Aj s takýmto významom prišiel The Hate U Give.

Náhľad do deja

The Hate U Give je film o šestnásťročnej Starr, ktorá pochádza z černošskej rodiny z nebezpečnej, prevažne čiernej časti mesta plnej gangov a drog. Chodí však do súkromnej, prevažne bielej školy pre deti z bezpečných častí mesta. Musí tak každodenne preskakovať z jedného života do druhého. No ani do jedného z nich tak úplne nepatrí.

starr a chris
Zdroj: movieweb.com

V jeden deň ide na párty do domu v jej časti mesta a stretne tam Khalila, svojho kamaráta z detstva. Párty sa však zvrhne a domom sa ozvú slová hádky a následne výstrely. Khalil ponúkne Starr, že ju vezme domov, aby bola v bezpečí. Táto cesta sa mu však stala osudnou. Zastavil ich policajt a po nešťastnom nedorozumení sa Starr stala svedkyňou Khalilovej vraždy rukou policajta.

Po tom, ako sa uvažuje nad nechaním policajta bez následkov, sa Starr zapojí do protestov za spravodlivosť pre Khalila, vystúpi v televízii, kde uvedie svoje svedectvo a odhalí tajomstvá jej časti mesta a zúčastní sa aj súdu ako svedok tohto činu. Bojuje za spravodlivosť pre čiernych občanov mesta a proti nespravodlivosti a rasizme. Svojimi činmi ohrozí nielen seba, ale aj svoju rodinu. Tá však napriek tomu stojí pri nej a podporuje ju v jej rozhodnutí. Podarí sa Starr vybojovať spravodlivosť?

starr a khalil
Zdroj: hollywoodreporter.com

Informácie o filme

Tento film vznikol na základe knižnej predlohy s rovnakým názvom, ktorú napísala černošská spisovateľka Angie Thomas. Vo filme hrajú známi tínedžerskí herci Amandla Stenberg, KJ Apa a iní.

The Hate U Give svojím jednoduchým spracovaním poukazuje na vážne a ťažké témy nenávisti a rasizmu, a tak otvára divákom oči. Je plný silných momentov, emócii, akcie a dôležitých myšlienok. Určite odporúčame jeho pozretie – vďaka tomuto filmu sa začnete zamýšľať nad problémami spoločnosti a dosť možno prehodnotíte vlastné zmýšľanie o ľuďoch inej farby pleti.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 66%
IMDb.com – 7,3/10
Rotten Tomatoes – 97%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -