TIP na film: Toto je náš svet | Inšpirujúci road movie o alternatívnej výchove

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Toto je náš svet

Rozmýšľali ste niekedy nad životom čisto iba v prírode? S knihami, hudbou, priateľmi a fyzickými hrami? Dokázali by ste opustiť priestor vašej pohodlnej wi-fi izby, zrieknuť sa školy, baru alebo reštaurácií? Film Toto je náš svet od režiséra Matta Rosa vás zavedie do rozprávkového miesta, ktoré je od bežnej ľudskej civilizácie celkom ďaleko vzdialené.

Každá minca má ale vždy dve strany, takže nečakajte, že ani tu by bol život romanticky ideálny. Aj tu platia povinnosti a tvrdé pravidlá, ktoré z vás vybrúsia človeka chápajúceho ako sa o seba starať a aké iba skutočne dôležité veci sa je potrebné naučiť.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Iný spôsob uvažovania

Komédia, dráma, road-movie. Film Toto je náš svet je pomenovaný týmito žánrami, ale najlepšie je jeho definíciu možné vystihnúť ako: Alternatívny život voľnomyšlienkárskej komunity vs všetci ostatní.

Popritom treba ale hneď na začiatku pripomenúť, že vám film svoje myšlienky vôbec nenúti a nepresviedča vás, aby ste ich uplatňovali aj vy. Dáva vám iba rady a informácie, ktoré môžete prijať a možno tak uvidíte svet z úplne inej perspektívy, ako doteraz.

To to je náš svet
Zdroj: natashastander.wordpress.com

Rodič Ben (Viggo Mortensen – Pán Prsteňov, Zelená kniha) s jeho ženou vychovávajú v lesoch svojich 6 detí. Majú tu knihy významných filozofov, rodinné tvorivé krúžky, čerstvý vzduch a hlavne pokojný, nevyrušujúci život ďaleko od moderných ľudí.

Nič viac im nechýba a pri najhoršom jeden z rodičov skočí nakúpiť potrebné zásoby do najbližšieho mesta. Ben je pre svoje deti učiteľom všetkého a chce, aby z nich vyrástli všestranní ľudia, ktorí chápu rozdiel medzi potrebou a chcením.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Učí príroda, nie škola

Po tragickej rodinnej situácii nastáva chvíľa, keď sa všetci členovia musia vybrať von zo svojho domova v divočine. Vchádzajú do mesta a spoznávajú bežných ľudí, ktorí sú ich správaním šokovaní a zarazení.

Dostávame sa do niekoľko situovaných argumentov, v ktorých je naše bežné užívanie si sladkých nápojov, alebo tuposť nechápania fungovania sveta naokolo, odskúšaná jednoduchými, ale vlastne veľmi účinnými myšlienkami a zaujímavými postrehmi. Rodina sa po celý čas stretáva s komunitami, ktoré veľmi nechcú uznávať ich spôsob života, aj keď ním nikomu neubližujú. Sú len proste iní.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Hlava rodiny Ben dobre vedel, že svet tu vonku ich nebude vítať s otvorenou náručou. Po čase ale aj on chápe, ako na tom vlastne až tak nezáleží. Dôležité je, že majú seba samých. Spolu sú v bezpečí a šťastní. A čo, že nosia netradičné farebné oblečenie s kvietkami v smútočnom kostole, a čo, že ich motto je chápať svet a až potom si ho užívať.

Nič nie je do kameňa vyryté večne a naše názory na ľudí, ktorí sa vymykajú bežnému zaužívanému správaniu, by nikdy nemali znieť: Čo to urobil? Ale hlavne: Prečo to vlastne urobil? Až potom pochopíte, že alternatíva nemusí byť hneď tá zlá.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Spracovanie

Nie príliš nápadný indie film Toto je náš svet vám predstaví život v pokojnejšej a krásnejšej podobe. Kamera si zámerne vyberá kontrasty medzi myslením farebným a všedným, ale víťaza si už musíte určiť iba vy sami. Nesmú chýbať nádherné scenérie prírody alebo roztomilých domčekov v lese.

Scenár v niektorých prípadoch nie je až taký prekvapivý, ale za to veľmi úprimný a poučný. Svojimi skladbami tu prispela atmosférická islandská kapela Sigur Ros. Hneď od začiatku nadviažete vzťah so všetkými charizmatickými členmi rodiny a bude vás zaujímať, čo ešte viac majú vo svojich aktivitách, pripomínajúcich letný tábor, pripravené.

To to je náš svet
Zdroj: nytimes.com

Hlavný herec Viggo Mortensen je aj vo svojom súkromí všestranný umelec a mysliteľ, čiže jeho hranie v tomto filme vyzerá úplne prirodzene. Nájdeme tu napríklad aj začínajúci britský talent Georg MayKay (1917), ryšovlasé dievča Annalise Basso (horory Oculus a Ouija), alebo mladého Nicholasa Hamiltona (To).

Nový pohľad na svet

Toto je náš svet nemusí byť film len pre tých, ktorí sa radi zasmejú, alebo majú v obľube zelenú prírodu. Je v ňom ešte omnoho viac. Snaží sa poukázať na ťažkú podstatu výchovy detí, ako aj so nesúhlasením názorom väčšiny, ktorý nie vo všetkých prípadoch môže byť ten správny.

Ak máte radi atmosférické opekanie na záhrade s priateľmi a posúvanie nie len vašich intelektuálnych, ale aj fyzických limitov, určite si tento film zapamätajte. Pokiaľ ste ale iba človek, ktorý sa nebojí mať pri každej príležitosti otvorenú hlavu novým možnostiam a nápadom, pozrite si ho ešte dnes.

Ak nie ste ani to prvé, ani to druhé, nevadí. Film Toto je náš svet ukážte svojim rodičom alebo súrodencom a po čase možno uvidíte, že ich správanie sa k obyčajným veciam naokolo predsa len nejakým zázračným spôsobom pozmenilo.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 78%
IMDB.com – 7,9/10
Rotten Tomatoes – 82%

Ak ste už videli film Toto je náš svet, môžete sa s nami o vašich pocitoch podeliť komentároch. Pretože aj zdieľanie myšlienok je liečivé.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -