TIP na film: Toto je náš svet | Inšpirujúci road movie o alternatívnej výchove

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Toto je náš svet

Rozmýšľali ste niekedy nad životom čisto iba v prírode? S knihami, hudbou, priateľmi a fyzickými hrami? Dokázali by ste opustiť priestor vašej pohodlnej wi-fi izby, zrieknuť sa školy, baru alebo reštaurácií? Film Toto je náš svet od režiséra Matta Rosa vás zavedie do rozprávkového miesta, ktoré je od bežnej ľudskej civilizácie celkom ďaleko vzdialené.

Každá minca má ale vždy dve strany, takže nečakajte, že ani tu by bol život romanticky ideálny. Aj tu platia povinnosti a tvrdé pravidlá, ktoré z vás vybrúsia človeka chápajúceho ako sa o seba starať a aké iba skutočne dôležité veci sa je potrebné naučiť.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Iný spôsob uvažovania

Komédia, dráma, road-movie. Film Toto je náš svet je pomenovaný týmito žánrami, ale najlepšie je jeho definíciu možné vystihnúť ako: Alternatívny život voľnomyšlienkárskej komunity vs všetci ostatní.

Popritom treba ale hneď na začiatku pripomenúť, že vám film svoje myšlienky vôbec nenúti a nepresviedča vás, aby ste ich uplatňovali aj vy. Dáva vám iba rady a informácie, ktoré môžete prijať a možno tak uvidíte svet z úplne inej perspektívy, ako doteraz.

To to je náš svet
Zdroj: natashastander.wordpress.com

Rodič Ben (Viggo Mortensen – Pán Prsteňov, Zelená kniha) s jeho ženou vychovávajú v lesoch svojich 6 detí. Majú tu knihy významných filozofov, rodinné tvorivé krúžky, čerstvý vzduch a hlavne pokojný, nevyrušujúci život ďaleko od moderných ľudí.

Nič viac im nechýba a pri najhoršom jeden z rodičov skočí nakúpiť potrebné zásoby do najbližšieho mesta. Ben je pre svoje deti učiteľom všetkého a chce, aby z nich vyrástli všestranní ľudia, ktorí chápu rozdiel medzi potrebou a chcením.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Učí príroda, nie škola

Po tragickej rodinnej situácii nastáva chvíľa, keď sa všetci členovia musia vybrať von zo svojho domova v divočine. Vchádzajú do mesta a spoznávajú bežných ľudí, ktorí sú ich správaním šokovaní a zarazení.

Dostávame sa do niekoľko situovaných argumentov, v ktorých je naše bežné užívanie si sladkých nápojov, alebo tuposť nechápania fungovania sveta naokolo, odskúšaná jednoduchými, ale vlastne veľmi účinnými myšlienkami a zaujímavými postrehmi. Rodina sa po celý čas stretáva s komunitami, ktoré veľmi nechcú uznávať ich spôsob života, aj keď ním nikomu neubližujú. Sú len proste iní.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Hlava rodiny Ben dobre vedel, že svet tu vonku ich nebude vítať s otvorenou náručou. Po čase ale aj on chápe, ako na tom vlastne až tak nezáleží. Dôležité je, že majú seba samých. Spolu sú v bezpečí a šťastní. A čo, že nosia netradičné farebné oblečenie s kvietkami v smútočnom kostole, a čo, že ich motto je chápať svet a až potom si ho užívať.

Nič nie je do kameňa vyryté večne a naše názory na ľudí, ktorí sa vymykajú bežnému zaužívanému správaniu, by nikdy nemali znieť: Čo to urobil? Ale hlavne: Prečo to vlastne urobil? Až potom pochopíte, že alternatíva nemusí byť hneď tá zlá.

To to je náš svet
Zdroj: imbd.com

Spracovanie

Nie príliš nápadný indie film Toto je náš svet vám predstaví život v pokojnejšej a krásnejšej podobe. Kamera si zámerne vyberá kontrasty medzi myslením farebným a všedným, ale víťaza si už musíte určiť iba vy sami. Nesmú chýbať nádherné scenérie prírody alebo roztomilých domčekov v lese.

Scenár v niektorých prípadoch nie je až taký prekvapivý, ale za to veľmi úprimný a poučný. Svojimi skladbami tu prispela atmosférická islandská kapela Sigur Ros. Hneď od začiatku nadviažete vzťah so všetkými charizmatickými členmi rodiny a bude vás zaujímať, čo ešte viac majú vo svojich aktivitách, pripomínajúcich letný tábor, pripravené.

To to je náš svet
Zdroj: nytimes.com

Hlavný herec Viggo Mortensen je aj vo svojom súkromí všestranný umelec a mysliteľ, čiže jeho hranie v tomto filme vyzerá úplne prirodzene. Nájdeme tu napríklad aj začínajúci britský talent Georg MayKay (1917), ryšovlasé dievča Annalise Basso (horory Oculus a Ouija), alebo mladého Nicholasa Hamiltona (To).

Nový pohľad na svet

Toto je náš svet nemusí byť film len pre tých, ktorí sa radi zasmejú, alebo majú v obľube zelenú prírodu. Je v ňom ešte omnoho viac. Snaží sa poukázať na ťažkú podstatu výchovy detí, ako aj so nesúhlasením názorom väčšiny, ktorý nie vo všetkých prípadoch môže byť ten správny.

Ak máte radi atmosférické opekanie na záhrade s priateľmi a posúvanie nie len vašich intelektuálnych, ale aj fyzických limitov, určite si tento film zapamätajte. Pokiaľ ste ale iba človek, ktorý sa nebojí mať pri každej príležitosti otvorenú hlavu novým možnostiam a nápadom, pozrite si ho ešte dnes.

Ak nie ste ani to prvé, ani to druhé, nevadí. Film Toto je náš svet ukážte svojim rodičom alebo súrodencom a po čase možno uvidíte, že ich správanie sa k obyčajným veciam naokolo predsa len nejakým zázračným spôsobom pozmenilo.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 78%
IMDB.com – 7,9/10
Rotten Tomatoes – 82%

Ak ste už videli film Toto je náš svet, môžete sa s nami o vašich pocitoch podeliť komentároch. Pretože aj zdieľanie myšlienok je liečivé.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...