Tip na film: Underground je umelecké dielo s prídavnými hodnotami

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Najčítanejšie za 7 dní

Tip na film: Underground

Pred tým, než začnem opisovať dôvody, prečo je tento film tak skvelý, mám na vás otázku. Koľko filmov chorvátskej alebo srbskej produkcie poznáte? Asi nie veľa. Aj napriek tomu, že filmy z Balkánu nie sú práve najznámejšími, tak filmy ktoré tam vznikajú sú jednoducho niekedy aj veľdiela. Jedným z týchto prípadov je aj dnešný tip na film: Underground. Umelecký opus, po ktorom sa vám nebude chcieť spať.

underground2
Zdroj: http://seattlecentralnewmedia.com

320 minút. Takto znie finálna dĺžka filmu Underground. Celkom dosť, však? Príbeh filmu Underground sa začal už dávno. No hovorím o tom, čo stálo v pozadí tohto filmu. Už v roku 1995, keď Emir Kusturica dokončil tento film, tak televízne spoločnosti jednoducho odmietali prijať fakt, že film má 320 minút. A ako by ste sa cítili vy, ak by vám niekto povedal, že to jednoducho nepôjde, dokiaľ nezosekáte dĺžku filmu? A tak z pôvodnej dĺžky 320 minút bolo zrazu iba 163. 163 minút je dĺžka, ktorá  asi dokáže zaujať väčšie množstvo fanúšikov filmu, pretože práve dĺžka je to, čo mnohých odraďuje od sledovania filmov. Ale film prišiel o takmer polovičku. Aké by to bolo, ak by celá práva, alebo ľavá strana vášho tela ochrnula? Váš život by sa radikálne obmedzil na pár aktivít. A aj keď neviem, aké je to ochrnúť, tak odseknúť z tak majstrovského diela polovicu je prosto smutné. Každopádne. Originál filmu Underground nezanikol. Stále prežíva v srdci fanúšikov tvorby Emira Kusturicu, a nazýva sa „Bila jednom jedna zemlja„. Je to vlastne originál, no rozdelený na 5 dielov, pričom každý má asi 60 minút.

Zážitok na celý život?

Moje prvé vzhliadnutie tohto filmu bolo nadmieru zaujímavé. A naozaj ma mrzí, že prišlo až tak neskoro. Bol jún, presnejšie 21. jún, 2016. V Košiciach bežal ArtFilmFest. Bolo to prvý krát, čo ArtFilmFest prišiel do Košíc. Obvykle prežíval v Trenčíne, no po 23. rokoch organizátori prišli na to, že Košice majú lepšie podmienky pre filmový festival. Každopádne, veľmi som nepoznal filmy, ktoré bežali, v amfiteátri som ešte nebol, a tak mi prišlo ako fajn nápad ísť o 22:30, práve na Underground do amfiku. A vy prídete tam, dokopy tam je 12 000 miest, pri vás je tak do 20 ľudí. Prejde tretina filmu, začne liať dážď, fúkať vietor, je zima, a všetci už odchádzajú, ale vám to je úplne jedno. Poznáte ten pocit, keď sa film nedostane ešte ani do polovičky, ale vy už viete, že sa stane vašou srdcovkou? Do konca filmu sme ostali dvaja. Celkom by ma aj zaujímalo, čo za fanatika musel byť ten druhý.

underground-1995-film-rcm1200x627u
Zdroj: https://500film.wordpress.com

Underground, vlastne tým, že vznikol v roku 1995, tak vznikol ešte za čias nejakej neskorej podoby Juhoslávie. Ak vám nie je známe, čo je Juhoslávia, alebo skôr čo to bolo, tak bol to v podstate štát. Štát ležiaci na balkánskom polostrove. Územie, ktoré zjednotil počas Druhej svetovej vojny Josip Broz Tito. Emir Kusturica je režisér, ktorý má tendenciu tvoriť filmy, ktoré sú odpoveďou na to, čo sa dialo v Juhoslávii. Totižto Chorvátsko a Srbsko je čosi ako Slovensko a Česko. Máme podobný jazyk, kultúra a podobne, ale nahlas nepovieme, že sa nemáme radi.

Čo to vlastne ten film Underground je

Začneme už konečne s filmom. Popisovať dej filmu Underground je celkom ťažké. Film sa začína počas Druhej svetovej vojny. No fakt, že prebieha vojna je úplne irelevantný, pretože vojna asi nebola veselá. Hneď v titulkoch sa nám predstavujú dve hlavné postavy, Marko a Blacky. Títo dvaja priatelia sa zaoberajú predajom zbraní a podobných nekalých vecí. Hneď prvý pozitívnym faktom bolo, že tieto postavy sú hrané hercami Predrag  Manojlović a Lazar Ristovski. Tieto mená vám pravdepodobne nič nevravia, no väčšina z významných hercov z balkánskeho polostrova študovalo na DAMU v Prahe. Na rovnakom mieste ako aj napríklad Milan Lasica, ktorý zhodou okolností založil aj ArtFilmFest, preto hviezdy tohto filmu ste už mohli vidieť aj na Slovensku. Predrag a Lazar si už spolu zahrali, napríklad vo filme Tito i Ja. Rovnako ako aj Underground, tak aj Tito i Ja akýmsi spôsobom oslavuje Josipa Broza Tita.

1481195767-584940f7d9986-007-underground-theredlist
Zdroj: theredlist.com

Všetko dokopy

Film sa začína ako komédia. Začína sa usmievavým pohľadom na Druhú svetovú vojnu. Ale, film je tak dlhý (aspoň pôvodná verzia), že Emir Kusturica do toho zakomponoval čosi viac. Zakomponoval do toho drámu. Či dokonca sci-fi, aj keď tento pojem by som nerád použil, pretože všetko „sci-fi“, čo sa vo filme deje, je len pohľadom na usmievavý život balkáncov. Každopádne tak, ako film začína na Druhej svetovej vojne, tak film končí 90′ rokmi. A možno si poviete, že tam asi nebude časová línia fungovať tak skvelo ako by mala, a ani nefunguje, ale to je jedno, pretože všetky negatívne pocity, ktoré vo vás najprv tento tip na film vyvolá (dúfame, že žiadne), tak všetky tieto pocity sa stratia hneď s prvou scénkou filmu. Čo mne prišlo najprv na um, bolo to, prečo sa tak líšia naše životy. Je to tou dobou, alebo tým, že na Balkáne žijú svojským štýlom života, a všetko berú s nadváhou?

1200
Zdroj: avclub.com

Kamera/Hudba

Ďalšou geniálnou jednotkou tohto filmu, ktorú by sme mohli prepojiť so svojským životom balkáncov je hudobná stránka filmu. Je prosto úchvatná. Každá jedna pieseň. V každej situácii. Je špeciálna. No nehľadajte za ňou nijaké veľké melódie ako od Ennia Morriconeho či Johna Williamsa. Hudobná stránka tohto filmu je úprimnou výpoveďou toho, že Josip Broz Tito zachránil Balkán pred skazou a spravil z neho jednu veľkú rodinu. Rovnako excelentná, ako hudobná stránka filmu bola aj kamera. V jednom článku som raz spomenul, že keď má film dobrú hudbu a kameru, tak bude dobrý. A tohto stanovisko by som sa rád držal. Pretože tu táto kombináciu funguje dokonale. Kamera na diváka pôsobí až hollywoodskym dojmom, čo u európskej kinematografie je celkom ojedinelé. A možno len tento fakt by sa mohol vytknúť tomuto filmu. Že ak by mal film viacej „európsku kameru“, tak by mohol byť na svoj pôvod absolútne hrdý. Prečo sa tento film vlastne volá Underground? Osobne milujem, ak názov filmu sa skladá iba z jedného slovíčka, ktoré dokonale vystihuje celý film. Lebo to aj podstatou názvu je, aby vystihoval film. A názov Underground vystihuje dokonale. Film je totiž dosť naviazaný s podzemím.

underground-5
Zdroj: facets.com

Na záver úplne nezmyselná myšlienka, ktorá môže obohatiť každého človeka, ktorý si potrpí na originále: Ktokoľvek vám povie, že nie, chodte si za svojim, nech to stojí čo to stojí. A aj keď Emir Kusturica to nedotiahol do takého konca, ako by asi chcel, tak jeho originál stále žije, a aj keď nie je taký známy, tak pravý fajnšmeker si na to nájde čas a zhliadne aj originál.

 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -