TIP na film: Varga | Spoznajte slovenského hudobníka a skladateľa, ktorý si to zaslúži!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Varga

Marián Varga bol slovenský hudobník a skladateľ. Približne pred rokom nás opustil kvôli rakovine, ktorú pravdepodobne dostal z nadmerného fajčenia. Jeho hudba tu ale ostala. Niektorí ho považujú za génia, iným táto hudba nesedí. To ale nič nemení na tom, že je významnou umeleckou osobnosťou našej histórie.

Život Mariána Vargu

Bol členom skupiny Prúdy, s ktorou nahrali album Zvoňte zvonky. Neskôr ju opustil a založil prvú art-rockovú skupinu na Slovensku – Collegium Musicum. Tá sa zameriavala hlavne na inštrumentálne skladby. Po zániku skupiny sa osamostatnil a začal sa venovať improvizácii. Okrem tohto sa spojil aj s Pavlom Hammelom, s ktorým vydali päť albumov a skomponovali prvý slovenský rockový muzikál – Cyrano z predmestia. Na sklonku života už toľko nekoncertoval. Jeho pľúca pracovali na chabých 12%. Ale ani rakovina, ani prístroje a hadička v nose ho nedonútili prestať s fajčením cigár. 

Marián Varga
zdroj: tvnoviny.sk

Život vo filme

Študentský dokument, ktorý vznikol v roku 2017, nám ukazuje posledné roky jeho života. Autentické zábery z jeho dní sú veľmi silné. Soňa Maletz, ktorá tento dokument so svojím kameramanom vytvorila, s pánom Vargom viedla rozhovory na rôzne témy. Okrem tých nám Marián Varga rozpráva o svojej minulosti. Rozprávanie je doplnené starými zábermi z jeho koncertov.

Atmosféra filmu je veľmi silná a pohľad na bývalú hviezdu Česka aj Slovenska, ako sa blíži k svojim posledným dňom, zanecháva prenikavé pocity aj dávno po zhliadnutí. Okrem silných záberov sa však pripravte na nie veľkú profesionalitu tvorcov. Otázky, ktoré Soňa kládla Mariánovi Vargovi, boli často naivné a hlúpe. To však nie je podstatné. Dôležité je práve sledovať Mariána Vargu a spoznať jeho osobnosť, aj keď už nie je na svete.

Marián Varga - mladosť
zdroj: style.hnonline.sk

Pred zhliadnutí som túto postavu našej histórie až tak nepoznala. Niektoré názvy skladieb sa mi zdali povedomé, meno mi bolo známe, no netušila som, čo bol za človeka a čo všetko dokázal. No som veľmi rada, že som si ho pozrela. Naša minulosť nie je len to, čo nás naučili v laviciach v škole. Tvoria ju aj takéto osobnosti, ktoré ovplyvňovali davy ľudí.

Skúste si dať pauzu od akčných filmov a komédii a aspoň na hodinku, koľko tento film trvá, sa ponorte do sveta vašich rodičov, ktorí na jeho hudbe vyrastali. Vypočujte si jeho názory, spoznajte jeho osobnosť. Dovoľte mu vstúpiť do vašich myslí. Nahliadnite do jeho temných myšlienok a prežite s ním čakanie na smrť.

Marián Varga - posledný koncert
Posledný koncert, zdroj: cas.sk

Hodnotenie filmu: 

CSFD.cz – 68%

Zdroj: sk.wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -