TIP na film: Veľká šestka | Príbeh o krásnom priateľstve medzi robotom a človekom

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Veľká šestka

Rozprávky nie sú len pre deti. Vlastne, občas sú viac pre dospelých než pre deti. Ako ste si určite všimli, tvorcovia s obľubou zakomponúvajú do rozprávok rôzne skryté referencie či hlášky, ktoré dieťa nemá šancu pochopiť. No nielen to. Rozprávky taktiež často riešia problémy, s ktorými sa vedia stotožniť len tí starší, či nesú poučenia, ktoré sú ťažko pochopiteľné. Práve preto stále pozeráme rozprávky. A okrem tohoto všetkého, sú zábavné a plné nevinného, no stále úžasného humoru.

Big hero 6 - tím v civile
Zdroj: slashfilm.com

Jednou z týchto rozprávok je aj Veľká šestka, ktorá vznikla v roku 2014. Krásny film o silnom priateľstve medzi chlapcom a zdravotníckym robotom zaujme mladších i starších. Koho by nedojal tak úprimný vzťah plný lásky a vzájomného porozumenia?

Náhľad do deja

Štrnásťročný Hiro sa chce stať slávnym vynálezcom. Nasleduje šľapaje svojho staršieho brata Tadashiho, s ktorým má veľmi dobrý vzťah, a ktorého obdivuje. Okrem toho však svoju šikovnosť využíva aj pri tajných súbojoch robotov, ktorými si zarába. Vynájde mikrobotov – malé súčiastky, ktoré po nasadení špeciálnej čelenky vie ovládať a vytvárať z nich hocičo, čo si zmyslí. Mosty, budovy, schody, po ktorých sa dá chodiť,… S nimi sa prihlási do súťaže o to, aby mohol študovať na univerzite, kde je jeho brat. Je to špeciálna univerzita na rozvoj špeciálne nadaných mladých. Na súťaži ho osloví Alistair Krei, ktorý chce jeho mikrobotov odkúpiť. Hiro však hrdo odmietne.

BIG HERO 6
Zdroj: geoado.com

No ku koncu dňa, keď už sú všetci odprezentovaní, budovu zasiahne explózia a požiar. Hiro s Tadashim utečú von, no Tadashi sa rozhodne vrátiť po svoj projekt, na ktorom pracoval už dlhú dobu – zdravotníckeho robota. No vtedy budovu zasiahne druhá explózia a Tadashi v nej umiera. Hiro sa pár dní po katastrofe vyberie pozrieť, čo zo školy ostalo a nájde Tadashiho projekt. Vezme ho domov a zistí, že sa jedná o zdravotníckeho robota Baymaxa. Ten chce vyliečiť jeho bolesť, no Hira nebolí ruka či noha. Bolí ho strata jeho milovaného brata, čo sa lieči oveľa ťažšie. Baymax to však nejakým spôsobom dokáže, aspoň z časti, a tak sa začína ich priateľstvo a dobrodružstvo.

Spolupráca

Spolu zistia, že niekto sériovo vyrába Hirových mikrobotov. Hiro nerozumel, ako sa to mohlo stať, pretože veril, že všetkých mikrobotov zničil požiar, okrem jedného, ktorého si Hiro vzal domov. Ten ich doviedol do opusteného skladiska, kde bolo množstvo mikrobotov. Rozhodnú sa všetko preveriť a Hiro začne prerábať Baymaxov čip. Spolu s Tadashiho bývalými spolužiakmi zostavia tím a snažia sa dolapiť a poraziť toho, kto Hirovi ukradol nápad. Kto mohol niečo také spraviť? Načo chce mikrobotov využiť? A dokážu ho vôbec dolapiť?

Big hero 6 - tím
Zdroj: learningenglish.voanews.com

Určite sa oplatí vidieť

Táto rozprávka patrí medzi moje najobľúbenejšie. Príbeh je originálny, plný akcie, no aj dojemný a príjemný na pozeranie. Citlivejšiemu divákovi neraz vyhŕkne pri jeho sledovaní slza či dve. Určite sa oplatí pozrieť si ho a potom poplakať nad tým, že snáď žiaden človek si nenájde tak verného a obetavého kamaráta, akým bol Baymax pre Hira.

Hodnotenie filmu: 

CSFD.cz – 82%
IMDb.com – 7,8/10
Rotten tomatoes – 89%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -