TIP na film: Velvet Buzzsaw | Čo ak vám umenie vezme dych… doslova?

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Velvet Buzzsaw

- Advertis

Umenie sa vo svete vyskytuje po celý čas existencie ľudstva. Od jaskynných malieb sme sa cez rôzne kresby, sochy a inštalácie dostali až do takého veku, keď je za umenie považované takmer všetko. Galérie sa plnia pop-artom a abstraktným umením. Vzniká stále viac a viac diel a už ich nie je kam dávať.

Velvet Buzzsaw
Zdroj: news.artnet.com

Umelci používajú rôzne prostriedky na tvorbu, snažia sa niečo znázorniť, vyvolať pocity, tvoria srdcom a ich tvorbu sprevádza vášeň. Umenie je však na druhej strane taktiež obrovský biznis. Galérie si musia veľmi pozorne vyberať, aké diela sa rozhodnú vystaviť a ako ich skomponujú, aby prilákali čo najviac obdivovateľov a získali čo najlepšie kritiky výstav. Občas hľadia viac na peniaze a slávu, než na želania a život umelca.

Náhľad do deja

Keď v jeden deň agentka Josephina, ktorá pracuje pre majiteľku galérie Rhodoru Haze, nájde svojho mŕtveho suseda na schodoch, celý svet sa jej otočí o stoosemdesiat stupňov. Zistí, že zosnulý muž bol veľmi talentovaným umelcom, ktorý mal v byte kvantá obrovských malieb, ktoré upútali každého, kto sa na ne pozrel. Pred svojou smrťou, ktorá ho zastihla skôr, než chcel, požiadal, aby boli všetky jeho diela zničené.

Velvet Buzzsaw
Zdroj: theverge.com

Josephina sa však rozhodla nerešpektovať jeho prianie a väčšinu jeho prác si vezme. Po tom, ako ich ukáže výtvarnému kritikovi Morfovi Vandewaltovi sa ich rozhodne vystaviť v Rhodorinej galérii. Obrazy boli také hlboké a zaujímavé, že od nich nikto nevedel odtrhnúť oči a vplývali na ľudí akoby boli živé. Skrývalo sa v nich ale oveľa viac, než si všetci mysleli.

Pomaly spolu s postavami odhaľujeme umelcovu pokrivenú minulosť. Postupne sa každému, kto sa do predaju alebo presunu obrazov nejak začlenil, prihodilo niečo nadprirodzené práve za prítomnosti týchto obrazov. Čo teda zapríčinilo tieto negatívne udalosti? Bol to duch mŕtveho umelca, ktorého svet zradil, alebo sami obrazy mali vlastnú vôľu?

Velvet Buzzsaw
Zdroj: collider.com

Informácie o filme

Velvet Buzzsaw je nový thriller s hororovými prvkami, ktorý vyšiel tento rok na Netflixe. Film má skoro dve hodiny. Ukazuje novú stránku umenia plnú peňazí, biznisu a špinavých praktík. Taktiež je v ňom niekoľko momentov, keď divákovi stuhne krv v žilách. Celkovo si myslím, že recenzie podceňujú film. Ten je totiž originálny a určite stojí za zhliadnutie.

 

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 55%
IMDb.com – 5,8/10
Rotten Tomatoes – 65%

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť