TIP na film: Whiplash | Ako premeniť psychický teror na motiváciu

Nenechajte si ujsť

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Marvel je späť... Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných...

WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

WandaVision vysvetlenie a teórieVideli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v...

Chris Evans ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Captain America. Vráti sa v budúcom MCU projekte?

Captain America chystá návrat do MCU Server Deadline exkluzívne informoval o tom, že herec Chris Evans chystá návrat ako Captain America do budúceho MCU projektu....
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Whiplash

Film Whiplash, ako prvý definoval Damienovi Chazelleovi takú nádejnú kariéru, akú má teraz. Tento talentovaný režisér má na svedomí filmy ako Prvý človek alebo La La Land.

Rozprávame tu o režisérovi, ktorý už vo svojom mladom veku dokázal povyhrávať niekoľko Oscarov, a dostal aj uznanie väčšiny divákov a kritikov po celom na svete. Jeho láska k muzikálom ho doviedla k jedinečnému citu pre hudbu, ktorí často vkladá aj do svojich filmov.

Damien Chazelle začínal skromne. Whiplash je príbeh inšpirovaný autorovými spomienkami na hudobné konzervatórium, v ktorom musel byť človek buď úplne perfektný, alebo nebol nikým. Táto osobná režisérova výpoveď do filmu dodáva neskutočnú dávku ľudskosti. Taktiež je to námet, s ktorým sa vie stotožniť hádam každý, kto rozmýšľa nad tým, ako byť najlepší v tom, čo robí.

Whiplash
Zdroj: thenewyorker.com

Krv a pot

Mladík Andrew Neiman (Miles Teller) má sen stať sa úspešným jazzovým bubeníkom. Každý deň sa snaží a trénuje do poslednej kvapky potu. Jeho rodina nechápe synove ambície. Miller sa ich snaží vyviesť z omylu tým, že sa prihlási do prestížnej hudobnej školy. Jeho snahu si všimne aj legendárny dirigent školskej kapely Terence Fletcher (J. K. Simmons).

Mladíkova eufória ale rýchlo upadne keď zistí, že v kapele tohto nebezpečného pána nie je žiaden priestor na chyby. Dokonalosť je to, čo sa tu má každý hudobník naučiť. Fletcher si Neimana vyhliadne ako svojho nového “obľúbeného“ študenta. Sústredí sa na jeho psychiku a nedovolí mu dýchať, pokým z neho nevybrúsi čo najtvrdší diamant.

Whiplash
Zdroj: highonfilms.com

Na krehkého a naivného Millera je pred celou triedou kladený obrovský nátlak. Jeho sen muzikanta sa vonku stretáva so skutočnou realitou. Ostré nadávky a učiteľova šikana sú veci, ktoré sa rozhodne strpieť, pokým neprasknú nervy aj jemu samotnému. Psychické vyčerpanie vyvrcholí až k preliatu krvi.

Ten, kto už zažil najväčší pád, je pripravený zažiť najvyšší vrchol

Dostáva sa do situácií, v ktorých sa podľa mňa už každý z nás aspoň raz ocitol. Pokiaľ niečo chceme, vždy prichádza rozhodnutie medzi tým pokračovať ďalej, vydržať, alebo to vzdať. Whiplash nám ukazuje, čo všetko je potrebné zvládnuť na to, aby ste boli lepší, ako tí ostatní.

V každodennom živote je len na nás, ako dokážeme využiť psychický nátlak od niekoho, kto sa zdá povrchný a egoistický. Pritom sa nemusí jednať ani o konkrétneho človeka, ale o situáciu a naše vysporiadanie s ňou. Všetko zlé je na niečo dobré.

Whiplash
Zdroj: imbd.com

Čím dlhšia alebo čím silnejšia situácia sa v našom živote vyskytne, tým viac nám zostanú na výber iba dve možnosti. Obe na extrémnych hraniciach. Buď to človeka zocelí a stane sa z neho víťaz ktorý porazí každého, alebo ho tento nápor tak zničí, že mu následky zostanú do konca života. Je to veľmi tenká hranica po ktorej sa neodváži chodiť len tak niekto.

Spracovanie

Film Whiplash si pri natáčaní vystačil s málo lokáciami. Ale zato je v nich ukázané všetko podstatné. Herecké výkony sú také kvalitné, že budete spolu s hlavnou postavou chcieť plakať. Vy sami začnete byť hlavnou postavou a parabolu filmu si budete vkladať do vlastného života. Treba vyzdvihnúť hlavne šialený výkon J. K. Simmonsa, ktorý si s ním došiel až pre sošku za najlepšieho vedľajšieho herca.

Whiplash
Zdroj : imbd.com

Je veľmi dôležité vykresliť nepríjemnú postavu tak, aby mala motív a nebol to iba zlý bubák, ktorý sa rozhodol robiť zle, lebo sa tak rozhodol. Postava Fletchera je jedna z najlepších najhorších charakterov, aké boli kedy vytvorené. On chce iba jedno. A vie, čo má pre to spraviť.

Odvážne prekračuje hranice ľudského správania, pretože iba tak dokáže vytvoriť človeka, ktorého si bude celý svet pamätať. A tá väčšina odpadnutých, plakajúcich prípadov je obeta, ktorú je ochotný podstúpiť. Jeho cieľom nie je pekné slovo a pochvala. On vás dostane na úplne dno a je len na vás, či znova začnete šplhať hore.

Miles Teller
Zdroj: imbd.com

Kamera sa nebojí byť úplne prilepená na tvárach spotených hercov a ich sliny z bľakotu si budete musieť zotierať z obrazovky. Hudba je hlavnou témou tohto snímku. Pracuje sa s ňou neskutočne precízne a umne. Celým filmom znejú jemné jazzové skladby, ktoré sú v zaujímavom kontraste s tým, na aký rozklad postavy sa pozeráme.

Neexistujú dve horšie slová ako: “Dobrá práca”

Whiplash je malým príbehom s obrovským srdcom. Odporúčal by som ho každému, kto chce v živote niečo dosiahnuť, ale nechce pre to nič obetovať. Vyhnúť by sa mu mali iba tí, ktorí navštevujú sedenia s psychológom kvôli dôvodu, že ich šikanuje učiteľ.

Je neuveriteľné, ako niečo, čo má hodinu a pol, dokáže človeka tak energeticky nabudiť, ako tento film. Či už ste športovec pred náročným výkonom, hráč CSka alebo matka s hyperaktívnym dieťaťom. Po finálnom závere Whiplashu dostanete takú dávku motivácie, že si budete veriť pri čomkoľvek. Nemožné veci, o ktorých ste predtým iba snívali, sa zrazu stanú uskutočniteľnými.

Ako sa vám páčil film Whiplash? Môžete sa s nami podeliť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Temná adaptácia Winx Clubu prichádza na Netflix! Čo nám prezradil oficiálny trailer?

Netflix vydáva Winx Club v novom prevedení Mnohí z nás si Winx Club pamätajú z detstva. Talianska fantasy rozprávka z roku 2004 nám priniesla dobrodružstvá...

Trailer k akčnému filmu Boss Level s Mel Gibsonom ti ukáže opakovanú smrť agenta uviaznutého v čase

Režisér Joe Carnahan (A-Team, Medzi vlkmi) sa po šiestich rokoch vrátil do režisérskeho kresla a výsledkom tomu je naozaj zaujímavý akčný film Boss Level,...

Peaky Blinders ukončia svoju seriálovú púť šiestou sériou. Akou formou bude príbeh pokračovať?

Britský kriminálny seriál Peaky Blinders si od začiatku svojej cesty v roku 2013 nazbieral slušnú základňu verných fanúšikov. Tých určite nepotešila správa o tom,...

Film Extraction 2 sa začne natáčať túto jeseň. Aké sú plány tejto akčnej franšízy od Netflixu?

Akčný film Extraction sa stal v karanténnom období minulého roka únikom z reality a Netflix si vďaka tomuto výtvoru pripísal na svoje konto vznik...

Vieme, kedy sa Chris Hemsworth pripojí k zvyšku tímu a začne natáčať film Thor: Love and Thunder

Chris Hemsworth čoskoro započne natáčanie filmu Thor 4 Po úspechu tretej časti filmovej série Thor s názvom Thor: Ragnarok bolo jasné, že sa dočkáme aj...