TIP na film: Zámok v oblakoch | Krásne dielo majstra Miyazakiho – Čarodejník Howl a jeho zámok v oblakoch!

Nenechajte si ujsť

TIP na film: Zámok v oblakoch

Každý z Vás určite pozná filmy ako Cesta do Fantázie alebo Princezná Mononoke. Áno sú to slávne diela, ktoré zožali nejeden úspech a ich autorom je rovnako slávny Hayao Miyazaki. No nie každý pozná ostatné jeho filmy, ktoré síce boli dobre hodnotené, no zostali v ústraní, ale aj tak si dokázali získať srdce nejedného diváka.

A tu prichádza film – Zámok v oblakoch (Howl no Ugoku Shiro). Snímka rovnako ako ostatné Hayahove filmy z dielní japonského štúdia, Studio Ghibli bola v roku 2006 nominovaná na Oscara v kategórii najlepší animovaný film roka. Bohužiaľ, si zlatú sošku neodniesol. Zámok sa oproti českému názvu filmu (Zámek v oblacích) v oblakoch prakticky neobjavuje. Viacej sedí anglický názov Howl’s Moving Castle – teda „Howlov kráčajúci zámok“. V tom anglickom preklade napríklad Howla dabuje slávny britský herec Christian Bale.

O čom je toto majstrovské dielo?

Deduško Miyazaki nám na staré kolená vymäkkol, i keď zo svojich kvalít nestratil ani chlp. Natočil totiž, a teraz sa podržte, romantickú fantasy love story. Zámok v oblakoch je totiž asi prvým Miyazakiho filmom, kde si postavy otvorene vyznávajú lásku, avšak v hraniciach vkusu a uveriteľnosti. Ďalším nóvom je dôraz na mužské postavy. I keď hlavný part tu má opäť mladé dievča Sophie, prekliate zlou čarodejnicou a obraté o svoju mladosť, všetku moju pozornosť si ukradol čarodejník Hauru (Howl) .

Miyazaki (ak nerátam Porco Rossa) ešte nikdy nestvoril tak charizmatickú a silnú mužskú postavu ako práve tohto rozporného antihrdinu, do ktorého sa dámska časť divákov určite na prvý pohľad zamiluje, rovnako ako Sophie. Dej je situovaný do nemenovanej monarchie, silne inšpirovanej predvojnovým Rakúsko-Uhorskom. Táto vedie neustále vojny s okolitými kráľovstvami za pomoci mágie kráľovskej čarodejnice Suliman. Opäť tu narazíme na nevyhranené postavy a jediné Sulimanine kecy o dobre a zle sú Sophiou okamžite zmietnuté prehliadnutím jej zámerov a Howlovej motivácie.

Sophie a Howl vo svojej druhej podobe.
Sophie a Howl vo svojej druhej podobe. Zdroj: movietimes.com

Majstri z Pixaru a páni z Dreamworks prepáčia, ale na tohto japonského šedivého „deduška“ proste nemajú… Nádherný, originalitou a fantáziou priamo prekypujúci príbeh, ktorý je plný zvratov, milých i nepríjemných postáv a mágie v tom najlepšom slova zmysle… To všetko nájdete v tomto drahokame majstra Miyazakiho.

Bez veselých a vtipných postáv by to nebolo ono.
Bez veselých a vtipných postáv, by to nebolo ono. Zdroj:https://movietimes.com

A čo vy? Páčia sa Vám tieto japonské animované filmy? Verím, že väčšina z Vás nepozná bohužiaľ ani len tretinu z Miyazakiho filmov, tak by som rád vedel, či chcete viac takýchto článkov, kde by som Vám predstavil aj zvyšok jeho krásnych diel. Určite dajte vedieť v komentároch a ja sa hneď s radosťou pustím do pokračovania ;)

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -