TIP na knihu: Farba z vesmíru │ H.P. Lovecraft a tajuplný kozmický horor

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na knihu: H.P. Lovecraft – Farba z vesmíru

Autor poviedky Farba z vesmíru Howard Phillips Lovecraft je spisovateľ, ktorý je najviac známy medzi fanúšikmi sci-fi a fantasy mysterióznych hororov. Jeho meno je od začiatku 19. storočia, kedy začal publikovať, spojené s mnohými legendami.

Tento autor využíval vo svojej tvorbe reálny svet, ktorý často paralelne prepojil s atmosférou vymyslených fantazijných prvkov. Rozprávame sa tu hlavne o abstraktnom, neuchopiteľnom horore. Jeho spôsob je čitateľa vydesiť a zaujať strachom z neznáma.

h.p. Lovecraft
Zdroj: hplovecraft.com

Spisovateľ žil chudobný a pomerne depresívny život, čo je na jeho tvorbe aj celkom viditeľné. Všetky jeho diela sa snažia vstúpiť do našej podvedomej mysle a zasiať tam semienko paranoje skrytých tajomstiev. Tie nám po čase vytvoria pocit, že žijeme v realite, kde keď sa lepšie pozrieme, uvidíme niečo, čo nechutne dýcha medzi našimi stenami, alebo nás vyhladnuto čaká v snoch pokým zaspíme.

Farba z vesmíru nie je dlhou poviedkou. Lovecraft nás v nej znova presviedča, že čomu nevieme určiť presnú definíciu, tak to sa v našej hlave stane jednou z najhrôzostrašnejších myšlienok.

Farba z vesmíru
Zdroj: deutsch.over-blog.com

Dej

Dej začína vstupom rozprávača do územia, kde je podivne nakazená pôda, na ktorej rastú nezvyčajne veľké stromy a nikto živý tu nechce bývať. Od posledného starého obyvateľa, ktorý tu zostal, chce zistiť, čo sa so všetkým vlastne stalo. V tomto bode sa dostávame do príbehu v príbehu.

Vykresľuje sa tu spisovateľov um na zrod tajuplných legiend, ktoré sa predávali z generácií slovo na slovo a nikdy s presnosťou nebudeme vedieť, či sú reálne. Starček spomína na to, ako toto miesto kedysi prekypovalo životom a vegetáciou. Až v jednom momente sa všetko zmenilo na nepoznanie, a takým to zostane už naveky. Neďaleko neho kedysi žila päťčlenná rodina, ktorá sa starala o svoje sady a dobytok.

farba z vesmiru
Zdroj: saturdayeveningpost.com

V jeden zvláštny večer začuli obrovskú ranu, dopad. Na ďalší deň si našli na svojom dvore podivnú dieru, v ktorej páchol a žiaril, skôr farebne preblikával, malý meteorit z neba. Rodina tomuto úkazu príliš veľkú pozornosť nevenovala. Až po čase sa ale začali diať naozaj abnormálne situácie, ktoré zmenili ich osudy naveky.

Obsah meteoritu sa vsiakol do zeme a rozšíril nákazu z vesmíru do koreňov stromov, ako aj pitnej vody. Rodina spozorovala zvláštne príznaky mutácie svojich rastlín aj zvierat. V záhrade im taktiež začala rásť neobyčajne veľká a netypicky sfarbená zelenina. Aj napriek všetkému to pripisovali skôr náhode, ako niečomu, o čom nemali ani najmenšie tušenie, čo to môže byť.

farba z vesmíru lovecraft
Zdroj: lovecraftianscience.wordpress.com

Kontaminované jedlo a voda z kohútikov u nich najprv vytvárala iba migrény, hlasy v hlave, neskôr ale aj mutáciu ich vlastných buniek a následne končatín. Tento proces začal u najslabšieho člena rodiny a postupne sa rozšíril ku každému ďalšiemu. Teraz už je na zistenie, čo skutočne tieto podivné veci vytvára, príliš neskoro.

Všetkých ovládne strach a nepredstaviteľná hrôza. Otec rodiny sa stále snaží zachrániť divné útvary, z ktorých znejú hlasy jeho manželky a detí, na ktoré sa už ale len veľmi ťažko podobajú. Čím viac chce, tým sa aj on sám dostáva do rozkladajúceho kolobehu neznámej, farebnej hmoty z vesmíru.

lovecraft ctulhu
Zdroj: portlandmercury.com

Film vs text

Najväčší rozdiel medzi 30-stranovou poviedkou a novým filmom z roku 2019 je zasadenie doby príbehu do dnešnej prítomnosti. Namiesto toho sa Lovecraftovský dej pohybuje v 19. storočí, kde bolo oveľa ťažšie zistiť a informovať sa, o aký záhadný úkaz sa môže jednať. Vo filme sa tak stráca prostredie opustenejšej civilizácie, kde ste na prežitie iba vy sami.

farba z vesmiru nicolas cage
Zdroj: dreadcentral.com

Taktiež je v ňom aj potlačené rozprávanie príbehu cez ďalšiu postavu, ktorá nám mala slúžiť ako spojenie faktov, výmyslov a našej fantázie. Vo filme sa presúvame rovno ku každému členovi rodiny a prežívame ich utrpenie k nim najbližšie, ako sa len dá.

Farba z vesmíru od Richarda Stanleyho je dosť verná adaptácia Lovecraftovského textu. Bohužiaľ mu chýba tá jedinečná atmosféra spísaného textu, ktorú v tomto prípade nie je možné žiadnym obrazom nijako nahradiť. Otca rodiny si tu zahral známy Nicolas Cage a psychadelického zážitku si užijete viac, než dosť.

Zhrnutie

Poviedka Farba z vesmíru bude dráždiť vašu fantáziu najlepšie, ako len dokáže. Vyniká v nej napätie, strach a jeho neznáma podoba, ako dlho ešte dokáže s takou razantnosťou postupovať do nášho vnímania. Ak sa chcete do tejto strašidelnej látky pustiť, odporúčam si najprv prečítať knihu (alebo vypočuť audioknihu) a až potom pozrieť film.

Pretože práve text a slová, ktoré nevidíme, ale musíme si ich z vlastnej vôle predstavovať, vytvárajú v našej hlave obrazy, ktoré nás tak vzrušujúco priťahujú, ako aj naopak, nepríjemne odpudzujú. Tým pádom sa cítite s dejom ešte viac spätý, keďže si všetko musíte domýšľať a prakticky sa strašíte len vy sami. Presne to chcel aj sám Lovecraft dosiahnuť.

farba z vesmiru
Zdroj: thedailybeast.com

H.P. Lovecraft a jeho poviedka Farba z Vesmíru dokáže vystrašiť mnohých? Čo na ňu hovoríte vy?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...