TIP na knihu: Trhlina | Slovenská mysteriózna záhada o pohorí Tribeč

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na knihu: Trhlina

Jozef Karika aktuálne patrí medzi najúspešnejších slovenských spisovateľov. Jeho záľuba k detektívnym a mysterióznym žánrom ho priviedla ku vzniku populárnej kriminálnej série V tieni mafie, kvalitných trilerov ako Strach, Tma, Priepasť a ešte kopu ďalších diel. Medzi nimi je aj kniha Trhlina.

Všetky tieto knihy majú perfektne vybudované napätie a charaktery, ktoré dovoľujú čitateľovi vcítiť sa do sveta hlavnej postavy. Keď vyšla Trhlina, o jej sfilmovanie ihneď prejavil záujem aj známy režisér Peter Bebjak, ktorý má na svedomí filmy Zlo, Čistič Čiara.

karika jozef
Zdroj: kultura.pravda.sk

V prvom rade sa ale pozrime na originálny 360 stranový text, ktorý svojim mysterióznym prístupom presvedčil nejedného Slováka o nebezpečnosti pohoria Tribeč.

Kniha Trhlina – Dej

Kniha Trhlina je veľmi zaujímavo napísaná aj kvôli tomu, že rozprávačom je samotný spisovateľ Karika. Sprevádza nás skutočnými udalosťami a faktami, ktoré mu slúžili ako zber materiálu ku knihe. Taktiež hneď v úvode pripomína, že on sám je k celému mysterióznemu prípadu mierne skeptický.

Takýmto autorovým prístupom sa púšťame do príbehu, v ktorom je len na nás, či sa rozhodneme týmto tajuplným historkám veriť, alebo nie.

les
Vlastný zdroj

Slávneho spisovateľa Kariku kontaktoval podivný fanúšik Igor, ktorý mu ponúkol námet na novú knihu. Igor trpiaci nezastaviteľnými paranojami napokon dostane svoje slovo, a počas niekoľkých sedení vyrozpráva Karikovi zvláštne zážitky z pohoria Tribeč.

Toto pohorie sa nachádza v oblúku Vnútorných Západných Karpát. Spisovateľ si jeho výpovede zaznamenáva a overuje cez originálne fakty. Na počudovanie, skoro všetko do seba zapadá ako skladačka.

Igor svoje zvláštne správanie pripisuje práve okolnostiam v lesoch, ktoré ho prinútili zmeniť názor na realitu naokolo. Sám sa začal o toto prostredie zaujímať viac, než je zdravé a jeho posadnutosť ho priviedla k vlastnému overeniu legendárnych povier. Igor dokopy spojil názorovo rozdielny tím a spolu sa vybrali do bájneho Tribeču. Do miesta, kde sa záhadne strácajú ľudia.

trhlina Maštalír
Zdroj: imbd.com

Ich rozhodnutie prespať v horách a to, čo sa tam stalo, bolo hlavným námetom na vytvorenie tohto textu. Nie len v noci, ale aj cez deň sa výskumníkom začali diať rôzne nevysvetliteľné záhady. Stratili sa, videli neznáme svetlá, počuli hrôzostrašné zvuky.

Na konci nebezpečnej výpravy skončil Igorov kamarát na psychiatrii a jeho stála partnerka Mia ho opustila. Nemohla sa zmieriť s tým všetkým, čo tam zažili. Rozprávanie príbehu Karikovi Igorovi znova vracalo nepríjemné spomienky, ktoré sa niekoľko mesiacov snažil z hlavy vytesniť.

kniha Trhlina
Zdroj: ta3.com

Jozef Karika napokon splní Igorovu žiadosť a napísaný text vydá do knižnej podoby s názvom Trhlina, ktorá zaznamená celoslovenský úspech. Podľa slov spisovateľa o Igorovi už nikdy nepočul, a aj keď sa ho znova pokúsil vypátrať a poďakovať mu, akoby sa priam vyparil.

Film Trhlina vs kniha Trhlina

Žánrový film od režiséra Petra Bebjaka bohužiaľ knihe siaha tak akurát do pol pása. Trhlina z roku 2019 je sfilmovaná hlavne pre každodenných divákov a pri sledovaní sa nevyhnete rôznym klišé, ktoré v beletrií však nenájdete. Filmu ale nejde uprieť snahu o naštartovanie schematického žánru trileru a hororu v slovenských kinách. Tak povediac sa mu to aj darí. Nový Blair Witch ale nečakajte.

David Hartl
Zdroj: dnaproduction.sk

Podľa mňa kvalitní herci ako Tomáš Maštalir, Dávid Hartl alebo Matej Marušín podávajú skoro nadpriemerný výkon. Atmosféra sa perfektne stupňuje, keď skupina prvý raz vojde do začarovaného lesa. Prvá všedná polovica filmu je skôr čakanie na tú druhú, kvalitnejšiu a zaujímavejšiu.

Neviem či sa budete báť, ale veriť šialenstvu, ktoré sa rúti na hlavné postavy, budete určite. Najväčší bod úrazu, prirovnaný drôtom do oka, je zavŕšenie – posledná scéna v tomto druhom najviac najvštevovanejšom filmu na Slovensku. Jedná sa o vysporiadanie sa s Igovorou partnerkou Miou.

Maštalír Trhlina
Zdroj: kinosala.joj.sk

Filmová verzia s koncom knihy nemá nič spoločné. Priam v tej filmovej vidíte, ako si produkcia proste musela povedať: “Vôbec sa to tam nehodí …ale… Bude to cool!

Je ešte dobré povedať, že vyšli dve rôzne verzie filmov. Jedna pre kiná – kratšia, a druhá dvojdielna pre televíziu JOJ. V tej televíznej sú viac vysvetlené motivácie a celkovo sa v nej príbeh snaží byť zrozumiteľnejší pre bežného diváka sediaceho doma na gauči.

Zhrnutie

Karikova kniha Trhlina  na Slovensku nemá obdoby, a som aj preto rád, že sa jej podaril taký úspech. Aj keď k tomu určite prispela aj menej kvalitná filmová verzia. Román by som pokojne odporučil hocikomu, koho baví ho čítať.

Tá šanca za to stojí a ak sa vám podarí sa do príbehu naozaj vcítiť, čaká vás zážitok, ktorý u vás môže zanechať hlboké pocity niekoľko týždňov. Narozdiel od filmu, v knihe na vás striehne naozajstný horor a všade prítomné psychické zmätenie postáv. V tomto prípade začnete aj vy sami overovať rôzne fakty a pozerať si náhodné videá youtuberov, ktorí išli Tribeč zo zvedavosti navštíviť.

kniha Trhlina
Zdroj: pluska.sk

Už vtedy sa dostávate do bodu, že by ste na túto poveru veľmi radi verili a chceli by ste mať na Slovensku magický portál do neznámych dimenzií, v ktorom sa paralelne prepájajú vesmíry. Veď prečo nie. Myšlienka na to v nás bude tvoriť vzrušujúcu fantáziu, ktorú môžeme mať hneď neďaleko.

Bermudský trojuholník na Slovensku znie celkom príťažlivo a je jedno, či už z marketingového, alebo intergalaktického hľadiska.

Čo hovoríte na Trhlinu vy?  Zaujala vás skôr knižná, alebo filmová podoba?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...