TIP na knihu: Trhlina | Slovenská mysteriózna záhada o pohorí Tribeč

Nenechajte si ujsť

KVÍZ – Akej farby by bol tvoj svetelný meč, ak by si bol/a Jedi alebo Sith vo svete Star Wars?

Star Wars kvíz o svetelných mečoch Polovicu epizód druhej série seriálu The Mandalorian zo sveta Star Wars máme za sebou. Jedna z vecí, ktoré sú...

POTVRDENÉ: Mads Mikkelsen je novou náhradou za Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3

Ešte len pred pár týždňami sa začali na internete objavovať zvesti, že Mads Mikkelsen rokuje o nahradení Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3. Krátko...

Poznáme medzinárodné dátumy uvedenia filmu Wonder Woman 1984. Kedy ho uvidíme u nás na Slovensku?

Štúdio Warner Bros. predstavilo všetky medzinárodné dátumy uvedenia DC filmu Wonder Woman 1984. Vysoko očakávaná novinka budem okrem kín vychádzať aj digitálne a pozrieť...

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na knihu: Trhlina

Jozef Karika aktuálne patrí medzi najúspešnejších slovenských spisovateľov. Jeho záľuba k detektívnym a mysterióznym žánrom ho priviedla ku vzniku populárnej kriminálnej série V tieni mafie, kvalitných trilerov ako Strach, Tma, Priepasť a ešte kopu ďalších diel. Medzi nimi je aj kniha Trhlina.

Všetky tieto knihy majú perfektne vybudované napätie a charaktery, ktoré dovoľujú čitateľovi vcítiť sa do sveta hlavnej postavy. Keď vyšla Trhlina, o jej sfilmovanie ihneď prejavil záujem aj známy režisér Peter Bebjak, ktorý má na svedomí filmy Zlo, Čistič Čiara.

karika jozef
Zdroj: kultura.pravda.sk

V prvom rade sa ale pozrime na originálny 360 stranový text, ktorý svojim mysterióznym prístupom presvedčil nejedného Slováka o nebezpečnosti pohoria Tribeč.

Kniha Trhlina – Dej

Kniha Trhlina je veľmi zaujímavo napísaná aj kvôli tomu, že rozprávačom je samotný spisovateľ Karika. Sprevádza nás skutočnými udalosťami a faktami, ktoré mu slúžili ako zber materiálu ku knihe. Taktiež hneď v úvode pripomína, že on sám je k celému mysterióznemu prípadu mierne skeptický.

Takýmto autorovým prístupom sa púšťame do príbehu, v ktorom je len na nás, či sa rozhodneme týmto tajuplným historkám veriť, alebo nie.

les
Vlastný zdroj

Slávneho spisovateľa Kariku kontaktoval podivný fanúšik Igor, ktorý mu ponúkol námet na novú knihu. Igor trpiaci nezastaviteľnými paranojami napokon dostane svoje slovo, a počas niekoľkých sedení vyrozpráva Karikovi zvláštne zážitky z pohoria Tribeč.

Toto pohorie sa nachádza v oblúku Vnútorných Západných Karpát. Spisovateľ si jeho výpovede zaznamenáva a overuje cez originálne fakty. Na počudovanie, skoro všetko do seba zapadá ako skladačka.

Igor svoje zvláštne správanie pripisuje práve okolnostiam v lesoch, ktoré ho prinútili zmeniť názor na realitu naokolo. Sám sa začal o toto prostredie zaujímať viac, než je zdravé a jeho posadnutosť ho priviedla k vlastnému overeniu legendárnych povier. Igor dokopy spojil názorovo rozdielny tím a spolu sa vybrali do bájneho Tribeču. Do miesta, kde sa záhadne strácajú ľudia.

trhlina Maštalír
Zdroj: imbd.com

Ich rozhodnutie prespať v horách a to, čo sa tam stalo, bolo hlavným námetom na vytvorenie tohto textu. Nie len v noci, ale aj cez deň sa výskumníkom začali diať rôzne nevysvetliteľné záhady. Stratili sa, videli neznáme svetlá, počuli hrôzostrašné zvuky.

Na konci nebezpečnej výpravy skončil Igorov kamarát na psychiatrii a jeho stála partnerka Mia ho opustila. Nemohla sa zmieriť s tým všetkým, čo tam zažili. Rozprávanie príbehu Karikovi Igorovi znova vracalo nepríjemné spomienky, ktoré sa niekoľko mesiacov snažil z hlavy vytesniť.

kniha Trhlina
Zdroj: ta3.com

Jozef Karika napokon splní Igorovu žiadosť a napísaný text vydá do knižnej podoby s názvom Trhlina, ktorá zaznamená celoslovenský úspech. Podľa slov spisovateľa o Igorovi už nikdy nepočul, a aj keď sa ho znova pokúsil vypátrať a poďakovať mu, akoby sa priam vyparil.

Film Trhlina vs kniha Trhlina

Žánrový film od režiséra Petra Bebjaka bohužiaľ knihe siaha tak akurát do pol pása. Trhlina z roku 2019 je sfilmovaná hlavne pre každodenných divákov a pri sledovaní sa nevyhnete rôznym klišé, ktoré v beletrií však nenájdete. Filmu ale nejde uprieť snahu o naštartovanie schematického žánru trileru a hororu v slovenských kinách. Tak povediac sa mu to aj darí. Nový Blair Witch ale nečakajte.

David Hartl
Zdroj: dnaproduction.sk

Podľa mňa kvalitní herci ako Tomáš Maštalir, Dávid Hartl alebo Matej Marušín podávajú skoro nadpriemerný výkon. Atmosféra sa perfektne stupňuje, keď skupina prvý raz vojde do začarovaného lesa. Prvá všedná polovica filmu je skôr čakanie na tú druhú, kvalitnejšiu a zaujímavejšiu.

Neviem či sa budete báť, ale veriť šialenstvu, ktoré sa rúti na hlavné postavy, budete určite. Najväčší bod úrazu, prirovnaný drôtom do oka, je zavŕšenie – posledná scéna v tomto druhom najviac najvštevovanejšom filmu na Slovensku. Jedná sa o vysporiadanie sa s Igovorou partnerkou Miou.

Maštalír Trhlina
Zdroj: kinosala.joj.sk

Filmová verzia s koncom knihy nemá nič spoločné. Priam v tej filmovej vidíte, ako si produkcia proste musela povedať: “Vôbec sa to tam nehodí …ale… Bude to cool!

Je ešte dobré povedať, že vyšli dve rôzne verzie filmov. Jedna pre kiná – kratšia, a druhá dvojdielna pre televíziu JOJ. V tej televíznej sú viac vysvetlené motivácie a celkovo sa v nej príbeh snaží byť zrozumiteľnejší pre bežného diváka sediaceho doma na gauči.

Zhrnutie

Karikova kniha Trhlina  na Slovensku nemá obdoby, a som aj preto rád, že sa jej podaril taký úspech. Aj keď k tomu určite prispela aj menej kvalitná filmová verzia. Román by som pokojne odporučil hocikomu, koho baví ho čítať.

Tá šanca za to stojí a ak sa vám podarí sa do príbehu naozaj vcítiť, čaká vás zážitok, ktorý u vás môže zanechať hlboké pocity niekoľko týždňov. Narozdiel od filmu, v knihe na vás striehne naozajstný horor a všade prítomné psychické zmätenie postáv. V tomto prípade začnete aj vy sami overovať rôzne fakty a pozerať si náhodné videá youtuberov, ktorí išli Tribeč zo zvedavosti navštíviť.

kniha Trhlina
Zdroj: pluska.sk

Už vtedy sa dostávate do bodu, že by ste na túto poveru veľmi radi verili a chceli by ste mať na Slovensku magický portál do neznámych dimenzií, v ktorom sa paralelne prepájajú vesmíry. Veď prečo nie. Myšlienka na to v nás bude tvoriť vzrušujúcu fantáziu, ktorú môžeme mať hneď neďaleko.

Bermudský trojuholník na Slovensku znie celkom príťažlivo a je jedno, či už z marketingového, alebo intergalaktického hľadiska.

Čo hovoríte na Trhlinu vy?  Zaujala vás skôr knižná, alebo filmová podoba?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Ako sa dostať ku konzole PlayStation 5 ešte pred koncom roka? Máme pre vás dobrú správu

Trh, kde je dopyt väčší ako ponuka? Konzoly novej generácie sú konečne tu, no problém s dostupnosťou zasiahol celý svet. PlayStation 5 nie sú...

Už o pár dní si budeš môcť zahrať Red Dead Redemption 2 s kamarátmi za cenu jedného obeda

Vývojárske štúdio Rockstar Games oznámilo, že ich hra Red Dead Redemption 2 dostane dva roky po vydaní samostatný online mód. Vypovedá to o tom,...

Mads Mikkelsen by chcel, aby Hannibal dostal štvrtú sériu. Na aký legendárny príbeh by sa zamerala?

Mads Mikkelsen ako Hannibal aj v štvrtej sérii? Mads Mikkelsen by si prial, aby mal Hannibal aj štvrtú sériu. Seriál mal síce obrovský úspech, avšak...

Sklady budúcnosti: Budú ľuďom pomáhať inteligentní roboti?

Technologický pokrok neobišiel ani sklady. Čoraz častejšie sa v nich využíva automatizácia a robotické technológie. Ako budú vyzerať sklady budúcnosti? Vymenia ľudí inteligentní roboti...

Elektromobilom zvládnete aj dlhé cesty, stačí si ich dobre naplánovať

Elektromobilom zvládnete aj dlhé cesty O elektromobiloch je známe, že je ich dojazd nižší ako pri spaľovacích motoroch. Záležalo by však na tom, keby bol...