TIP na knihu: Útek do divočiny | Omrzela vás už ľudská civilizácia?

Nenechajte si ujsť

KVÍZ – Akej farby by bol tvoj svetelný meč, ak by si bol/a Jedi alebo Sith vo svete Star Wars?

Star Wars kvíz o svetelných mečoch Polovicu epizód druhej série seriálu The Mandalorian zo sveta Star Wars máme za sebou. Jedna z vecí, ktoré sú...

POTVRDENÉ: Mads Mikkelsen je novou náhradou za Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3

Ešte len pred pár týždňami sa začali na internete objavovať zvesti, že Mads Mikkelsen rokuje o nahradení Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3. Krátko...

Poznáme medzinárodné dátumy uvedenia filmu Wonder Woman 1984. Kedy ho uvidíme u nás na Slovensku?

Štúdio Warner Bros. predstavilo všetky medzinárodné dátumy uvedenia DC filmu Wonder Woman 1984. Vysoko očakávaná novinka budem okrem kín vychádzať aj digitálne a pozrieť...

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na knihu: Útek do divočiny

Nepoučiteľný hlupák, alebo inšpiratívny jedinec? Jon Krakaeur vo svojej knihe Útek do divočiny spísal život mladíka, ktorý v roku 1992 spálil svoje peniaze, zakopal majetok a dobrovoľne sa vybral do srdca nebezpečnej prírody. Jedná sa o mladú prehnanú naivitu, alebo o odhodlanie človeka opustiť svoj bezpečný, ale nešťastný život?

Odkaz Christophera McCandlessa sa radí k poučkám dobrodruhov a približuje dôležitosť a krehkosť minimalistického života. K tomuto silnému príbehu sa taktiež pričlenil aj filmár Sean Penn. V roku 2007 spopularizoval túto historku do filmovej podoby najlepšie, ako len mohol. Generickým dielom Útek do divočiny sa zapísal do pamäti mnohým milovníkom prírody a dobrodružstva.

Christopher McCandless Útek do divočiny
Zdroj: spiegel.de

Dôležité je cítiť sa silným

Kniha so žánrom životopisnej biografie bola vytvorená z mladíkovho denníka a rozhovorov s mnohými ľuďmi, ktorých po ceste stretol. Chris McCandless vyrastal v bohatej štvrti. Jeho majetní rodičia boli úspešní a nič nenaznačovalo tomu, že by sa ich syn, dokončujúci vysokú školu, nemal taktiež pripojiť do rodinného biznisu.

Mladý Chris ale nemal až taký dobrý vzťah s rodičmi. Rád sa iba tak bez stopy vyparil z domu, len aby sa o nejaké 3-4 dni znova vrátil. Nepáčil sa mu ich pohľad na život, ktorý sa skôr zameriaval iba na hmotný svet, namiesto toho duševného, čistejšieho.

Chris často čítaval Tolstojovského a idea žitia jednoducho a skromne sa čím ďalej, tým viac v jeho hlave zhmotňovala do tajného dobrodružného plánu.

Útek do divočiny
Zdroj: wallhere.com

Nebavilo ho žiť v dave. Ľudia mu svojimi slovami a činmi prišli odpudzujúci. Podľa neho žili iba pre pôžitok z vecí a nie pre radosť a lásku medzi sebou. Po úspešnom ukončení na vysokej škole a s nádejou začatia sľubnej budúcnosti ako právnik alebo inžinier sa ale pustil na existenciálne dobrodružstvo na nebezpečnú Aljašku.

Zmenil si meno na Alexander Supertramp a odhodlane sa vydal vpred. Bez peňazí, bez priateľov, bez technológií, ale s karimatkou, stanom a 5 kilovou zásobou ryže. Jeho poznámky nám ukazujú, že sa prvé týždne a mesiace v divočine vôbec nestratil. Stopoval divé zvieratá, lovil ryby a prežíval život, ktorý vždy chcel.

Útek do divočiny Chris McCandless
Zdroj: destinationsmagazine.com

Iba choď von a urob to

Počas cesty spoznal kopu ľudí, ktorí ho na jednej strane považovali za pomätenca, ale na tej druhej to bol inteligentný a nebojácny milý chalan, ktorý sa nikdy nebál roboty. Nepriaznivá príroda v Aljaške tak isto ale dáva, ako aj berie. Chris prežíva hneď niekoľko nezávidiahodných výjazdov, pri ktorých mu ide o život.

Potápa sa v rozbúrenej rieke, celé týždne nemá čo jesť, je chorý, alebo ho prenasleduje hladný predátor. Táto výprava na znovunájdenie seba samého a upokojenie duše v unáhlenom majetkovom svete pre Chrisa ale neskončila vôbec šťastne. V tomto prostredí sa aj maličká chyba môže stať tou osudnou.

=Utek do divočiny Chris McCandless
Zdroj: today.com

Cestopisný Útek do divočiny paralelne preplieta aj iné rôzne príbehy dobrodruhov, ktorí sa mladíkovi stali inšpiráciou, alebo skúšali šťastie podobným spôsobom, ako on sám. Taktiež kniha nie je písaná chronologicky, takže sa pripravte, že si ju budete musieť skladať sami a konečný obraz a daný odkaz vám bude dochádzať až postupne.

Jedno je ale isté. Tak isto, ako rodina prežívala zo straty Chrisa nesmiernu bolesť a utrpenie, tak napokon všetci, ktorí chceli, pochopili, že človek sa nikdy nevzdá toho, čo ho najviac priťahuje a nekonečne volá k sebe.

Útek do divočiny Chris McCandless
Zdroj: pinterest.com

A ak to niečo je každodenné nútené dobrodružstvo, ktoré zažívali naši predkovia, aby mohli vôbec prežiť, tak uvedomenie si tejto skutočnosti prináša úplne odlišný pohľad na život, aký zažívame práve teraz.

Film vs kniha Útek do divočiny

Režisér, a scenárista (pre ostatných najviac známy ako herec) Sean Penn sa nikdy netajil láskou k prírode. Filmom Útek do divočiny nám priniesol oslňujúci zážitok, ktorý mnohým z nás otvoril nové myšlienky na samotné cestovanie. Kamera, hudba, scenár – všetko podlieha nesmierne magnetickej a inšpirujúcej atmosfére.

Útek do divočiny
Zdroj: imbd.com

Hlavná hviezda Emile Hirsch nás svojím realistickým výkonom presviedča o unikátnosti tohto vyše dvojhodinového diela. Vo filme sa tiež mihnú herci ako Kristen Stewart, Vince Vaughn alebo Zach Galifianakis. Režisér Sean Penn sa celkovo snažil nič nenechať na náhodu, ale taktiež sa svojou poetickou formou nezaradil k šedému zabudnuteľnému mainstreamu.

Vo filme je hrozne veľa dobrodružstva, málo dialógov, mnoho prírodných živlov a hlavne perfektne vystihujúcich myšlienok ohľadom existencie samotnej. Jedná sa priam o meditatívnu záležitosť, z ktorej nebudete chcieť vôbec odlepiť oči. Film sa sústredí iba na pohľad z čisto Chrisovej perspektívy a na rozdiel od knihy tu o ostatných dobrodruhoch zmienku nenájdete.

Útek do divočiny
Zdroj: imbd.com

Zhrnutie

Či už sa pustíte do knižnej alebo filmovej verzie, v oboch prípadoch vás čaká sladkotrpká cesta ľudského sna o jednoduchom, ale šťastnom žití.

V mojom prípade som sa viac vedel stotožniť s filmovou podobou, ale zas životopisná kniha mi dotvorila rôzne nové motivácie, o ktorých som nevedel, ale mal by som. Lebo je tak isto dôležité, ako vzniká u jedinca myšlienka opustenia komfortnej zóny, ako aj cesta do divočiny samotná.

Útek do divočiny
Zdroj: imbd.com

Nabaľte si batoh, oprášte svoj ešus, zaviažte šnúrky a dajte zbohom dnešnému bohatému životu tak, ako ho poznáte. Len človek, ktorý zažije absolútnu samotu a potrebu starania sa o to, aké zviera si dnes kvôli jedlu musí uloviť, dokáže spoznať pravých priateľov, blahobyt a skutočné šťastie.

Videli alebo čítali ste už Útek do divočiny? Podeľte sa s nami v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Ako sa dostať ku konzole PlayStation 5 ešte pred koncom roka? Máme pre vás dobrú správu

Trh, kde je dopyt väčší ako ponuka? Konzoly novej generácie sú konečne tu, no problém s dostupnosťou zasiahol celý svet. PlayStation 5 nie sú...

Už o pár dní si budeš môcť zahrať Red Dead Redemption 2 s kamarátmi za cenu jedného obeda

Vývojárske štúdio Rockstar Games oznámilo, že ich hra Red Dead Redemption 2 dostane dva roky po vydaní samostatný online mód. Vypovedá to o tom,...

Mads Mikkelsen by chcel, aby Hannibal dostal štvrtú sériu. Na aký legendárny príbeh by sa zamerala?

Mads Mikkelsen ako Hannibal aj v štvrtej sérii? Mads Mikkelsen by si prial, aby mal Hannibal aj štvrtú sériu. Seriál mal síce obrovský úspech, avšak...

Sklady budúcnosti: Budú ľuďom pomáhať inteligentní roboti?

Technologický pokrok neobišiel ani sklady. Čoraz častejšie sa v nich využíva automatizácia a robotické technológie. Ako budú vyzerať sklady budúcnosti? Vymenia ľudí inteligentní roboti...

Elektromobilom zvládnete aj dlhé cesty, stačí si ich dobre naplánovať

Elektromobilom zvládnete aj dlhé cesty O elektromobiloch je známe, že je ich dojazd nižší ako pri spaľovacích motoroch. Záležalo by však na tom, keby bol...