TIP na seriál: Breaking Bad | Jeden z najlepších výtvorov v histórii televízie!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Dnes vám predstavím seriál, ktorý určite pozná každý z vás. Viem, že sa možno zamýšľate nad tým, aký to má význam. Mojou úlohou ale teraz nie je ukázať vám niečo neznáme, čo by vás možno mohlo baviť – miesto toho som sa odhodlal povedať tým z vás, čo seriál Breaking Bad ešte stále nevideli, prečo by ste si ho určite mali pozrieť. Hádam by sme mohli povedať, že vás chcem presvedčiť o tom, prečo to stojí za to.

Breaking Bad Fakty
Zdroj: amc.com

TIP na seriál: Breaking Bad

Stredoškolský učiteľ chémie menom Walter White (Bryan Cranston) je diagnostikovaný s rakovinou pľúc bez možnosti operácie. Aj s chemoterapiou mu prinajlepšom ostáva len pár rokov života. Je si plne vedomý toho, že dlho už žiť nebude, no pre svoju rodinu chce stále to najlepšie. Aby svoju tehotnú manželku Skyler (Anna Gunn) a syna Waltera Jr. (RJ Mitte) zaistil do budúcnosti po svojej smrti, rozhodne sa so svojim bývalým žiakom Jessem (Aaron Paul) začať vyrábať a predávať metamfetamín.

Tieto informácie nám extrémne efektívne ešte v pilotnej epizóde predstaví tvorca Vince Gilligan. Celý seriál však tvorí 5 sérií, ktoré dokopy obsahujú 62 epizód. Ich dĺžka sa pohybuje okolo 50 minút, vďaka čomu vám môže byť jasné, ako veľmi obsiahly je celý príbeh. Pravda je však taká, že obsiahlo len vyzerá. Vo svojej podstate je totižto čisto iba o Walterovi, jeho rozhodnutiach a ich dôsledkoch na svet okolo neho. Dej je o vplyvoch človeka, ktorý vlastnoručne stavia impérium, no popri tom si podkopáva nohy a klesajú s ním všetci ostatní.

vtipné momenty z natáčania seriálu Breaking Bad
Zdroj: wall.alphacoders.com

Stále lepší a lepší

Vo svete existuje veľké množstvo seriálov, ktoré sa dostali na vrchol kvality, no udržať si ju nedokázali a postupom času začali upadať. Potom sú tu také výtvory, ktoré séria za sériou stagnujú – síce sa nezhoršujú, ale ani sa nezlepšujú. Pre väčšinu televíznych staníc je to snom. Breaking Bad je ale príbeh ako žiaden iný. Ani po zamyslení si nespomeniem na seriál, ktorý by bol každou ďalšou sériou, ba dokonca epizódou stále lepší a lepší. A to v absolútne každom ohľade. Herci spolupracujú čoraz viac, vďaka čomu sa vieme ešte efektívnejšie vžiť do scenára, ktorý je neustále inteligentnejší, emocionálnejší a uspokojivejší.

Ľudia veľakrát nevedia pochopiť jednu vec. Tou je fakt, že hlavná postava sa postupom času mení. Vince Gilligan skvelou spoluprácou s predstaviteľom Waltera, Bryanom Cranstonom, dokázali vybudovať človeka, ktorý sa vo svojom vlastnom príbehu mení z protagonistu na antagonistu. K tejto téme vám nebudem nič prezrádzať. Poviem vám ale, že Breaking Bad nás tým núti naozaj hlboko premýšľať. Žiaden iný seriál vás tak veľmi nepodporí v tom, a by ste spytovali vlastný morálny kompas a rozlíšili slová dobro a zlo. Čo je podstatnejšie? Úmysel, alebo výsledok konania?

Breaking Bad Fakty
Zdroj: wired.com

Chaotický pád špirálou do tmy nám nespríjemnili, ale zrealizovali ho pre nás úžasní herci. Spolupráca obsadenia v Breaking Bad je naozaj nevídaná a je naozaj obdivuhodné, ako veľmi sa vedeli do svojich rolí vžiť a nestať sa pre nami iba posolmi scenáru, ale skutočnými ľuďmi.

Breaking Bad bol počas svojho pôsobenia pre mnohých najlepším seriálom, ktorý sa práve vysielal. V mojom srdci má dodnes špeciálne miesto a dokonca viacerí v redakcii ho považujeme za to najkvalitnejšie, čo kedy televízia vyprodukovala. A to aj napriek tomu, že posledná časť vyšla v roku 2013. Dôkazom sú aj jednotlivé epizódy, ktoré sa zapísali do histórie. Dokonalým príkladom je jeden z posledných dielov s názvom Ozymandias, ktorý si na stránke imdb vyslúžil hodnotenie 9,9/10 – poskladané z hlasov 90 tisícov nadšených divákov.

produkcia štvrtej série seriálu Better Call Saul
Zdroj: digitalspy.com

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 92%
IMDB.com – 9,5/10
Rotten Tomatoes – 96%

ZDROJimdb

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -