TIP na seriál

TIP na seriál: Explained | Séria krátkych dokumentov o rôznych témach

TIP na seriál: Explained

Denne sa stretávame s miliónmi otázok, na ktoré skrátka nepoznáme odpovede. Toľko vecí nám nedáva zmysel, desí nás, nerozumieme im. Odpovede a vedomosti sa skrývajú za dverami škôl, v siahodlhých dokumentoch, v hrubých odborných publikáciách… Kto na to má ale teraz čas?

Explained je seriál od Netflixu, ktorý nám prináša odpovede aspoň na niektoré otázky. Je to séria krátkych dokumentov, ktoré sa zaoberajú rôznymi témami.

explained mind

Zdroj: decider.com

Náhľad do obsahu

Tiež chcete všetko vedieť a na všetko mať podložený názor, no nemáte čas si to naštudovať, alebo ste na to jednoducho príliš lenivý? V tom prípade je seriál Explained práve pre vás! Každý diel sa zaoberá inou problematikou, o ktorej ľudia toho toľko nevedia, ale s ktorou sa každodenne stretávajú. Prinášajú laikom nové informácie a pohľady odborníkov.

Nájdeme v ňom mnoho tém. Netreba pozerať všetko, môžete si vybrať, čo vás zaujíma a pozrieť si epizódu iba o tom. Diely na seba nenadväzujú, teda nepotrebujete informácie z predošlých epizód. Všetko, čo ku porozumeniu týmto krátkym dokumentom potrebujete, sú základné vedomosti zo školy.

explained kulty

Zdroj: twitter.com

Seriál sa zaoberá menej zložitými témami, akými sú napríklad hudba, ženský orgazmus, astrológia, tetovania, marihuana, a podobne. Nájdete tam však aj epizódy o klimatických problémoch spojených s vodou, o genderovej nerovnosti v zamestnaniach, o živote mimo našej planéty, o kultoch, …

Odborníci z rôznych odvetví vedy nám v krátkom čase vysvetlia podstatu mnohých nami nepochopených faktorov. Pomocou vedomostí nazbieraných z týchto dokumentov si následne diváci môžu vytvoriť na danú tému názor a podporiť ho faktami.

Informácie o seriáli

Minulý rok vyšla prvá séria týchto dokumentov. Má dvadsať epizód. Každá z nich má okolo dvadsať minút. Momentálne vychádza druhá séria – každý týždeň jedna epizóda. Od tvorcov Explained vychádza aj druhý seriál: The Mind, Explained, ktorý má rovnakú podstatu ako originálny seriál, avšak zaoberá sa iba témami spojenými s našou hlavou a myslením.

Rozoberá psychadeliká, pamäť, úzkosti, a podobne. Každému, ktorý baží po vedomostiach a nových názoroch, sa tento seriál bude páčiť. Je vhodný aj pre pohodových divákov, ktorí si chcú k večeri pozrieť niečo, čo ich obohatí, namiesto fiktívneho príbehu. Určite vám tento seriál odporúčame!

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 85%
IMDb.com – 8/10
Rotten Tomatoes – 86%

Betka Múcsková
About author

Volám sa Betka, mám 21 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.
  Related posts
  TIP na seriál

  TIP na seriál: Galavant | Komédia, muzikál a fantasy v jednom

  TIP na seriál

  TIP na seriál: Anne with an E | Knižná predloha, ktorá nikdy nesklame

  TIP na seriál

  TIP na seriál: Orphan Black | Tajuplný sci-fi príbeh plný klonov

  TIP na seriál

  TIP na seriál: Spartakus | Seriál, vďaka ktorému vznikol seriál Hra o tróny

  Pridaj komentár