TIP na seriál: Mindhunter | David Fincher a štúdia sériových vrahov

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na seriál: Mindhunter

David Fincher, majster psychologického trileru. Už v deväťdesiatych rokoch sa presadil ako jeden z najlepších amerických režisérov svojej generácie. Hovorí sa o ňom ako o fanatickom perfekcionistovi, čo dáva pri pohľade na jeho tvorbu zmysel. Či už sa jedná o jeho rannú tvorbu ako Sedem, Hra, legendárny Klub bitkárov, alebo jeho súčasné kúsky ako napríklad Zodiac a Sociálna sieť. Jeho najnovším dielom je seriál Mindhunter.

Pri jeho filmoch si môžeme všimnúť chladnú a precíznu réžiu. Detailne vystavané scény a podrobne rozobrané postavy. V dnešnej dobe streamovacích služieb bola iba otázka času, kedy sa Fincher rozhodne s jednou z nich spolupracovať. Pre Netflix sa pokúsil presadiť nápad na seriál Mindhunter niekoľkokrát. Až po veľkom úspechu minisérie True Detective, dostal zelenú.

Náhľad do deja

Píše sa rok 1979. Mladý, ambiciózny agent FBI Holden Ford (Jonathan Groff) sa snaží svojim kolegom presadiť jeho pokrokové myšlienky v oblasti psychoanalýzy. Verí, že ak budeme skúmať myslenie sériových vrahov, môžeme predpovedať činy tých, ktorí sa pohybujú medzi nami.

Mindhunter seriál
Zdroj: imdb.com

Holdenove teórie si všimne jeho skúsený kolega Billy Tench (Holt McCallany). Spolu sa aj napriek predpisom a pokynom svojich nadriadených vydajú do amerických väzníc, aby vyspovedali tie najhoršie a najbrutálnejšie monštrá, aké môžu nájsť. Jednou z nich je slávny Ed Kemper. Čím hlbšie sa ponárajú do ich myslí, tým viac to zasahuje do ich osobných životov.

Spracovanie

Pri veľa seriáloch sa dnes hovorí, že sú na úrovni filmov. Avšak aj keď to pri niektorých platí, vždy sa nájde pár epizód, ktoré pôsobia skôr televíznym dojmom. Aj keď Fincher nerežíroval všetky epizódy Mindhuntera, tento seriál pôsobí ako jeho desaťhodinový film.

Je až neuveriteľné, ako je Mindhunter na televízne pomery kvalitne spracovaný. Sám som nečakal, že to bude tak Fincherovsky perfekcionistické. Ale je. Od samotnej réžie, výbornému scenáru, precíznej kamery, až po geniálne herecké výkony.

Mindhunter seriál
Zdroj: imdb.com

Už iba jednotlivé rozhovory so sériovými vrahmi sú geniálnymi krátkometrážnymi filmami. Pre tvorcov Mindhuntera bol výborný ťah obsadiť do rolí vrahov neznámych hercov. Pôsobia oveľa viac autenticky. Podobne ako menej známi herci, ktorí hrajú ústrednú dvojicu detektívov.

Rozprávanie príbehu je veľmi dobre vyvážené medzi osobnou a pracovnou linkou. Postupne sa medzi nimi prestriháva a s každou ďalšou epizódou majú bližšie k sebe. Začínajú sa prelínať. Ak by som mal niečo tomuto seriálu vytknúť, bola by to jeho druhá séria, ktorá je sama o sebe výborná, ale nedosahuje genialitu tej prvej. Seriál Mindhunter si môžete pozrieť na Netflixe už dnes.

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 89%
IMDB.com – 8,6/10
Rotten Tomatoes – 97%

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -