TIP na seriál: Primal | Krvilačná animovaná odysea s dinosaurami

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na seriál: Primal

Pokiaľ sa nebojíte striekajúcej krvi, trhania končatín a milujete všetko, čo je spojené s obdobím praveku, mini-seriál s názvom Primal od Genndyho Tartakovského (ktorý vytvoril aj filmy Samuraj Jack Hotel Transylvánia) vás poteší. Jedná sa o animované krátke epizódy (jedna má okolo 20 minút), ktoré vám predstavia nebezpečný svet plný prekážok prežitia, ale aj ozajstný pocit jedinečného priateľstva.

Na úvod ešte musím spomenúť, že v celej sérií zloženej z piatich epizód nezaznie ani jedno slovo. Jedná sa o rozprávanie príbehu čisto iba obrazom a zvukom.

Primal
Zdroj: digitalspy.com

Primal najviac vyniká svojou výtvarnou stránkou. Ruský režisér a animátor Genndy Tartakovsky si k sebe prizval šikovných umelcov a to, čo vytvorili, by sa dalo pokojne zaradiť medzi najlepšie animované diela nie len minulého roka. Poctivosť ručnej kresby je v tomto seriáli veľmi badateľná. Všimnete si minimálne detaily vrások na ľudskej tvári alebo iba nádherné hýbajúce sa steblá trávy v pozadí.

Prežitie je prvoradé

Predtým, ako si ale budete myslieť, že seriál vo vás prebudí jemnú poetickosť, zistíte, že opak je pravdou. Čaká vás drsný príbeh plný zabíjania a zvieracích pudov, ktoré kedysi dávno hýbali našimi činmi. Ak človek chcel prežiť, potreboval si uloviť zviera skôr, ako zviera ulovilo jeho.

Primal
Zdroj: inverse.com

Môžete sa preto tešiť na niekoľko epických súbojov, ktoré sa za sebou striedajú v rôznych, ale častých intervaloch. Každý boj o prežitie je pritom v niečom iný. Do krvavej bitky zub na zub sa popritom nepúšťa iba človek proti nebezpečným zverom, ale aj samotné živočíchy medzi sebou.

Dejom vás bude sprevádzať zdatný pračlovek, ktorému jeho jedlo stále uteká mimo dohľad. Po tragédií, čo postihne jeho rodinu, sa mu nešťastne pritrafí do cesty mäsožravý Tyranosaurs Rex, ktorému sa udialo to isté. Čuduj sa svete, tento zvláštny vzťah začne naberať také priateľské kontúry, že nikdy neviete, či sa medzi sebou skôr pozabíjajú, alebo budú ochotní obetovať život za toho druhého.

Primal
Zdroj bubbleblabber.com

Spolu sa tak púšťajú do sveta plného dobrodružstiev, v ktorom chcú naplniť iba jedinú podstatu – hlad.

Spracovanie

Striedanie scenérií, monštier, alebo aj rôznych premyslených plánov ako vyhrať nad súperom, robia tento mini-seriál veľmi rozmanitý. Nie je šanca, že sa budete nudiť. Niektoré scény sú napriek tomu predvídateľné a dosť silno pritiahnuté za vlasy. Tiež sa vám môžu zdať motivácie postavy repetitívne, ale čo by ste čakali, že tak asi naši predkovia pred 500 tisíc rokmi iné robili?

Primal
Zdroj: kryptonradio.com

Seriál Primal sa tiež môžete pokúsiť pustiť aj vašim malým ratolestiam, ktoré majú v obľube vyhynutých dinosaurov, ako hádam skoro všetky deti. Potom vás ale varujem, aby ste si dopredu pripravili argumenty, prečo tomu jašterovi zavraždil lietajúci Pterodaktyl mláďatá a zo zubov mu popritom tečú červené fľaky.

Primal je prekrásne a silné vizuálne dielo pre všetkých milovníkov praveku. Na pochopenie, o čo mu ide, vám budú stačiť iba oči, keďže si v pohode vystačí bez jediného vysloveného slova. Teda aspoň takého, čo by bolo zrozumiteľné (okrem mrmlania a výkrikov).

Primal
Zdroj: primaltv.fandom.com

Lov a zabíjanie je nevyhnutné

Ponorte sa aj vy do tohto sveta a sľubujem vám, že toľko záchrany a boja o vlastný život v takejto forme ste ešte nikdy nikde nevideli. Tiež vám prezradím, že v poslednej epizóde vás po romantickom úvode čaká doslovné peklo šialenstva a zlosti. To už ale predbieham.

O tomto seriáli som sa dozvedel cez kvalitný Youtube kanál The Royal Ocean Film Society, ktorý na neho spravil šikovný a poučujúci rozbor. Pre najlepší zážitok ale odporúčam ísť do Primalu bez vedomostí a znalosti trailerov. Seriál si môžete pozrieť cez online službu Amazon Prime alebo domovskú stránku Adult Swim. Uvidíte, bude to stáť za to.

Čo hovoríte na seriál Primal vy? Môžete nám dať vedieť do komentátorov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -