TIP na seriál: Sandman | Sny, nočné mory a mytologické postavy v temnom modernom fantasy

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

TIP na seriál: Sandman

Sny majú moc. To sa nám snaží ukázať dnešný tip na seriál, ktorým je Sandman. Hlavný hrdina je člen rodiny Večných, bytostí, vďaka ktorým funguje náš bežný svet. Morpheus, Sen či Sandman sú mená, pod ktorými je kráľ krajiny Snenie poväčšine známy. On má na starosti svet, kam sa odoberáme po tom, ako zaspíme. Čo sa ale stane, ak na viac ako 100 rokov jednoducho zmizne?

Seriál je natočený podľa komiksov z dielne DC, ktoré napísal Neil Gaiman. Ten je tiež aj jedným z tvorcov tohto seriálu. Projekt má momentálne jednu sériu, ktorú tvorí 10 epizód (+ 1 bonusová). Dĺžka epizód sa pohybuje niekde medzi 38–64 minútami. V hlavných úlohách si zahrali herci Tom Sturridge, Boyd HolbrookVivienne Acheampong či Patton Oswalt.

Sandman
Zdroj: empireonline.com

Náhľad do deja

Píše sa rok 1916 a jednému okultistovi sa podarí zajať jedného z Večných. Nie je ním však Smrť, ktorú chcel zajať. Stal sa ním Sen. Okultista a jeho nasledovníci ho však odmietli pustiť a tak bol Morpheus v zajatí viac ako 100 rokov. Neprítomnosť takejto dôležitej entity však ovplyvnila svet viac, než by si ľudia predtým vôbec dokázali predstaviť. Predsa len, zo sveta sa vytratili sny.

Po 106 rokoch sa ale Sandmanovi podarí ujsť. Stojí však pred ťažkou úlohou – opäť musí zjednotiť svoje artefakty, o ktoré ho pochabí ľudia pripravili, a prinavrátiť poriadok do svojej rozbitej krajiny. Nebude to však také ľahké a pri tejto ceste si bude musieť Sen prejsť doslova Peklom. Podarí sa mu opäť získať všetku svoju moc a znova sa stať silnými pánom Snenia?

Sandman a Lucifer
Zdroj: empireonline.com

Mytologické postavy, temná atmosféra a veľké zastúpenie LGBT komunity

Ak patríte medzi milovníkov moderného fantasy, tento seriál je určite pre vás. Stretávame tu však aj rôzne mytologické postavy – Morpheus, Lucifer, Kain a Ábel, Sudičky a podobne. Na svoje si teda prídu aj ľudia, ktorí milujú mytológiu. Ide však o prirodzené spojenie, ktoré vytvára zaujímavý koncept moderného sveta plného v podstate rozprávkových či historických postáv.

Okrem týchto čŕt a výrazného temného tónu je pre seriál typické aj veľké množstvo LGBT postáv. Je ich tam možno aj viac ako hetero postáv, čo je zvyčajne jediný dôvod, pre ktorý bol seriál kritizovaný niektorými divákmi. Mnohým divákom, hlavne v konzervatívnejších krajinách, totiž takáto veľká reprezentácia prekáža. Ak vám takéto veci vadia, no chcete si seriál pozrieť, treba sa na to pripraviť.

Príbeh, herecké výkony a nádherné vizuály sú však tým hlavným lákadlom, prečo si pozrieť tento seriálový počin. Temný kráľ, ktorý nedôveruje ľuďom, a predsa vládne ich snom, musí opäť napraviť škody, ktoré vznikli za sto rokov, a zároveň pochopiť, ako ho táto skúsenosť zmenila. Jeden z najdrahších seriálov platformy Netflix má momentálne iba jednu sériu, no pre veľký úspech možno dostane aj pokračovanie.

Hodnotenia seriálu:
CSFD.sk – 74 %
IMDb.com – 7,8/10
Rotten Tomatoes – 87 %

Navnadili sme vás na seriál Sandman? Alebo ste ho už videli? Ak áno, dajte nám vedieť dole do komentárov, či sa vám páčil.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -