TIP na seriál: Servant | Čo sa stane, ak zameníte vaše dieťa za bábku?

Nenechajte si ujsť

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...

Trailer na WandaVision nám ukazuje poriadny náhľad do seriálu a sľubuje skoré vydanie

Trailer na seriál WandaVision Marvel vypustil prvý riadny trailer na chystaný seriál WandaVision. Vedeli sme, že ten príde na službu Disney+, nebol však vôbec istý...

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na seriál: Servant

M. Night Shyamalan je filmár, ktorý nám posledné desaťročia priniesol také ikonické filmy ako Šiesty zmysel, Vyvolený, Znamenia alebo Rozpolteného. Najnovšie sa pustil na nový seriál vytvorený spolu s hlavným tvorcom Tony Basgallopom – Servant, odvysielaný na VOD platforme Apple TV+.

Tento talentovaný autor sa tak radí k ďalším významným osobnostiam, ktorí si dali prestávku od celovečerného filmu a chceli vyskúšať televíznu sériu v kratších vysielajúcich intervaloch. Shyamalan sa celú kariéru venoval psychologickým thrillerom, približujúcich sa k mrazivým hororom a seriál Servant toto pravidlo znova s istotou pritvrdzuje.

Servant
Zdroj: imbd.com

Pravda je subjektívna. Každý má tu svoju

Manželia Sean (Tony Kebbell) a Dorothy (Lauren Ambrose) nežijú príliš závideniahodný život. Aj napriek tomu, že Sean pracuje ako úspešný profesionálny šéfkuchár a Dorothy ako hlásateľka televíznych reportáži, v ich živote sa stala strašná rodinná tragédia. V minulosti im zomrel niekoľkotýždňový chlapček menom Jericho. Hlavne Dorothy sa s touto situáciou nedokázala vysporiadať a začala trpieť nebezpečnými psychickými záchvatmi.

Sean aj s druhými rodinnými známymi sa rozhodnú pre post-traumatickú liečbu tým, že si zaobstarajú živo vyzerajúcu bábku, ktorá ich dieťa nahradí dovtedy, pokým sa Dorothyna hlava dá znova do poriadku. Obaja sa tak k hračke správajú, ako k ich už nežijúcemu synovi.

Servant
Zdroj: gamesradar.com

Rodičia svoje umelé dieťa začnú brať tak seriózne, že si zaobstarajú opatrovateľskú starostlivosť, pokým oni sami kvôli práci nemajú žiadny čas. Takto sa do ich domu dostane zvláštne čiernovlasé dievča Leanne (Nell Tiger Free), ktoré svojou plachosťou a divnosťou značí zaujímavé cesty v pokračovaní príbehu. Jej opatrovateľská služba je podivuhodným spôsobom obdivuhodná.

V jeden zvláštny večer Sean spozoruje, skôr započuje, že v ich postieľke znie plač skutočného stvorenia. Živý, dýchajúci chlapec, namiesto príliš reálne vyzerajúcej bábky. Ešte predtým, ako si myslí, že sa sám zbláznil, spolu s Dorothynim bratom Julianom (Rupert Grint) začnú obviňovať opatrovateľku Leanne, že im do domácnosti priniesla a zamenila cudzie, ukradnuté dieťa za to umelé .

Servant
Zdroj: imbd.com

Dovtedy, pokým mužská časť vyrieši naozaj čudné okolnosti, Dorothy berie živého chlapca za svojho a znova sa jej vracia elán k životu.

Čo teraz? Nechať si dieťa a kvôli Dorothy predstierať, že je ich? Kto vlastne je a prečo to tá divná opatrovateľka urobila? Spravila to vôbec ona? Existuje vlastne nejaká umelá bábka? Určite zomrelo ich dieťa?

Spracovanie

Servant je kvalitný, mysteriózny psychologický thriller s náznakmi hororu. Pre rodičov budú tieto prvky práve tie najstrašidelnejšie. Na priestore jednej série po 10 epizódach (každá iba 30 minút) je nám vystavaný tajuplný príbeh, ktorý pokúša naše nervy a mozgové závity do posledného spochybnenia, čo sa to vlastne deje.

Servant
Zdroj: imbd.com

Scenár nám trpezlivo podáva informácie, ktoré potrebujeme vedieť, a tie druhé si necháva na veľkolepejšie odhalenie. Určite budete pri sledovaní cítiť strach, ale takým spôsobom, že neviete, z ktorej strany príde a či ste si ho vlastne nevymysleli iba vo vašej hlave. Každá epizóda má v sebe elementy, kusy skladačky, ktoré šponujú príbeh do silného uvedomenia o skutočnej, strašnej pravde.

Taktiež skáčeme aj do minulosti, aby sme pochopili všetky prítomné motivácie postáv. Servant sa poväčšine odohráva iba vo vnútri a v blízkosti domu manželov. Aj kvôli tomu na takej malej ploche snímania budeme dusení atmosférou a viac sa budeme môcť vžiť s traumatickými zážitkami tejto zapeklitej rodiny.

Servant
Zdroj: imbd.com

Snímanie kamery nám dodáva ďalší psychologický aspekt, ktorý v našom podvedomí vytvára pocity k niečomu zvláštnemu, nepríjemnú, čo sa každú chvíľu môže stať. Hudobné tóny uspávanky, premeneného do hororového nádychu, vás taktiež nenechajú vôbec chladnými. Herci a ich postavy sú v tomto seriáli úplne perfektne stvárnené.

Každé nepatrné gesto, zvláštne pomyknutie pravého oka, všetko dotvára úvahy, na ktoré sa budete starostlivo pýtať: „Je v poriadku?“ Hlavne vyzdvihnem výkon zničenej matky Lauren Aumborse a Ruperta Grinta, ktorý predvádza svojského, vo svojej podstate hrozne vtipného chlapíka, milujúceho alkohol.

Servant
Zdroj: macworld.com

Najhoršia nočná mora rodičov

Seriál Servant je trpký, úderný a originálny. Aj napriek tomu cítiť z niekoľkých okamihov v epizódach nepotrebnosť a potrebu ich vsunutia, iba kvôli vyplneniu dohodnutej stopáže. Tento problém je ale naozaj  minimálny

Navzdory týmto okolnostiam sa jedná o tak kvalitne a nebezpečne vytvarovanú skladačku, ktorá sa vám ešte niekoľko týždňov bude v hlave premietať, keď sa do vašej cesty pripletie malé, divné, plačúce a kakajúce čudo. Ste si ale istí, že sa nejedná iba o umelú bábku? Skúste počúvať jeho dych. Počujete niečo?

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 74%
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 83%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vieme, kedy uvidíme nový seriál zo sveta Game of Thrones s názvom House of the Dragon

Pravdepodobne vieme, kedy uvidíme House of the Dragon House of the Dragon bude slúžiť ako prequelová séria k úspešnému hitu od HBO, Game of Thrones....

POTVRDENÉ: Vieme, kedy sa Tom Cruise a Doug Liman vydajú do vesmíru natočiť niečo nevídané

Hviezda akčných filmov sa nám pripomína už dlhé roky, vrátane nezabudnuteľných zážitkov pri filmoch z franšízy Mission: Impossible. V nej sa Tom Cruise preukázal...

Pokračovanie historickej drámy Umučenie Krista má byť najväčším filmom, aký sme kedy videli

Film Umučenie Krista 2, ktorý je vhodne pomenovaný Vzkriesenie, sa naozaj stáva realitou. Herec James Caviezel sa taktiež vracia v hlavnej úlohe postavy Ježiša Krista. O...

Kto bude nový Tony Montana? Prerábka filmu Scarface si možno našla svojho predstaviteľa

Scarface remake s novým Montanom Štúdio Universal Pictures sa snaží o Scarface remake už nejaký čas. Vystriedalo sa pri ňom viacero tvorcov, avšak táto veľmi...