TIP na seriál: Servant | Čo sa stane, ak zameníte vaše dieťa za bábku?

Nenechajte si ujsť

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...

Mission: Impossible 7, Top Gun: Maverick a ďalšie Paramount filmy uvidíme online už 45 dní po premiére v kinách

Kino priemysel utržil ďalšiu ranu pod pás. Štúdio Paramount sa vydalo v stopách Warner Bros. a Universal, svoje filmy prinesú na streamovaciu službu krátko...

Poznáme oficiálny názov tretieho Spider-Mana s Tomom Hollandom. Tradične obsahuje aj slovo Home

Oficiálny názov filmu Spider-Man 3 Spider-Man patrí k najobľúbenejším superhrdinom na Zemi. Svoje o tom hovoria aj tri filmové série, pričom posledná sa tento rok...

Prvý pohľad z filmu Spider-Man 3 dorazil. Spoločne s ním vidieť aj tri podivné titulné názvy

Jeden z najočakávanejších MCU projektov Spider-Man 3 nás konečne prekvapil prvou várkou nových fotografií priamo z filmu. Vidieť na nich môžeš klasické trio školákov,...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na seriál: Servant

M. Night Shyamalan je filmár, ktorý nám posledné desaťročia priniesol také ikonické filmy ako Šiesty zmysel, Vyvolený, Znamenia alebo Rozpolteného. Najnovšie sa pustil na nový seriál vytvorený spolu s hlavným tvorcom Tony Basgallopom – Servant, odvysielaný na VOD platforme Apple TV+.

Tento talentovaný autor sa tak radí k ďalším významným osobnostiam, ktorí si dali prestávku od celovečerného filmu a chceli vyskúšať televíznu sériu v kratších vysielajúcich intervaloch. Shyamalan sa celú kariéru venoval psychologickým thrillerom, približujúcich sa k mrazivým hororom a seriál Servant toto pravidlo znova s istotou pritvrdzuje.

Servant
Zdroj: imbd.com

Pravda je subjektívna. Každý má tu svoju

Manželia Sean (Tony Kebbell) a Dorothy (Lauren Ambrose) nežijú príliš závideniahodný život. Aj napriek tomu, že Sean pracuje ako úspešný profesionálny šéfkuchár a Dorothy ako hlásateľka televíznych reportáži, v ich živote sa stala strašná rodinná tragédia. V minulosti im zomrel niekoľkotýždňový chlapček menom Jericho. Hlavne Dorothy sa s touto situáciou nedokázala vysporiadať a začala trpieť nebezpečnými psychickými záchvatmi.

Sean aj s druhými rodinnými známymi sa rozhodnú pre post-traumatickú liečbu tým, že si zaobstarajú živo vyzerajúcu bábku, ktorá ich dieťa nahradí dovtedy, pokým sa Dorothyna hlava dá znova do poriadku. Obaja sa tak k hračke správajú, ako k ich už nežijúcemu synovi.

Servant
Zdroj: gamesradar.com

Rodičia svoje umelé dieťa začnú brať tak seriózne, že si zaobstarajú opatrovateľskú starostlivosť, pokým oni sami kvôli práci nemajú žiadny čas. Takto sa do ich domu dostane zvláštne čiernovlasé dievča Leanne (Nell Tiger Free), ktoré svojou plachosťou a divnosťou značí zaujímavé cesty v pokračovaní príbehu. Jej opatrovateľská služba je podivuhodným spôsobom obdivuhodná.

V jeden zvláštny večer Sean spozoruje, skôr započuje, že v ich postieľke znie plač skutočného stvorenia. Živý, dýchajúci chlapec, namiesto príliš reálne vyzerajúcej bábky. Ešte predtým, ako si myslí, že sa sám zbláznil, spolu s Dorothynim bratom Julianom (Rupert Grint) začnú obviňovať opatrovateľku Leanne, že im do domácnosti priniesla a zamenila cudzie, ukradnuté dieťa za to umelé .

Servant
Zdroj: imbd.com

Dovtedy, pokým mužská časť vyrieši naozaj čudné okolnosti, Dorothy berie živého chlapca za svojho a znova sa jej vracia elán k životu.

Čo teraz? Nechať si dieťa a kvôli Dorothy predstierať, že je ich? Kto vlastne je a prečo to tá divná opatrovateľka urobila? Spravila to vôbec ona? Existuje vlastne nejaká umelá bábka? Určite zomrelo ich dieťa?

Spracovanie

Servant je kvalitný, mysteriózny psychologický thriller s náznakmi hororu. Pre rodičov budú tieto prvky práve tie najstrašidelnejšie. Na priestore jednej série po 10 epizódach (každá iba 30 minút) je nám vystavaný tajuplný príbeh, ktorý pokúša naše nervy a mozgové závity do posledného spochybnenia, čo sa to vlastne deje.

Servant
Zdroj: imbd.com

Scenár nám trpezlivo podáva informácie, ktoré potrebujeme vedieť, a tie druhé si necháva na veľkolepejšie odhalenie. Určite budete pri sledovaní cítiť strach, ale takým spôsobom, že neviete, z ktorej strany príde a či ste si ho vlastne nevymysleli iba vo vašej hlave. Každá epizóda má v sebe elementy, kusy skladačky, ktoré šponujú príbeh do silného uvedomenia o skutočnej, strašnej pravde.

Taktiež skáčeme aj do minulosti, aby sme pochopili všetky prítomné motivácie postáv. Servant sa poväčšine odohráva iba vo vnútri a v blízkosti domu manželov. Aj kvôli tomu na takej malej ploche snímania budeme dusení atmosférou a viac sa budeme môcť vžiť s traumatickými zážitkami tejto zapeklitej rodiny.

Servant
Zdroj: imbd.com

Snímanie kamery nám dodáva ďalší psychologický aspekt, ktorý v našom podvedomí vytvára pocity k niečomu zvláštnemu, nepríjemnú, čo sa každú chvíľu môže stať. Hudobné tóny uspávanky, premeneného do hororového nádychu, vás taktiež nenechajú vôbec chladnými. Herci a ich postavy sú v tomto seriáli úplne perfektne stvárnené.

Každé nepatrné gesto, zvláštne pomyknutie pravého oka, všetko dotvára úvahy, na ktoré sa budete starostlivo pýtať: „Je v poriadku?“ Hlavne vyzdvihnem výkon zničenej matky Lauren Aumborse a Ruperta Grinta, ktorý predvádza svojského, vo svojej podstate hrozne vtipného chlapíka, milujúceho alkohol.

Servant
Zdroj: macworld.com

Najhoršia nočná mora rodičov

Seriál Servant je trpký, úderný a originálny. Aj napriek tomu cítiť z niekoľkých okamihov v epizódach nepotrebnosť a potrebu ich vsunutia, iba kvôli vyplneniu dohodnutej stopáže. Tento problém je ale naozaj  minimálny

Navzdory týmto okolnostiam sa jedná o tak kvalitne a nebezpečne vytvarovanú skladačku, ktorá sa vám ešte niekoľko týždňov bude v hlave premietať, keď sa do vašej cesty pripletie malé, divné, plačúce a kakajúce čudo. Ste si ale istí, že sa nejedná iba o umelú bábku? Skúste počúvať jeho dych. Počujete niečo?

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 74%
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 83%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Si predplatiteľom PlayStation Plus? Marec ti prinesie až štvoricu hier vrátane Final Fantasy VII Remake

Marec 2021 je za rohom a s jeho príchodom sa môžeš pripraviť na ďalšie bezplatné hry, čo samozrejme platí len pre predplatiteľov služby PlayStation...

Prvé zábery z fantasy seriálu Shadow and Bone sú vonku. Spoznajte svet plný vojny, intríg a mágie

Toto by nemalo ujsť žiadnym milovníkom fantasy! Netflix stavil na úspech knižnej série Grishaverse, ktorá si po svojom vydaní zaslúžila rýchly obdiv u viacerých...

Tri nové Pokémon hry hlásia návrat Diamond a Pearl; RPG s otvoreným svetom príde budúci rok

Tri nové Pokémon hry Séria Pokémon oslavuje 25. výročie od vydania prvých hier Pokémon Red a Blue z roku 1996. Kartičky idú na dračku, vďaka...

Nový Blade v MCU nebude pre dospelých, Deadpool teda zostáva jedinou výnimkou

Blade reboot s hodnotením PG-13 Blade reboot bude očividne menším krvákom, ako keď sme tohto lovca upírov videli prvý raz. Vtedy ho stvárnil Wesley Snipes...

Ôsma epizóda seriálu WandaVision obsahovala potitulkovú scénu, vďaka ktorej sa vyrovnajú sily vo Westview

Tento článok obsahuje SPOILERY z ôsmej epizódy seriálu WandaVision. Pokiaľ ste ju teda ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr. Potitulková scéna ôsmej epizódy WandaVision Ide do tuhého....