TIP na seriál: Servant | Čo sa stane, ak zameníte vaše dieťa za bábku?

Nenechajte si ujsť

Poznáme medzinárodné dátumy uvedenia filmu Wonder Woman 1984. Kedy ho uvidíme u nás na Slovensku?

Štúdio Warner Bros. predstavilo všetky medzinárodné dátumy uvedenia DC filmu Wonder Woman 1984. Vysoko očakávaná novinka budem okrem kín vychádzať aj digitálne a pozrieť...

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...

AKTUÁLNE: PlayStation 5 už dnes štartuje na Slovensku a v Českej republike

Od dnešného dňa si môžu novú hernú konzolu PlayStation 5 vyskúšať aj herní fanúšikovia zo strednej Európy - čiže aj my, na Slovensku. Po...

Temný trailer k Snyderovej verzii DC filmu Justice League dorazil aj s niekoľkými novými zábermi

Režisér Zack Snyder odhalil ďalší trailer k jeho verzii DC filmu Justice League a vidíme v ňom lepší pohľad na legendárneho záporáka Darkseida a Supermana. MOHLO...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na seriál: Servant

M. Night Shyamalan je filmár, ktorý nám posledné desaťročia priniesol také ikonické filmy ako Šiesty zmysel, Vyvolený, Znamenia alebo Rozpolteného. Najnovšie sa pustil na nový seriál vytvorený spolu s hlavným tvorcom Tony Basgallopom – Servant, odvysielaný na VOD platforme Apple TV+.

Tento talentovaný autor sa tak radí k ďalším významným osobnostiam, ktorí si dali prestávku od celovečerného filmu a chceli vyskúšať televíznu sériu v kratších vysielajúcich intervaloch. Shyamalan sa celú kariéru venoval psychologickým thrillerom, približujúcich sa k mrazivým hororom a seriál Servant toto pravidlo znova s istotou pritvrdzuje.

Servant
Zdroj: imbd.com

Pravda je subjektívna. Každý má tu svoju

Manželia Sean (Tony Kebbell) a Dorothy (Lauren Ambrose) nežijú príliš závideniahodný život. Aj napriek tomu, že Sean pracuje ako úspešný profesionálny šéfkuchár a Dorothy ako hlásateľka televíznych reportáži, v ich živote sa stala strašná rodinná tragédia. V minulosti im zomrel niekoľkotýždňový chlapček menom Jericho. Hlavne Dorothy sa s touto situáciou nedokázala vysporiadať a začala trpieť nebezpečnými psychickými záchvatmi.

Sean aj s druhými rodinnými známymi sa rozhodnú pre post-traumatickú liečbu tým, že si zaobstarajú živo vyzerajúcu bábku, ktorá ich dieťa nahradí dovtedy, pokým sa Dorothyna hlava dá znova do poriadku. Obaja sa tak k hračke správajú, ako k ich už nežijúcemu synovi.

Servant
Zdroj: gamesradar.com

Rodičia svoje umelé dieťa začnú brať tak seriózne, že si zaobstarajú opatrovateľskú starostlivosť, pokým oni sami kvôli práci nemajú žiadny čas. Takto sa do ich domu dostane zvláštne čiernovlasé dievča Leanne (Nell Tiger Free), ktoré svojou plachosťou a divnosťou značí zaujímavé cesty v pokračovaní príbehu. Jej opatrovateľská služba je podivuhodným spôsobom obdivuhodná.

V jeden zvláštny večer Sean spozoruje, skôr započuje, že v ich postieľke znie plač skutočného stvorenia. Živý, dýchajúci chlapec, namiesto príliš reálne vyzerajúcej bábky. Ešte predtým, ako si myslí, že sa sám zbláznil, spolu s Dorothynim bratom Julianom (Rupert Grint) začnú obviňovať opatrovateľku Leanne, že im do domácnosti priniesla a zamenila cudzie, ukradnuté dieťa za to umelé .

Servant
Zdroj: imbd.com

Dovtedy, pokým mužská časť vyrieši naozaj čudné okolnosti, Dorothy berie živého chlapca za svojho a znova sa jej vracia elán k životu.

Čo teraz? Nechať si dieťa a kvôli Dorothy predstierať, že je ich? Kto vlastne je a prečo to tá divná opatrovateľka urobila? Spravila to vôbec ona? Existuje vlastne nejaká umelá bábka? Určite zomrelo ich dieťa?

Spracovanie

Servant je kvalitný, mysteriózny psychologický thriller s náznakmi hororu. Pre rodičov budú tieto prvky práve tie najstrašidelnejšie. Na priestore jednej série po 10 epizódach (každá iba 30 minút) je nám vystavaný tajuplný príbeh, ktorý pokúša naše nervy a mozgové závity do posledného spochybnenia, čo sa to vlastne deje.

Servant
Zdroj: imbd.com

Scenár nám trpezlivo podáva informácie, ktoré potrebujeme vedieť, a tie druhé si necháva na veľkolepejšie odhalenie. Určite budete pri sledovaní cítiť strach, ale takým spôsobom, že neviete, z ktorej strany príde a či ste si ho vlastne nevymysleli iba vo vašej hlave. Každá epizóda má v sebe elementy, kusy skladačky, ktoré šponujú príbeh do silného uvedomenia o skutočnej, strašnej pravde.

Taktiež skáčeme aj do minulosti, aby sme pochopili všetky prítomné motivácie postáv. Servant sa poväčšine odohráva iba vo vnútri a v blízkosti domu manželov. Aj kvôli tomu na takej malej ploche snímania budeme dusení atmosférou a viac sa budeme môcť vžiť s traumatickými zážitkami tejto zapeklitej rodiny.

Servant
Zdroj: imbd.com

Snímanie kamery nám dodáva ďalší psychologický aspekt, ktorý v našom podvedomí vytvára pocity k niečomu zvláštnemu, nepríjemnú, čo sa každú chvíľu môže stať. Hudobné tóny uspávanky, premeneného do hororového nádychu, vás taktiež nenechajú vôbec chladnými. Herci a ich postavy sú v tomto seriáli úplne perfektne stvárnené.

Každé nepatrné gesto, zvláštne pomyknutie pravého oka, všetko dotvára úvahy, na ktoré sa budete starostlivo pýtať: „Je v poriadku?“ Hlavne vyzdvihnem výkon zničenej matky Lauren Aumborse a Ruperta Grinta, ktorý predvádza svojského, vo svojej podstate hrozne vtipného chlapíka, milujúceho alkohol.

Servant
Zdroj: macworld.com

Najhoršia nočná mora rodičov

Seriál Servant je trpký, úderný a originálny. Aj napriek tomu cítiť z niekoľkých okamihov v epizódach nepotrebnosť a potrebu ich vsunutia, iba kvôli vyplneniu dohodnutej stopáže. Tento problém je ale naozaj  minimálny

Navzdory týmto okolnostiam sa jedná o tak kvalitne a nebezpečne vytvarovanú skladačku, ktorá sa vám ešte niekoľko týždňov bude v hlave premietať, keď sa do vašej cesty pripletie malé, divné, plačúce a kakajúce čudo. Ste si ale istí, že sa nejedná iba o umelú bábku? Skúste počúvať jeho dych. Počujete niečo?

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 74%
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 83%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Poznáme medzinárodné dátumy uvedenia filmu Wonder Woman 1984. Kedy ho uvidíme u nás na Slovensku?

Štúdio Warner Bros. predstavilo všetky medzinárodné dátumy uvedenia DC filmu Wonder Woman 1984. Vysoko očakávaná novinka budem okrem kín vychádzať aj digitálne a pozrieť...

Baby šéf 2 prichádza s oficiálnym trailerom. Nechýba v ňom nový mini šéf, ako aj horda nekompromisných bábätiek

Spoločnosť DreamWorks Animation vypustila oficiálny trailer k nadchádzajúcej animovanej komédii Baby šéf 2, v ktorej na nás čaká veľa bláznivých prekvapení. Trailer k animovanej komédii...

Herec George Clooney si kopol do filmu Tenet a nešetril kritikou. Čo sa mu nepáči?

George Clooney a Tenet Skúsený herec George Clooney spomenul pri promovaní svojho nového projektu The Midnight Sky aj populárny film Tenet od Christophera Nolana, ktorý...

Špičkové originálne funkcie za výhodnú cenu. Samsung predstavuje modely Galaxy A12 a Galaxy A02s

Samsung Galaxy A12 a Galaxy A02s Spoločnosť Samsung Electronics predstavila nové smartfóny Galaxy A12 a Galaxy A02s, vďaka ktorým budú špičkové inovatívne funkcie a vlastnosti...

Alan Rickman, známy ako profesor Snape, si 25 rokov písal denníky. Budeme si ich môcť prečítať aj my?

Alan Rickman a jeho denníky Alan Rickman si viac ako 25 rokov viedol denníky. Herec, ktorého sme mohli poznať najviac ako profesora Snapea zo série...