TIP na seriál: Spaced | Predtým ako bola Cornetto trilógia, bol Spaced

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na seriál: Spaced

Seriál Spaced je prvou spoluprácou Edgara Wrighta, Simona Pegga a Nicka Frosta. Svetoznáma komediálna trojica, ktorá sa preslávila svojim britským humorom, sa do kinematografie zapísala kriticky oceňovanou a fanúšikmi obľúbenou „Cornetto trilógiou„. Trojica filmov, ktoré vzdávali poctu a zároveň si robili srandu z konkrétnych žánrov.

Začali originálnou zombie komédiou Shaun of the Dead. Pokračovali akčnou, policajnou komédiou Hot Fuzz a trilógiu zakončili koncom sveta v sci-fi komédii – The World’s End. Väčšina ľudí ich pozná najmä vďaka týmto filmom. Avšak ich spoločná cesta začala v televízii, kde sa prvýkrát stretli a vytvorili jeden z najkultovejších britských sitkomov – Spaced.

Náhľad do deja

V príbehu sledujeme skupinu mladých ľudí, ktorí sa snažia uspieť a nájsť si svoje miesto v spoločnosti. Hlavnými postavami sú Tim (Simon Pegg), nádejný kreslič komiksov a spisovateľka na voľnej nohe Daisy (Jessica Hynes). Ich cesty sa skrížia po tom, ako sa obaja rozídu so svojimi dlhoročnými partnermi. Spoločne vymyslia nekalý plán, ako sa posunúť ďalej.

Spaced seriál
Zdroj: c4assets.com

Aby sa mohli presťahovať do nového, vytúženého bytu, musia pred domovníčkou predstierať, že sú pár. Tu spoznajú niekoľko nových priateľov a susedov. Spomínanú domovníčku Marshu so sklonmi k alkoholizmu, čudáckeho umelca Briana, armádneho fanatika Mika (Nick Frost), alebo módnu nadšenkyňu Twist.

Spracovanie

Na deji seriálu Spaced nie je nič originálne, jedná sa o veľmi obvyklý koncept pre sitkom – skupina špecifických mladých ľudí spolu žije v bytovke. Avšak čo delí Spaced od ostatných obyčajných sitkomov je jeho neobyčajné spracovanie. Edgar Wright si tu našiel svoj jedinečný režijný štýl.

Každá reakcia a emócia postáv je zveličená, či už obrazovo alebo zvukovo. Z každej situácie je vyťažené komediálne maximum. Stratenie domáceho miláčika vyústi v tajnú misiu, návšteva divadelného predstavenia v zombie horor, alebo jednoduché zvonenie telefónu v tanečné číslo.

Spaced seriál
Zdroj: amazon.com

Avšak tieto absurdné prvky len podporujú veľmi realistické problémy mladých ľudí a ich existenciálne krízy, ktoré vychádzajú zo životov Simona Pegga a Jessicy Hynes. Nielenže hrajú hlavné postavy, ale postarali sa aj o scenár. Takmer všetky scény nás bombardujú hneď niekoľkými vtipmi a popkultúrnymi odkazmi.

Nielen filmovými, ale aj videohernými. Spaced je nimi vyslovene preplnený a možno nie všetky na prvé pozretie zachytíte. Ak chcete dať Spaced šancu, stačí ísť na YouTube. Všetky epizódy boli oficiálne zadarmo zverejnené.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -