Milovali sme ich, viac už ich neuvidíme. Títo herci nečakane zomreli

Nenechajte si ujsť

Na mnohých z nich diváci dodnes spomínajú s veľkou láskou a nostalgiou, v žiadnych nových úlohách už ich však neuvidíme. Do hereckého neba v posledných rokoch odišlo množstvo milovaných umelcov známych z veľkých filmových blockbusterov i populárnych televíznych sérií. O odchode týchto hercov a herečiek si možno vôbec nevedel.

Michael Kenneth Williams

Zdroj: TMDB / Warner Bros.

Michael K. Williams vďaka talentu, no tiež nezabudnuteľnému vzhľadu kvôli výraznej jazve na tvári, takmer v každej svojej úlohe herecky vyčnieval. Preslávila ho predovšetkým úloha Omara Littlea v kritikmi oceňovanej televíznej sérii The Wire, ktorá dodnes patrí k najvyššie hodnoteným seriálom vôbec.

Herec sa k úspechu The Wire neskôr priblížil účinkovaním v nemenej úspešnej sérii BoardWalk Empire, za ktorou rovnako stálo HBO. Seriálového úlohy Williamsovi otvorili dvere aj do sveta filmu – herec sa objavil napríklad v snímkach 12 Rokov otrokom alebo Zbohom, baby. Williams mal tiež stvárniť hlavného záporáka v Solo: Star Wars Story, kvôli pretáčkam a hercovej vyťaženosti ho nakoniec nahradil Paul Bettany.

Williams vyrastal v Brooklyne a už v mladom veku si vybudoval závislosť od drog. V jednej z barových bitiek prišiel ku svojej jazve, o čom sa herec nebál verejne rozprávať. Williams so závislosťou bojoval celý život a napokon tento boj prehral. Herec sa vo veku 54 rokov predávkoval heroínom vo svojom byte, iba pár hodín po tom, čo si od pouličného dílera kúpil dávku. Tento obchod bol zaznamenaný aj na bezpečnostnej kamere, díler, ktorý mu drogy predal, bol odsúdený na 10 rokov väzenia.

Ray Liotta

Zdroj: Warner Bros.

Vo veku 67 rokov nás v máji minulého roka opustil aj herec Ray Liotta, ktorý si renomé vybudoval predovšetkým vďaka úspešným gangsterkám. K prvým veľkým úlohám rodáka z Newarku patrilo účinkovanie v športovej snímke Pole snov s Kevinom Costnerom. Na vrchol slávy sa herec dostal už o rok neskôr, keď v roku 1990 stvárnil nezabudnuteľného gangstera Henryho Hilla v snímke Mafiáni od Martina Scorseseho. Film inšpirovaný skutočnými udalosťami si vyslúžil 6 nominácií na Oscara a dostal Liottu medzi hereckú smotánku.

Liotta sa v rôznych úlohách neskôr objavil v desiatkach filmov, žiadny z nich však hercovi nepriniesol rovnakú slávu ako Scorseseho Mafiáni. Hercovi neskôr začali byť ponúkané skôr úlohy filmových záporákov, z čoho bol sám veľmi frustrovaný. Neskôr sa Liotta začal objavovať aj v seriáloch. K jedným z jeho posledných rolí patrí vynikajúca kriminálna séria Volavka, ktorú nájdeš na Apple TV+. Liottov odchod do hereckého neba bol pokojný – herec zomrel v spánku na zlyhanie srdca.

Alan Rickman

Zdroj: Warner Bros.

Alan Rickman patril k najvýraznejším britským hereckým talentom. Bol známym svojím charizmatickým prejavom a schopnosťou presvedčivo stvárňovať rozmanité postavy. Rickman sa pôvodne venoval divadelnej kariére, kde si získal rešpekt a uznanie v britskej divadelnej scéne. Jeho prelomovou na filmovom plátne bola postava Hansa Grubera v kultovej snímke Smrtonostná pasca z roku 1988, ktorá mu zabezpečila miesto medzi najznámejšími hereckými tvárami v Hollywoode.

Herec následne začal stvárňovať aj ďalšie záporné postavy – k najpamätnejším patrí napríklad šerif Z Nottingamu v úspešnom filme Robin Hood, kde sa Rickman objavil po boku Kevina Costnera. Nasledovali desiatky ďalších úspešných filmových úloh, pričom najväčšiu slávu hercovi priniesla rola Severusa Snapesa v sérii Harry Potter. Rickman tu s nevídanou ľahkosťou stvárnil jednu z najkomplexnejších postáv celej série, za čo si vyslúžil viaceré ocenenia a tiež obdiv divákov.

Samotný herec na rolu Severusa spomínal s veľkou láskou, čo dokazuje aj jeho výrok: „Keď budem mať 80 rokov a budem sedieť vo svojom hojdacom kresle, budem čítať Harryho Pottera. A moja rodina mi povie: ‚Aj po takom čase?‘ A ja odpoviem: ‚Vždy‘. Svojho sna sa Rickman napokon nedožil. Herec nečakane skonal vo veku 69 rokov, keď prehral boj s rakovinou.

Anton Yelchin

Zdroj: TMDB / Paramount

Mimoriadne smutná správa z Hollywoodu prišla 19. júna 2016, kedy herecký svet opustila vychádzajúca hviezda Anton Yelchin. Mladík s ruskými koreňmi vyrastal v rodine krasokorčuliarov a už od 4 rokov prejavoval veľkú vášeň pre herectvo. Rodičia najskôr chceli, aby Yelchin nasledoval ich úspešnú športovú kariéru, chlapcovi ale nestáli v ceste a jeho koníček podporovali. Yelchin sa tak už v mladom veku začal objavovať na televíznych obrazovkách, prielom prišiel na prelome milénií, kedy si Yelchin zahral po boku Anthonyho Hopkinsa v mysterióznom trileri Srdce v Atlantíde.

Táto rola vtedy iba 12-ročnému Yelchinovi vyslúžila nomináciu na Young Artist Award a zabezpečila prílev ďalších ponúk. K najznámejším úlohám neskôr patrilo účinkovanie v kriminálnej dráme Alpha Dog, kde Yelchin stvárnil uneseného a neskôr zavraždeného chlapca Zacka Mazurskyho. Veľkú pozornosť hercovi priniesla aj úloha Pavla Chekova z úspešného filmového reštartu série Star Trek.

Sľubne rozbehnutá filmová kariéra narazila na nečakaný koniec v lete 2016, kedy herec tragicky zomrel pri nehode na príjazdovej ceste svojho domu. Podľa policajných správ herca zasiahlo jeho uvoľnené auto stojace na prudkej príjazdovej ceste jeho domu, ktoré ho privalilo o kovovú vstupnú bránu.

Anne Heche

Zdroj: TMDB (úprava redakcie)

Nečakane tragicky zahynula aj herečka Anne Heche, ktorá bola na hollywoodskom výslní predovšetkým v 90-tych rokoch. Heche v tomto čase tiež patrila k najkrajším hereckým predstaviteľkám, vďaka čomu bola často angažovaná do romantických filmov. Práve dobrodružno-romantická snímka 6 dní a 7 nocí s Harrisonom Fordom ju tesne pred koncom milénia dostala na pomyselný herecký vrchol. Pred tým sa Hache zaskvela aj v snímkach Poprava či Krycie meno Donnie Brasco.

Heche prežila traumatické detstvo, v ktorom čelila sexuálnemu zneužívaniu zo strany otca. O tieto skúsenosti sa herečka podelila v knižnej biografii Call Me Crazy, kde zároveň priblížila, že herectvo pre ňu predstavovalo predovšetkým únik z reality. Heche bola kvôli jej otvorenému vzťahu s komičkou Ellen DeGeneresovou tiež obľúbeným cieľom médií, keďže vzťah dvoch žien v tom čase bulvár považoval za senzáciu.

Po účinkovaní v 6 dní a 7 nocí to s kariérou niekdajšej ikony išlo z kopca. Herečka sa síce objavila vo viacerých filmoch a seriáloch, v žiadnom z nich však nedokázala nadviazať na úspech zmienenej komédie. Heche v súkromí trpela psychickými problémami, zomrela vo veku 56 rokov po tragickej dopravnej nehode v Los Angeles. Počas nej umelkyňa utrpela závažné poranenia mozgu a tiež početné popáleniny. Niekoľko dní po napojení na prístroje bola Anne Heche prehlásená za klinicky mŕtvu a odpojená z prístrojov.

James Michael Tyler

Zdroj: TMDB

Filmová história pozná množstvo umelcov známych vďaka jedinej úlohe a presne do tejto kategórie patril aj James Michael Tyler alias Gunter z kultového sitkomu Priatelia. Platonický milovník Rachel sa objavil celkovo až v 185 epizódach seriálu, aj keď vo väčšine z nich iba stál za barom alebo obsluhoval zákazníkov v kaviarni Central Perk. Prvýkrát Gunter prehovoril až v 33. epizóde a jeho hláška pozostávala z jednoduchého „yeah„.

Málokto vie, že Gunter v Priateľoch mohol zastať omnoho výraznejšiu úlohu. Scenáristi totiž zvažovali, že Rachel by sa k nemu mohla presťahovať, keď si hľadala bývanie. Proti tomuto nápadu sa však postavil ako James Michael Tyler, tak aj Jennifer Aniston, ktorá Rachel stvárňovala. Herec, mimochodom, úlohu dostal, pretože ako jediný na kastingu vedel obsluhovať stroj na espresso.

Okrem Priateľov sa Tyler objavil aj v seriáloch Scrubs či Sabrina – mladá čarodejnica, po skončení seriálu sa venoval divadlu a ďalším umeleckým projektom. Herec zomrel na rakovinu prostaty v októbri 2021. Mal 59 rokov a správa o jeho úmrtí hlboko zasiahla všetkých fanúšikov seriálu.

Kirstie Alley

Zdroj: TMDB

Boj s rakovinou prehrala aj herečka a bývalá modelka Kirstie Alley, známa predovšetkým vďaka sitkomu z 80-tych rokov Na zdravie. Alley tu za stvárnenie silnej a nezávislej Rebeccy Howe získala viacero ocenení, vrátane prestížnej ceny Emmy. Vrcholom kariéry známej herečky bola rodinná komédia Pozri, kto to hovorí, kde si zahrala s Johnom Travoltom a neskôr sa objavila aj v dvojici pokračovaní.

Kariéra aj osobný život Kirstie Alley boli častým terčom médií, herečka bola verejne známa svojou neustálou snahou o kontrolu svojej hmotnosti. Neskôr sa stala sa hovorkyňou pre program na chudnutie spoločnosti Jenny Craig a viackrát sa pokúšala schudnúť, no neskôr znovu priberala na váhe. Kirstie Alley bola tiež známou členkou kontroverznej scientologickej cirkvi. Herečka zomrela v kruhu svojej rodiny v decembri minulého roka.

Ray Stevenson

Zdroj: Lucasfilm

Herecký svet bolestivo zasiahla aj nedávna správa o nečakanom skone severoírskeho Raya Stevensona. Herec bol aktívny ako v televíznych, tak aj vo filmových projektoch, kde stvárnil množstvo rôznorodých postáv. Do pozornosti širokého diváckeho publika sa dostal vďaka historickej sérii Rím od HBO, kde stvárnil jednoduchého dobráka Tita Pulla.

Divácku pozornosť Stevenson získal aj vďaka účinkovaniu v historickom epose Kráľ Artuš, kde sa objavil po boku Keiry Knightley a plejády ďalších známych hercov. Herca si zaľúbili aj fanúšikova superhrdinských filmov – objavil sa vo všetkých dieloch série Thor a stál aj pri filmovom reštarte Punishera. Aktuálne sa diváci o jeho talente môžu presvedčiť v seriáli Ahsoka, kde Stevenson stvárňuje jedného z hlavných antagonistov.

Hercov koniec prišiel nečakane a dodnes nebola medializovaná oficiálna príčina jeho smrti. Pravdepodobne však išlo o zástavu srdca. Stevenson bol počas nakrúcania jeho posledného filmu v Taliansku prevezený do nemocnice s bolesťami hrudníka a o deň neskôr tu jeho životná cesta skončila.

Lance Reddick

Zdroj: TMDB

K čerstvým a nečakaným hereckým úmrtiam patrí, nanešťastie, patrí aj Lance Reddick, ktorý sa ešte iba nedávno objavil v štvrtej časti série John Wick. Rodák z Baltimoru kariéru začínal na divadelných doskách, neskôr svoj talent začal v menších úlohách prenášať aj do televízie a filmu.

Jeho prelomovou úlohou bola postava Cedrica Danielsa v kritikmi chválenej sérii The Wire. Rola nekompromisného veliteľa policajného zboru mu priniesla veľkú pozornosť a otvorila dvere k ďalším projektom. Vďaka charakteristickému výrazu tváre bol Reddick častokrát obsadzovaný do úloh zásadových a neoblomných strážcov zákona, do diváckej pamäte sa zapísal aj účinkovaním v úspešných seriáloch ako Nezvestní, Fringe či Bosch.

Na veľkom plátne Reddickovi najväčšiu slávu priniesla úloha recepčného Charona v hoteli Continental v sérii John Wick. Fanúšikovia môžu herca poznať aj z herných projektov, objavil sa napríklad v populárnych herných sériách Destiny alebo Horizon: Zero Dawn. Reddick bol vášnivým milovníkom psov a bol tiež talentovaným spevákom. Herec zomrel nečakane v marci tohto roka na chorobu srdca.

Zdroj: ČSFD, IMDB

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Lance Reddick sa objavil vo všetkých 4 častiach Johna Wicka a nie iba v 4 časti. Bol to úžasný chlap, pre Keana bo bratom a zomrel na akútne srdcové zlyhanie, paradox len necelých 24 hodín pred svojou smrťou bol spoli s ostatnými natáčať Talk show Kelly Clarkson

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -