Zdieranie zákazníkov pokračuje. HP má na krku veľký problém kvôli kontroverznej službe

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

HP čelí ďalšej kritike voči kontroverznej službe

Aktualizované 29. 1. 2024: Kontroverzná služba predplatného pre tlač na HP tlačiarňam čelí ďalšej kritike. Generálny riaditeľ Enrique Lores pre televíziu CNBC odhalil dôvod, prečo aj napriek ďalšej hromadnej žalobe zákazníkov trvajú na podpore iba pre oficiálne tonery a atramenty. Tie sú omnoho drahšie ako alternatívy tretích strán, s ktorými však nové HP tlačiarne nefungujú. Dôvodom má byť ochrana bezpečnosti zákazníka:

„Videli sme, že do atramentových nádržiek dokážete nahrať vírusy. Cez ňu sa vírus dokáže dostať do tlačiarne, a následne sa presunúť do siete,“ hovorí Lores.

To má byť oficiálny dôvod pre exkluzívnu podporu originálnych náplní a tonerov do HP tlačiarní. Ako však informuje portál ars technica, na malware útoky prostredníctvom tohto média existujú len obmedzené dôkazy. Odborník na bezpečnosť Dan Goodin pátral aj na internete a vyhľadával ľudí, ktorí už majú skúsenosti s vírusom preneseným cez atramentovú náplň do tlačiarne. Takmer nikto sa však neozval. Samotný Goodin sa s niečím podobným nikdy nestretol.

Nastáva teda otázka, či si HP tento možný scenár vymyslelo, aby dokázalo odôvodniť nekalé praktiky voči konzumentom, ktorí tak nemôžu používať lacnejšie, neoficiálne atramentové náplne do tlačiarní.

Pôvodný článok

V dnešnej dobe už platíme takmer za všetko. Spoločnosti sa však stále snažia nájsť nové spôsoby, ako inkasovať pri svojich produktoch a službách. Jednou z nich je aj technologický gigant HP, ktorého môžete poznať aj ako výrobcu a predajcu tlačiarní. Táto firma dávnejšie predstavila poriadne kontroverznú službu predplatného na tlač obmedzeného počtu strán za mesiac. Aj napriek pobúreným reakciám zákazníkov sa tento radikálny krok spoločnosti vyplatil, The Register upozorňuje, že HP sa svojím rozhodnutím dokonca chváli a vykazuje rekordné zisky.

Všeobecne v posledných rokoch dochádza k posunu paradigmy smerom ku predplatným. Firmy tým získavajú jednu veľkú výhodu – miesto toho, aby zákazníci zaplatili za produkt alebo službu len raz pri prvotnom obstarávaní, budú platiť každý mesiac. Celková cena za produkt sa pri rozložení sumy na menšie časti zdá menšia, a tak môže firma behom niekoľkých mesiacov (alebo dokonca rokov) zarobiť za ten istý produkt alebo službu omnoho viac, ako keby zákazník platil jednorazovo.

tlaciaren hp
Zdroj: HP

Nad týmto modelom splácania sa ani nepozastavíme pri bežných predmetoch, pri ktorých to berieme ako samozrejmosť (hypotéka, auto na lízing, mobil na splátky atď.). Logika tohto biznisového modelu je trochu iná pri službách, ktoré fungujú len počas platenia predplatného, no nie je tu žiadna obstarávacia cena. Príkladom môže byť napríklad Netflix, tradičné televízie či paušál, čo sú taktiež úplne bežné veci, pri ktorých sme zvyknutí platiť na mesačnej báze za používanie.

Spoločnosť HP však rozvírila vody tým, že tieto modely prekombinovala. A to takým spôsobom, že nielenže si musíte kúpiť samotnú tlačiareň, ale ešte musíte navyše platiť za to, aby ste ju mohli vôbec používať.

Kontroverzná služba HP generuje vysoké zisky

Firma nedávno spustila službu Instant Ink, ktorá dáva používateľom možnosť platiť si mesačné predplatné za používanie tlačiarne. Funguje to tak, že majiteľ tlačiarne HP sa zaregistruje a vyberie si počet strán, ktoré chce mesačne tlačiť (s cenou predplatného od 0,99 do 25,99 dolára mesačne). Následne mu spoločnosť doručí atrament do tlačiarne podľa toho, kedy sa mu má minúť. Zákazník môže tlačiť aj menej, ako si predplatí, pri tlači viac mu však bude účtovaný ďalší poplatok.

hp ink
Zdroj: HP

Na prvý pohľad služba nepôsobí až tak zle, treba tiež podotknúť, že je voliteľná. Časom sa však začali objavovať sťažnosti od používateľov, ktorí odhalili nekalé praktiky HP. Zákazníci popisujú napríklad situácie, kedy im pri zrušení predplatného prestala fungovať tlačiareň, aj keď v nej bola vložená atramentová náplň. Istý používateľ taktiež zažil, že pri dosiahnutí limitu tlače podľa predplatného mu prestal fungovať aj skener. Ten, samozrejme, s náplňou nijak nesúvisí. Okrem toho tlačiarne odmietajú náplne tretích strán, takže používateľova jediná voľba je navýšiť si úroveň predplatného v HP Instant Ink.

Kontroverzná služba sa však spoločnosti podľa všetkého vypláca. Aktuálne ju využíva až 11 miliónov ľudí. Výrobca vďaka tomu dokázal výrazne „zvýšiť výšku ziskovej marže,“ chválila tieto kroky finančná riaditeľka spoločnosti HP Marie Myers. Na nedávnej konferencii UBS Global Technology okomentovala službu Instant Ink nasledovnými slovami:

„Vidíme, že keď presuniete zákazníka od toho čisto transakčného modelu… sme svedkami 20-percentného navýšenia hodnoty daného zákazníka, lebo toho človeka uzamkneme, nadviažete s ňou dlhodobý vzťah.“

Nech budú reakcie ľudí akékoľvek, zdá sa, že má pravdu. „Lapeniezákazníka do predplatného funguje. Tlačová divízia HP v roku 2020 zaznamenala 14,8 % ziskovú maržu, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo až 18,9 %.

Mohlo by sa ti páčiť

6 COMMENTS

 1. Ono to je tak, ze ked uz ma zakaznik tlaciaren kupenu, tak si nateraz zaplatil predplatne lebo nema hned kazdy rozpocet na novu. No s touto politikou sa nezladi podla mna nikto a hned ako to bude mozne, tak prejde ku konkurencii.

  Nesuhlasim s tym, ze na tomto modeli nie je „nic zvlastne“. Od HP som si kupil produkt a ten vlastnim. Porovnavat to so sluzbami je nezmysel – sluzby ako netflix musi niekto prevadzkovat a priebezne sa starat o novy obsah a chod sluzby ako takej. HP sa nemusi starat o chod tlaciarne, ak potrebujem servis, tlaciaren im poslem a ak nie je v zaruke zan zaplatim. Ich model je teda uplne mimo. To je ako keby som si kupil postel a zakazdym ked sa na nej budem chciet vyspat, zaplatim poplatok.

  Zisky budu vykazovat do tej doby, kym zakaznici nenaskrabu na nove tlaciarne od inych vyrobcov.

  Takze im do HP pred sviatkami zelam len to najhorsie… esteze som kupil Canon.

 2. Je to fakt zlé. Mám dve HP-čka jednu novšiu a jednu staršiu tlačiareň. Úplne mi ich znefunkčnili. Takže tu nejde len o novo predané kusy! Ovládače v PC nepoužitelné pokiaľ sa neprihlásim cez ich stránku a nezaplatím. Len som tak čumel. Zablokovali mi scaner,farebnú tlač,čierna fungovala len obmedzene( len na neoriginálnu farbu). Dokonca blokujú aj wi-fi spárovanie. Buď vôbec nefungovalo,alebo sa stále prerušovalo. Takže to nieje s tým nezasahovaním do PC celkom pravda.
  Tu pomôže len ignorovať značku HP a prejsť ku konkurencii. Tá by na tom mohla parádne profitovať. Kto prinesie tlaciareň od HP dostane zľavu,alebo farbu zdarma. A osobné doporučujem nahrať čím najviac odkazov značke HP na soc.médiá čo si o ich politike myslíme. Prípadne rozmlátit tie ich nepoužiteľné šroty pred kamerou 🤪
  Skúsil som iné značky naprieč rodinou a napríklad Canon tlačiareň nemala problém dokonca s rôzne starými OS od Windows 7,10,11…

 3. Ja som si kupil tlaciaren aj farbu aby som si tlacil tolko kolko ja potrebujem vyrobca mi ziadnu sluzbu neposkytuje a preto nieje opravneny odo mna ziadat ziadne predplatne ked to skusi hned ho dam na sud

  • A budem ziadat aby mi vratil peniaze za tlaciaren a za to ze zasahom do pc mi znemoznil pouzivat zariadenie ktore som si riadne zakupil a to je u nas trestny cin

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -