FilmyTrailery

Najznámejší slovenský režisér prichádza s novým počinom, Tlmočník! O aký film sa jedná a kedy ho uvidíme?

Už budúci rok sa dočkáme nového filmu z dielne Martina Šulíka. Ten je považovaný za najúspešnejšieho slovenského režiséra posledných dvoch dekád. Jedná sa o roadmovie Tlmočník, ktorý práve dokončil. Ide o príbeh dvoch starých pánov, ktorí cestujú naprieč Slovenskom, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti.

Slovenskej distribučnej premiéry sa film dočká už 1. marca budúceho roku, len pár dní po okrúhlych 80-tych narodeninách oscarového Jiřího Menzla, ktorý je predstaviteľom jednej z dvoch hlavných postáv.

Koho uvidíme vo filme Tlmočník?

V obsadení filmu uvidíme oscarového režiséra a publikom milovaného filmára Jiřího Menzla v úlohe tlmočníka Aliho. Jeho partnerom bude popredný rakúsky herec Peter Simonischek, ktorý je nositeľom Európskej filmovej ceny Felix. Cenu dostal za najlepšieho herca roku 2016 za nemeckú komédiu Toni Erdmann. Tá bola zároveň aj nominovaná na Oscara. Zahrá si učiteľa a pôžitkára so slabosťou pre alkohol a ženy. Hrdinovia sa počas ich cesty dostávajú do bizarných situácií. Stretávajú sa s rozmanitými ľuďmi a časom si skladajú mozaikovitý obraz strednej Európy, ktorá sa mení, no kdesi v hĺbke ukrýva stále nevyriešené konflikty. Tým ako spoznávajú jeden druhého, začínajú chápať vlastné činy, rozhodnutia a nanovo definujú vlastnú osobnosť.

Tlmočník

Zdroj: barborajancarova.com

Vyjadrenie hercov

Jiří Menzel sa počas nakrúcania s úsmevom priznal:

Ja sám od seba si prácu nehľadám, pretože som lenivý,“ priznal sa s úsmevom počas nakrúcania Jiří Menzel. „A som zhýčkaný, pretože už od svojho prvého filmu som robil len prácu, ktorú mi niekto ponúkol. Spočiatku som bol milo-nemilo prekvapený, pretože to je veľká rola. Ale ako som si prečítal scenár, tak som veľmi rád, že to na mňa takto spadlo.“  

O svojom hereckom partnerovi sa vyjadril aj charizmatický Peter Simonischek:

Pamätám si, že keď som pôsobil vo švajčiarskom Berne, Jiří režíroval v Bazileji hru Mandragora od Machiavelliho, ktorá sa stala legendárnou. Napokon, Oscara nedostane len tak niekto. Je to výnimočný človek, veľmi milý a ironický. Vzájomne sa máme radi a vážime si seba navzájom.“

Dostali sme aj prvý pohľad na nový film tejto dvojice. Tvorcovia filmu zverejnili oficiálny teaser, ktorý prezradí niečo o atmosfére tejto snímky.

„K Tlmočníkovi nás vlastne priviedla náhoda. Raz som v aute počúval čítanie z knihy rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka Mŕtvy v bunkri. Opisoval v nej vzťah k svojmu otcovi, veliteľovi zvláštnych oddielov SS, ktorý koncom roku 1944 pôsobil v okolí Ružomberka  a dal tam zavraždiť niekoľko desiatok civilistov. Tých pár strán textu sa ma dotklo, pretože som v okolí Ružomberka strávil detstvo a mnohé príbehy som poznal,“ spomína režisér a spoluator scenára Martin Šulík na prvý impulz. So spoluscenáristom Marekom Leščákom ich zaujala situácia, v ktorej sa syn snaží pochopiť temnú minulosť svojho otca. „Chceli sme sa na celý problém pozrieť z dvoch strán, a tak sme Rakúšanovi vymysleli  protihráča, postavu  tlmočníka, ktorý cez vojnu stratil celú rodinu. Postupne sa pred nami vynorilo akési tragikomické roadmovie,  príbeh dvoch starcov, ktorí na konci života chcú pochopiť vlastné životy,“ upresňuje Martin Šulík.

Priebeh natáčania

Tlmočník sa nakrúcal od apríla do konca mája v rôznych kútoch Slovenska, avšak pár krát aj hlavnom meste Simonischekovej vlasti – vo Viedni. O scenár sa postaral osvedčený scenárista Marek Leščák. Kameru mal pod palcom Martin Štrba. Vo filme sa objavia aj vedľajšie postavy, ktoré stvárnia herci Zuzana Mauréry, Attila Mokos, ale aj známa internetová komička Eva Kramerová známa pod menom Evelyn.

Tlmočník

Zdroj: barborajancarova.com

Nový slovensko-česko-rakúsky film vznikol v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a Coop99 Bruna Wagnera. Co-producentami sú RTVS: Rozhlas a televízia SlovenskaČeská televize. Realizáciu tohto filmu finančne podporili Audiovizuálny fondčeský Státní fond kinematografie. V slovenských kinách zabezpečí film od 1. marca 2018 distribučná spoločnosť GARFIELD FILM.

About author

my life is a meme
  Related posts
  FilmyOdporúčame

  Štúdio Warner Bros. odhalilo dátumy vydania filmov Matrix 4 a The Flash

  Filmy

  Film Šťastný nový rok ovládol kiná, je aktuálnou jednotkou návštevnosti

  FilmyVýber šéfredaktora

  Chystá Disney novú Planétu opíc? Režisér šokoval fanúšikov týmto prehlásením

  FilmyOdporúčameTrailery

  Krásna Gal Gadot sa vracia v prvom traileri na film Wonder Woman 1984

  Pridaj komentár