TO KAPITOLA 2: Prečo sa Klaun Pennywise zobúdza každých 27 rokov?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

To Kapitola 2

TO KAPITOLA 2 – Už 5. septembra si v kinách užijeme pokračovanie hororu To z roku 2017. Z filmovej adaptácie ikonického príbehu Stephena Kinga sa stal najúspešnejší strašidelný film všetkých čias, pričom nastal čas, aby sa To vrátilo. Už o pár dní sa k nám opäť vkradne desivý Klaun Pennywise!

Večne pochmúrne mestečko Derry opäť zahalí rúško temnoty. Musia sa doňho vrátiť všetci členovia Loser’s Club, ktorí 27 rokov dozadu zažili niečo strašné. Po hrôzostrašných udalostiach, ktoré ich v spomienkach naháňajú celý život nastal čas, aby spoločne poslednýkrát čelili tomuto zlu. Avšak… prečo akurát po 27 rokoch?

to kapitola 3
Zdroj: thefanboyseo.com

Kto je „To“?

Pozrime sa najprv na to, kto to vlastne je To. To bola pekelne komplikovaná veta… A podobne komplikovaný je aj pôvod tejto postavy, ktorú čitateľom v roku 1986 predstavil kultový spisovateľ Stephen King. Aby sme teda pochopili, prečo sa zobúdza každých 27 rokov, musíme najprv porozumieť tomu, o koho vlastne ide.

To v skutočnosti nie je Klaun Pennywise. Ide totižto o starodávne mocné zlo, ktoré mohlo vzniknúť milióny či dokonca miliardy rokov dozadu. Ide o bytosť, ktorej jediným zmyslom je šíriť hrôzu, bolesť a smrť, pričom z času na čas na seba vezme podobu, ktorá jej zrovna vyhovuje – okrem klauna už bol napríklad aj pavúkom a tak pod.

Lovecraft-Yog-Sothoth
Yog-Sothoth H.P. Lovecrafta, ktorým sa King inšpiroval; Zdroj: nerdist.com

To pochádza z temnej dimenzie ktorá sa nachádza v nekonečnom priestore Kingovho knižného vesmíru Macroverse. Jediný, kto videl skutočnú podobu bytosti, bol Billy. V knihe To opísal ako nekonečné, hemžiace sa, chlpaté stvorenie z oranžového svetla.

To prišlo na planétu Zem tisíce, ba dokonca milióny rokov dozadu, keď ešte nejestvovali ľudia. Bytosť zaspala pod povrchom na mieste, kde malo raz vyrásť mestečko Derry. Až do roku 1715 To čakalo na príchod ľudí, ktorých bude môcť terorizovať, strašiť a konzumovať. A odvtedy každých 27 rokov príde obdobie hostiny, kedy sa To preberie a zje zopár detí.

to 2017
Zdroj: bustle.com

Prečo každých 27 rokov?

Pravda je taká, že každých 27 rokov sa To neprebúdza. Teda nie presne. V mytológii sveta, ktorý vytvoril Stephen King, v skutočnosti nie je známe, ako často sa táto mysteriózna bytosť prebúdza. Oných ikonických 27 rokov vychádza z toho, ako často sa v mestečku Derry diali hrôzostrašné veci, mizli deti a prelievala s krv. Ak by sme sa v tomto svete pozreli spätne na to, v akom rozmedzí sa to opakovalo, zistili by sme, že to bolo vždy zhruba 27 až 30 rokov po sebe.

Mení sa aj, ako dlho je To bdelé. Prečo je teda ten čas pohyblivý? Nuž, odpoveď sme si už vysvetlili vyššie. Ide o mocnú bytosť, ktorej jedinou náplňou existencie je existenciu ničiť, konzumovať, šíriť deštrukciu. Dokonca aj v samotnej knihe sa od Billa dozvedáme, že To v skutočnosti nepotrebuje jesť deti. Veď sa zamyslíme – existuje milióny či miliardy rokov – je teda jasné, že na to, aby prežil, jesť ľudských potomkov naozaj nepotrebuje.

Druhá kapitola TO
Zdroj: youtube.com

Miesto toho, že vraždí pre obživu môžeme predpokladať, že v skutočnosti to všetko robí len pre zábavu. Z podobného dôvodu konzumuje výhradne deti. Podľa jeho vlastných slov totižto vystrašené živočíchy chutia omnoho, omnoho lepšie. No a vystrašiť deti, to je omnoho jednoduchšie ako vystrašiť dospelákov.

Prečo vraždí a hibernuje?

To sa však v skutočnosti dotýka aj dospelých ľudí z Derry. Jeho hrôzostrašný vplyv má za následok, že dokáže manipulovať obyvateľmi mestečka. Túto schopnosť využíva na to, aby všetkých dospelákov donútil nehľadieť na zmiznutia detí, vraždy či krviprelievanie a takmer pravidelné opakovanie týchto udalostí každých necelých 30 rokov.

Keď teda To koná zlo prakticky len zo srandy, pre svoje vlastné potešenie, prečo to nerobí nonstop? Nuž, pravdepodobné je, že nechce, aby ho obyvatelia Derry odhalili. Zostane tak navždy v temnotách, ukrytý v tieňoch tak tmavých, že si ho nikto nikdy nevšimne. Pre pozornejších bude len legendou, ostatní budú jeho činy pripisovať zločincom a nehodám. A To sa bude naďalej každých pár desaťročí sýto kŕmiť.

to kapitola 2 losers club
Zdroj: hnentertainment.co

Keď sa nakŕmi, vráti sa pod zem a zaspí, resp. hibernuje. Môže prakticky bez povšimnutia vždy zjesť veľkú časť súčasnej generácie detí, pričom dokým sa vyspí a znova preberie, čakajú naňho nové detičky, na ktorých si pochutná. A toto môže robiť donekonečna – teda až dovtedy, dokým sa nestretne s Loser’s Club, ktorí sa To znova postavia už o pár dní!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Očakávaný film To Kapitola 2 do slovenských kín zavíta už 5. septembra. Na vaše plátna ho prináša distribučná spoločnosť Continental film. Tešíte sa?

Zdroj: continental-film.sk, glamourfame.com, reddit.com, screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -