TOP 10 hororových komédií, ktoré musíš pred filmom Zombieland 2 vidieť aspoň raz

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Kto by to bol povedal, že aj po toľkých rokoch si táto hororová kategória plná zombies udrží kvalitu? Takéto filmy boli na prelome svojej slávy ešte po roku 2000 a vtedy to tvorcovia brali skutočne vážne. No neskôr pridali prvky komédie a k dnešnému dňu si vieme zombíkov užiť aj s úsmevom na tvári. Najznámejším filmom do partie patrí jednoznačne Zombieland z roku 2009, kedy nám režisér Ruben Fleischer ukázal komediálne prevedenie s nemŕtvymi vo vnútri.

TOP 10 hororových komédií

Ako som už spomínal vyššie, najväčším klenotom je Zombieland, ktorého úspech potvrdzuje aj nadchádzajúce pokračovanie. V pôvodnom filme sme sa dočkali nechutných zombies a krvavého zabíjania. Nechýbali ani pútavé charaktery, ktoré svojim humorom dokázali rozosmiať aj mŕtveho. Doslova. Tvorcovia nemali nad čím dlho premýšľať a všetky plány sa zrealizovali. Film Zombieland: Rana istoty sa čoskoro ukáže v kinách a pozrieť si ho budeme môcť od 24. novembra 2019.

Ach, však prečo si zvrátený filmový žáner neochutiť niečím zaujímavým? Takýto experiment sa našťastie podaril, a aj preto si môžeme v dnešnej dobe vychutnať hneď niekoľko filmov robených práve týmto spôsobom. V najnovšom článku sa dozviete desať názvov filmov, v ktorých väčšina hororových a komediálnych prvkov zapadla do seba ako puzzle, dokázala zaujať náročné publikum a ich filmové štúdiá sa tešia prekvapujúcemu úspechu. Rebríček je vytvorený od najhoršieho po najlepší – medzi najlepšími, ktoré kedy mohli vzniknúť. Nech sa páči.

10. Nákaza  (2014), RT 45%

Okej, školské prostredie a veľa malých otravných detí. Ak do toho pridáme nákazu, naše deti sa v momente zmenia na roj krvilačných zombíkov. Tvorcovia sa pravdepodobne zamerali na mladšie publikum a film venovali deťom na základných školách. No aspoň ten humor k tomu niekedy sedí a skrachovaný Frodo pobehujúci po detskom ihrisku bol určite vždy tajným snom herca Elijaha Wooda.

Ale z koncového hľadiska môžem povedať, že čím menšie hodnotenie máte, tým viac sa na tej stupidite zasmejete. Aj preto sa táto detská krvavá párty dostala medzi desať najlepších a tvorí chvost nášho rebríčku.

9. Jennifer’s Body (2009), RT 44%

Ak už ste totálne pokazili scenár, čo tak ho zachrániť charizmatickou ženou, akou je Megan Fox? Určite vám to pomôže, ale tu jednoducho nepomáha už absolútne nič. Hlavne nie vtedy, ak sa vaša hlavná postava ocitne na odovzdávaní Zlatých malín, kde si herečka za svoje „perfektné“ herecké vystúpenie vyslúžila nomináciu v kategórii najhoršia herečka (Megan Fox).

Túto prestížnu sošku nakoniec nezískala a verím, že jej zo srdca padol kameň so zúfalým povzdychom. Herečke odporúčam podobný žáner obchádzať na míle ďaleko. Film je tak blbý, že vám klesne IQ a budete sa smiať na scénkach, ktoré nedávajú logiku. No aké by to len bolo, keby sme do nášho hodnotenia nezaradili aj partiu krásnych žien? Nepredstaviteľná predstava.

Tieto ženy našťastie vedia komunikovať a ich „šťavnaté“ dialógy za sebou zanechávajú popkultúrne odkazy plné vtipov. Druhýkrát si ho však už nepozriem a daný počin u nás zakotvil tesne za chvostom a vytvoril zadok tohto zmäteného rebríčka hororovo-komediálnych filmov.

8. Bloodsucking Bastards (2015), RT 65%

Spojiť dva nespojiteľné žánre dohromady môže byť pre tvorcov neľahká úloha. Zachovať strach a pridať úsmev? V tomto filme sa to darí v každom smere naozaj osobitne. Niekedy vás film baví a inokedy si počas neho pozeráte trailer na Zombieland: Rana istoty a dúfate, že sa im podarí vytvoriť kvalitu… Takú kvalitu, ktorej ste sa pri tomto filme nedočkali. Tá bohužiaľ režisérovi Brianovi Jamesovi O’Connellovi chýbala, ale použitý slovník v scenári stačil k tomu, aby sa jeho film zaradil na ôsme miesto.

Ak nazrieme priamo do samotného deja, dostávame poriadnu dávku slabších vizuálnych efektov plných divných monštrier, ktoré majú radi veľa krvi. A kto vlastne sú tieto monštrá? Máme tu česť s premotivovanými upírmi alebo lacnými zombies? Ak si nájdete čas aj na takéto filmové dielo, budete to vedieť posúdiť aj sami a možno sa sem tam aj usmejete.

7. Slimák (2006), RT 86%

Príbeh sa odohráva v jednej mestskej diere menom Wheelsy. Všetci si žijú svoje jednoduché životy, až sa jedného dňa všetko zmení. Neznámy objekt z vesmíru zneužije dvoch nevinných ľudí a obdaruje ich nákazou. Netrvá dlho a vírus začne spôsobovať, že vám na ksichte vyraší slimák. Mňam. Síce nás názov filmu zavádza do hlbokej trávy v parkoch, kde si tieto pomalé stvorenia spokojne nažívajú, ale žiaden dokument od National Geographic nečakajte.

Tu pravdepodobne fantázia nepozná hraníc a uletela si veľmi vysoko. Slimák a zombie veru nie je to isté, ale svojou nechutnosťou a zvrátenosťou sa film režiséra Jamesa Gunna dostáva na siedmu priečku. Zmutované ľudské stvorenia predsa len v deji nájdete a celú atmosféru doplní prijateľný humorný slovník plný slizu.

6. Chata v horách (2012), RT 91%

Kto mi prosím vysvetlí scenár tohto filmu? Klasický horor, ktorý už chcete vypnúť sa zrazu mení na humorné divadelné predstavenie plné príšer. Celý čas si budete myslieť, že pozeráte seriózny horor a po ruke máte vždy pripravený vankúš. Áno, funguje to dlhé minúty, až pokým nás tvorcovia nezavedú do podzemia tejto chaty a zrazu je všetko len bláznivý ľudský experiment a nechutná hra. Scenáristi Joss Whedon a Drew Goddard, ktorý je taktiež aj režisérom filmu, dali von tie správne myšlienky.

No ako môžeme vidieť, pripravený scenár dokázal zaujať aj hviezdneho Chrisa Hemswortha a spoločný výlet do hlbokého lesa sa môže začať. Odporúčam každému fanúšikovi žánru horor, ktorý chce v závere pokrútiť hlavou nad nezmyslom, ktorému dával 60 minút šancu na úspech. Kto vie, čo malo byť pointou toho celého. Zaspomínať si na kultové záporné postavy, ktoré vďaka tomuto filmu na chvíľu ožili? Aspoň sme oprášili starú knihu príšer a aj z toho dôvodu si táto nevinná chata odnáša šieste miesto.

5. Warm Bodies (2013), RT 81%

Kam s týmto romantickým filmom? Ak by to bolo na mne, pravdepodobne do koša. Romantika nie je môj šálok kávy, ale tu môžeme urobiť malú výnimku. Dôvodom je samozrejme knižná predloha spisovateľa Isaaca Mariona, bez ktorého by tento zombie zážitok nikdy neexistoval.

Zombie (Nicholas Hoult) oplodní ženu (Teresa Palmer), a o dlhých deväť mesiacov sa im narodí krásne dieťa. Hah, ešte krajšia predstava. Podľa mňa sa v rukách doktora objaví akurát tak malá hnusná príšera, a na svetlo sveta sme počali veľmi výnimočné filmové dielo. Láska dokáže s ľuďmi naozaj veľké divy. V tomto filme si dokonca aj romantika našla svoje miesto. Okrem vášnivých chvíľ sa však pozeráme aj na strašidelné stvorenia, ktoré by mohli deťom prihodiť nočné mory.

Deti, dávajte si pozor a do postele. Vizuálne spracovanie sa totižto podarilo, scenár mal v sebe z každého žánru niečo, a herecký výkon hodnotím ako dostačujúci. Film Warm Bodies nakoniec zakotvil v strede rebríčka a určite si ho za život pozrite minimálne raz.

4. Tucker & Dale vs. Zlo (2010), RT 85%

Dementný slovník a dvaja dementi ako bonus. Ak máte chuť na niečo šialené, neváhajte a toto duo si nenechajte ujsť. Budete sa zaručene smiať, miestami plakať a slabšie povahy ucítia strach. Je tam všetko a tento film sa oficiálne stáva prvým v rebríčku, kde nemám dôvod nič kritizovať. Film je na svoj rok natočený profesionálne a prináša so sebou kvalitné herecké výkony, doplnené skvelou farbou. Tá v sebe skrýva všetky možné odtiene a chýbať nebudú ani litre bordovej krvi. 

Ako to podľa vás dopadne, keď sa svet snažia ochrániť dvaja sedláci? Jednoduchá odpoveď. Nastal čas vraždenia, v ktorom nám film poskytne veľa humorných situácií. Tie režisér Eli Craig precítil, a tak sa viac ako hodinu aj pol pozeráme na kvalitnú genocídu, kde sa dočkáš sympaticky zrealizovaného nápadu v podobe partie magorov. Príjemný humorný zážitok plný krvi skončil nakoniec na zaslúženom štvrtom mieste.

3. Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014), RT 81%

Pomaly, ale isto sa blížime do finále, kde si bronzovú medailu odnášajú Nóri. Táto krajina nám ešte v roku 2009 priniesla pôvodný film zo série a nikto by nečakal, že sa im podarí vytvoriť ešte lepšie pokračovanie. Zábava a akcia od prvej minúty až do samotného rozuzlenia príbehu. Ak by nastal post-apokalyptický svet a zombies v ňom by sa správali ako v tomto filme, zakopte sa pod zem. Ale dávajte si pozor, aby z tej zeme nevyšiel komunistický týpek, ktorému cez nosné dierky preliezajú červíky.

Ak ste tento filmový žáner podcenili, tak ste ešte pravdepodobne nevideli tento film. Nórsky jazyk je taktiež sympatický a ich domáce vtípky znejú oveľa vtipnejšie, ako keby ste ich mali počúvať preložené slovenským dabérom. Prosím, neubližujte si tak a dajte šancu originálnemu zneniu. Na sklamanie by ste čakali márne, a namiesto toho vidíme opäť severskú kvalitu. Niet čo vytknúť.

2. Zombieland (2009), RT 90%

Toto kvalitné dobrodružstvo som ospevoval už na začiatku článku. Aj preto nedostane zlato a z celkového rebríčka si odnesie striebro. A prečo ešte? Zombieland tvorí meno a značku tohto žánru. Aby sme ponechali filmy o zombíkoch v rovnováhe, necháme priestor niekomu inému. Kto vie, možno sa na prvej priečke čoskoro ocitne Zombieland: Rana istoty, ale to sa dozvieme už čoskoro aj vo vašom kine. Tešíte sa?

Späť k pôvodnému filmu – dej prekvapivo dáva zmysel. Herci sa dokázali veľmi rýchlo adaptovať na poskytnutý scenár, v ktorom sme sa dočkali zápletiek a rôznych akčných scénok. Boj proti zombies nemusí byť vždy prechádzka ružovou záhradou a vytvorenie si pravidiel môže zachrániť váš zadok. Ak ich budete dodržiavať, šanca na prežitie sa každým jedným dňom zvyšuje. Verím, že aj pokračovanie si udrží svoju úroveň a herci ukážu svoje vraždiace schopnosti. Vyberieš si nôž alebo zbraň? Výber je na tebe a nepochybujem o tom, že si tento film už niekoľkokrát videl.

1. Súmrak mŕtvych  (2004), RT 92% 

Na odovzdávaní cien BAFTA vyfasoval tento krvavý vtip nomináciu v kategórii „výnimočný britský film“, ale cenu si bohužiaľ odniesol niekto iný. Tvorcovia však nemali dôvod na smútok a na odovzdávaní cien BIFA (British Independent Film Awards) dostal až tri nominácie – Nick Frost (najlepší nováčik), najlepší britský nezávislý film a najlepší scenár pre šikovných pánov Edgara Wrighta a Simona Pegga. Posledná menovaná nominácia sa premenila na zaslúženú sošku, a týmto krátkym úvodom už viete, kto je jednoznačný víťaz v dnešného rebríčku.

Použitý britský humor sa síce niekedy plazí po veľmi tenkom ľade, no k tragickej nehode našťastie nedošlo. Zlatú medailu si teda odnášajú komedianti z predmestia Londýna a dokonale im to spolu ladí. Chcete zombies? Máte ich. Chcete vidieť krvavý kúpeľ a odseknuté hlavy? Uvidíte ich. Stačí si pripraviť pukance a užívať si akčnú jazdu, v ktorej za volantom sedí horor a spolujazdcom je komédia. Dokonalý príklad toho, ako by tento zmiešaný žáner mal vyzerať.

Našli ste si svojho obľúbenca?

To by bolo z dnešného článku všetko a my veríme, že ste v zostavenom rebríčku našli svojho obľúbenca. Ak nie, nič sa nedeje. Stať sa tak môže už o 4 dni, kedy najnovší prínos z tohto žánru zasiahne kiná po celom svete. Budete pri tom? My v redakcii určite áno, nakoľko sa pokračovanie Zombielandu zdá ako nečakaný prichádzajúci hit. Či to tak bude nevieme, ale jedno sme za posledné roky zistili.

Filmový žáner horor so sebou okrem strachu prináša aj úsmev. A ak to zakomponujete tak dokonale, že máte presnú polovicu z oboch, vytvorili ste kvalitné filmové dielo. Budete sa chvíľu báť, mierne sa vám zvýši adrenalín a neskôr už len úsmev, od ucha k uchu.

Horor a komédia, ako môžeme vidieť, do seba zapadli už dávno a tak sa tvorcom otvorili nové dvere v prekonávaní vlastnej kreativity a predstavivosti. Dúfam, že ste s vyššie napísaných titulov videli aspoň polovicu a čoskoro sa opäť vidíme. Nech prežije ten najlepší, dovidenia.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -