TOP 10 najlepších filmov o vírusoch, ktoré sú hrozivejšie ako koronavírus. Máte medzi nimi svojho obľúbenca?

Nenechajte si ujsť

Zoltán Hegyi
Zoltán Hegyi
Som mladý chalan, ktorý od narodenia miluje filmový svet. Na filmoch som vyrastal a chcem na nich aj zostarnúť. Verím, že každý si musí ísť za svojim snom a preto si aj ja teraz idem za tým svojim.

Aké by to bolo, keby sa do sveta dostal agresívny vírus, ktorý by vyhubil celé ľudstvo? Existuje mnoho filmov a seriálov o zombie, vírusoch alebo podobných ochoreniach, ktoré ale vo svojej podstate spôsobujú to isté. Prinášame vám náš výber 10 najlepších filmov o vírusoch, ktoré vznikali naprieč časom a o ktorých sa tak často nehovorí. Nájdete medzi nimi vášho obľúbenca?

TOP 10 najlepších filmov o vírusoch

Určite sa medzi vami nájdu ľudia, ktorí majú radi filmy o konci sveta a o apokalypse. Väčšinou dostávame rovnaký priebeh konca sveta v každom filme. Práve preto vám ponúkame náš rebríček, ktorý je ale čisto subjektívny, no podľa nás veľmi rôznorodý. Myslíme si, že žiaden fanúšik apokalyptickej tematiky by si nemal nechať ujsť tieto filmy. Ktoré to teda sú?

10. Resident Evil (2002)

rewindWEEK#4
Zdroj: hdwallpapers.in

Herná séria Resident Evil nám ponúka veľmi rozvetvený príbeh, ktorý sledujeme už niekoľko rokov. Po úspešnosti hernej série sme sa dočkali aj prvej sfilmovanej časti vôbec. Režisér Paul W.S. Anderson, ktorý miluje všetky hry, sa rozhodol, že sa velenia filmu ujme a rovno na post hlavnej herečky obsadil aj svoju nastávajúcu manželku, Millu Jovovich.

Príbeh filmu sa líši od príbehov v hre. Tajomná spoločnosť Umbrella Corporation sa zaoberá genetickým výskumom pod ulicami Raccoon City. Stane sa však nehoda a vírus sa dostane do ovzdušia. Elitné komando na čele s Alice (Milla Jovovich) vojdú do hi-tech zariadenia pod zemou menom Úľ.

Problém je však v tom, že uniknutý vírus už začal pôsobiť a preto sa niekoľko kilometrov pod zemou odohráva boj na život a na smrť. Film je sprevádzaný zaujímavou hudbou, napätím a prináša nám zbesilé tempo, ktoré nezažijeme ani pri hrách. Film sa dočkal aj piatich pokračovaní a posledná časť pod názvom Posledná kapitola z roku 2016 uzavrela celú filmovú sériu.

9. Nákaza (2011)

nákaza
Zdroj: YouTube.com

Film Nákaza sleduje príbeh smrtiaceho vírusu, ktorý sa šíri vzduchom a behom pár dní zabíja nakazených ľudí. Lekári sa po celom svete snažia nájsť liek na toto ochorenie. Do toho im nenapomáha ani to, že panika sa začína šíriť ešte rýchlejšie než vírus. Najlepší lekári sa zhromaždia, aby vyhrali boj nad touto zákernou chorobou.

Veľmi dramatický príbeh nám vyrozpráva aj hviezdne herecké obsadenie, ktorého členmi sú Matt Damon, Laurence Fishburne, Kate Winslet, Gwyneth Paltrow a Jude Law, ktorý svojimi činmi do zväčšujúceho sa spoločenského ohňa ešte viac priloží. Podarí sa im nakoniec nájsť liek?

8. Smrtiaca epidémia (1995)

outbreak
Zdroj: houstonpress.com

Režisér Wolfgang Petersen nám po jeho epických dielach ako Nekonečný príbeh (1984) a Trója (2004) prináša ďalší strhujúci film o zákernom víruse. Príbeh sa znova točí okolo lekárov, ktorí sa snažia nájsť pôvodcu bacilonosiča, ktorý má na svedomí smrtiaci vírus.

Sam Daniels (Dustin Hoffman) je vedúcim armádnym virológom.  Po tom, ako sa objavila smrtiaca hrozba, sa snaží spolu s jeho kolegami zabrániť globálnemu nebezpečenstvu. Smrtiaci vírus menom Motaba sa do celého sveta šíri z afrického dažďového pralesa. Podarí sa mu nájsť liek skôr, než sa vláda rozhodne podniknúť svoje drastické kroky?

Mimo perfektného Dustina Hoffmana mu vo filme robia spoločnosť aj iné veľké mená. Môžeme sa tešiť aj na Rene Russo, Morgana Freemana, Kevina Spaceyho, Cuba Gooding Jr. či aj Donalda Sutherdlanda.

7. Svetová vojna Z (2013)

World war Z
Zdroj: assets1.ignimgs.com

Svetová vojna Z nám ukazuje zombie epidémiu z pohľadu herca Brada Pitta. Ten sa z ničoho nič ocitne spolu s rodinou v centre diania, keď sa počas nepokojov na uliciach prejaví agresívny vírus v plnej paráde. Brad, ktorý hrá postavu Gerryho Lanea, pracuje ako expert na rôznorodé krízové situácie.

Kedykoľvek sa vo svete niečo udeje, Gerry príde a vie odhaliť zdroj krízy a následne nájsť riešenia. Jeho skúsenosti z práce sa mu budú teraz veľmi hodiť, pretože celý svet upadol do veľkých problémov, ktoré sa Gregg pokúsi vyriešiť. Podarí sa mu nájsť zdroj nákazy? Bude to ako hľadať ihlu v kope sena

Film vychádza z knižnej predlohy Maxa Brooksa. Mali by sme sa dočkať aj pokračovania filmu Svetová vojna Z a o réžiu by sa mal postarať David Fincher. Ten mal okrem iného na starosti aj Votrelca 3, Klub bitkárov či Stratené dievča.

6. Ja, legenda (2007)

Ja legenda
Zdroj: syfy.com

Film Ja, legenda nám prináša príbeh o Robertovi Nevillovi (Will Smith), ktorý žije samotársky život so svojim psom v opustenom meste. Film sleduje dopad vírusu, ktorý sa z ničoho nič začal šíriť. Nakazení ľudia sa väčšinou premieňali na silných mutantov, ktorí vyliezajú a lovia v noci.

Neville je ale vedec, preto sa každý deň usiluje o vývoj lieku vo svojom ešte ako-tak funkčnom laboratóriu. Musí si ale pohnúť, pretože čas hraje proti nemu a možno sa z neho stane posledný žijúci človek na Zemi. Podarí sa mu uspieť?

5. Zrodenie planéty opíc (2011)

nova planeta opic
Zdroj: independent.co.uk

Ďalší film, ktorý ukazuje, ako veľmi nebezpečné je hrať sa na Boha. Film Planéta opíc dostal v roku 2011 nepriame pokračovanie a pod názvom Zrodenie planéta opíc otvorilo brány novej trilógii. Film nám predstavuje v hlavnej úlohe Jamesa Franca, ktorý hrá mladého vedca menom Will Rodman.

Ten pracuje na výskume lieku na Alzheimerovú chorobu. Všetky testy sú vykonávané na opiciach. Jeden mladý šimpanz sa však ukáže ako mimoriadne nadaný, preto si ho Will vezme domov a testuje ho. Will však netuší, že si domov priniesol šimpanza, ktorý bude mať čo-to dočinenia so zánikom ľudstva.

Film je natoľko prepracovaný, že získal ocenenie od Spoločnosti vizuálnych efektov za najlepšiu digitálnu postavu v celom filme. Práve touto postavou je šimpanz Cézar, ktorého stvárňuje Andy Serkis.

4. O 28 dní… (2002)

28 dní potom
Zdroj: filmcomment.com

Film O 28 dní… znova sleduje nebezpečnú nákazu vo forme zombie vírusu. Cillian Murphy stvárňuje hlavného protagonistu Jima, ktorý sa zobudí z kómy do prázdneho sveta. Vírus zlikvidoval takmer celý Londýn a Jim sa musí o seba starať sám až do chvíle, kedy sa jeho cesty stretnú so Selenou (Naomie Harris) a Markom (Noah Huntley).

Ich jediná záchrana leží mimo mesta. Nachádza sa tam totiž vojenská jednotka s vlastným domom, ktorý je dobre strážený. Nič netušiac sa však približujú ešte k väčšiemu nebezpečenstvu.

Režisér Danny Boyle sa snaží divákom ukázať jeho víziu o brutálnej apokalypse a o ľuďoch žijúci v nej. Ukazuje nám, že sa stávame postupne chladnými voči ostatným. Je to skutočne drsné posolstvo o tom, aké je moc deštruktívne stratiť prirodzenú ľudskosť.

 3. Dvanásť opíc (1995)

12 opíc
Zdroj: imdb.com

Na svete ostalo len jedno percento ľudstva. Oni sa teraz krčia v zemi ako krtkovia. Žijú v tmavých, pochmúrnych tuneloch. Koncom dvadsiateho storočia sa do ovzdušia dostal nebezpečný vírus, ktorý vyhubil takmer celý život na Zemi. Tá hŕstka, čo ostala nažive, sa ale rozhodla, že sa chcú vrátiť naspäť na povrch.

Preto posielajú nedobrovoľných dobrovoľníkov z väzenských radov do minulosti, aby priniesli všetky vzorky, ktoré budú k dispozícii. Vedecký tím sa už postará o to, aby sa ľudstvo mohlo opäť vrátiť na zemský povrch.

V hlavnej úlohe tejto sci-fi apokalypsy sa nám predstaví Bruce Willis ako väzeň James Cole. Mimo toho sa vo filme taktiež dočkáme aj Davida Morseho a Brada Pitta. Podarí sa im opäť nastoliť poriadok vo svete?

2. REC (2007)

rec
Zdroj: sk.pinterest.com

Skutočne netradičný horor REC k nám prichádza zo španielskych končín. Televízna reportérka sa spolu s kameramanom vydajú na hasičskú základňu, aby videli ako vyzerá ich bežný večer. Všetko ide v rámci normy až do momentu, kedy sa rozsvieti alarm a hasiči sa spolu s reportérmi musia dostaviť do jedného domu.

Film sleduje udalosti, ktoré sa odohrávajú ten večer v spomínanom dome. Jedna susedka sa nemá veľmi dobre. Po zásahu hasičov sa však pomaly začína odhaľovať, že sa nejedná o obyčajnú chrípku, ktorú by vyliečil babkin slepačí vývar. Na túto noc v živote nezabudnú.

Film bol natoľko úspešný, že sa dočkal aj ďalších troch pokračovaní. Vznikol aj americký reboot, ktorý ale skončil rovno tam, kde začal. Španieli sa tentoraz naozaj predviedli.

1. Zombieland (2009)

Do Zombielandu 2 sa vrátia všetci pôvodní herci!
Zdroj: onlyhdwallpapers.com

A ako výherca rebríčka TOP 10 najlepších filmov o vírusoch sa nám predstavuje film Zombieland. Myslím si, že tu nie je nikto taký, kto by film nepoznal. Pre istotu však zhrniem o čo ide. Jedná sa o akčnú komédiu, ktorú má na starosti Columbia Pictures. Príbeh sa zas a znova točí okolo zombie, tentokrát však úplne v inom kabáte, ako sme zvyknutí.

Sledujeme príbeh 2 mužov, ktorí sa stretnú na ceste. Vtipné je, že títo dvaja sú úplne odlišní. Columbus (Jesse Eisenberg) je obrovský zbabelec, zatiaľ čo Tallahassee (Woody Harrelson) je ten drsnejší z nich. Keď sa navyše ich cesty stretnú s dvoma sestrami, začína ozajstná jazda plná vzrušenia a humoru naprieč zamorenou Amerikou!

O réžiu sa postaral Ruben Fleischer, ktorý nám minulý rok priniesol aj pokračovanie s podtitulom Rana istoty. Je to narážka na jedno z pravidiel, ktoré sú v apokalypse veľmi dôležité. Na Rotten Tomatoes sa tento skvost môže pýšiť neuveriteľnými 90%.

A mnoho ďalších

Dúfame, že sa vám náš rebríček o 10 najlepších filmov o vírusoch páčil. Samozrejme sa nejedná o jediné filmy, ktoré sa zaoberajú touto tematikou. Je to len náš redakčný výber a možno sme práve my vo vás vzbudili záujem o tento žáner filmov. Chceli by ste viac takýchto rebríčkov?

Ste spokojní s našim výberom? Pridali by ste tam niečo? Napíšte nám to do komentárov!

Zdroj: csfd.cz, rottentomatoes.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -