TOP 10: Najlepšie horory roka 2021 podľa redakcie REWIND.sk

Nenechajte si ujsť

TOP 10 najlepších hororov roku 2021

Do TOP 10 najlepších hororov roku 2021 sa dostalo niekoľko známych mien, no prvé miesta nakoniec patria tým, ktoré ste možno ešte nevideli. Väčšina tohtoročných favoritov (teda mainstreamových kinohitov) bola viac-menej priemerná. Napríklad návrat Jamesa Wana k hororu vo filme Vtelenie zla potešil skôr jeho samotného ako oddaných fanúšikov žánru. Originalitu filmu určite mnohí ocenia, no na režisérovu odvahu ku koncu dopláca inak zaujímavo rozbehnutý príbeh. V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu diabol ponúkol takmer dvojhodinovú nudu a klišé. Halloween zabíja ani nemá zmysel rozoberať.

No nakoniec aj v roku 2021 sme sa dočkali niekoľkých dobrých strašidelných filmov. Patria sem napríklad Censor, A Classic Horror story, alebo Gaia, ktoré sme síce do rebríčku nezahrnuli, no pozornosť si určite zaslúžia. Zatiaľ čo v minuloročnom TOP 10 dostali priestor menej známe filmy hlavne kvôli odloženým premiéram tých očakávaných, v roku 2021 medzi 5 najlepších prenikli preto, lebo boli jednoducho lepšie.

10. Candyman

Ak pred zrkadlom 5-krát povieš jeho meno, zomrieš brutálnou smrťou. Doprevádzať ju bude roj včiel a vôňa medu. Candyman patril k očakávaným hororovým filmom. Pôvodný film z roku 1992 sa stal oceňovaným slasherom tej doby, pre tých skôr narodených je dnes kultom, a dal tiež vzniknúť niekoľkým pokračovaniam. Nič podobné zrejme na tohtoročného Candymana nečaká. Oživeným legendám z dôb minulých sa to stáva len málokedy.

No napriek tomu je mnoho tých, ktorým sa páčil. Vizuálne dokonalé filmy, ktoré majú aj nejaký ten sociálno-kritický kontext, sa dnes tešia väčšej popularite ako kedykoľvek predtým.

9. Fear Street Part 1: 1994

Stredoškoláčka Deena Johnson bude vo Fear Street musieť čeliť nielen nástrahám dospievania. Spolu s kamarátmi sa postavia zlu, ktoré sa ich mestom tiahne stáročia. Ulica strachu je trilógiou, takže ďalšie filmy nás prenesú do roku 1978 a nakoniec až do 1666.

Prvý film, odohrávajúci sa v roku 1994, nadväzuje na tradíciu osvedčených príbehov Stephena Kinga. Máme tu teda komplikované ľudské vzťahy (v tomto prípade medzi tínedžermi), a tiež aj zlo driemajúce pod základmi malého mesta. Svoje tiež urobí aj dobová hudba, takže sa dočkáme aj kapiel ako Radiohead, alebo Nine Inch Nails. Vo výsledku je trilógia Fear Street teda ďalší nenáročný projekt Netflixu, ktorý je ale dostatočne zábavný a nenudí. Jej prvá časť je podľa mnohých zároveň aj tou najpodarenejšou.

8. Tiché miesto: Časť II

Jednotka bola jedným z hitov roku 2018, na dvojku sme museli čakať skoro tri roky. Nakoniec sme sa dočkali dobre prijatého hororu a už teraz je jasné, že prídu aj ďalšie pokračovania. Výrazný pokles kvality sa teda našťastie nekonal, no príjemné prekvapenie z kvalitného mainstreamového filmu sa tiež už nezopakovalo.

Film zafungoval zrejme aj preto, lebo John Krasinski použil presne tie isté ingrediencie, ako v prvom filme. Príbeh je totiž podobný, akurát pribudla nová dôležitá postava v podaní Cilliana Murphyho.

7. Parožie

Jedným z filmov, na ktorý sme si museli rok počkať, bol aj americký horor Antlers. Príbeh sa točí okolo súrodeneckého páru Júlie a Paula, ktorí odhalia zlovestné tajomstvo malého Lucasa. Ten je Júliiným žiakom a to, že po škole zvykne zabíjať zvieratá nie je tým jediným, čo učiteľku znepokojuje.

Očakávania boli veľké. Plagát sľuboval atmosférický horor s nádychom mystiky. Príbeh súrodencov a nešťastného chlapca mohol ponúknuť aj porciu emócií a teda aj možnosť, že sa po dlhšej dobe opäť budeme môcť do postáv vcítiť, a film nielen vidieť, ale aj prežiť. To, či sa to podarilo, nech rozhodne každý sám. No atmosféra bola vykreslená bezchybne a filmárskej stránke veľmi nie je to vytknúť.

6. Wrong Turn

Pôvodnú sériu Pach krvi pozná skoro každý. Partia kamarátov vyráža na víkend do hôr. V lese samozrejme nebudú sami, čo automatický znamená, že ich čaká boj o život. V roku 2021 by si nejeden fanúšik moderného hororu mohol povedať, že akokoľvek oživovať túto dávno mŕtvu ságu, nemá zmysel.

No reboot Wrong Turn sa celkom podaril. Pokiaľ v starých filmoch chýbal niekomu obsah, spoločenský presah alebo proste čokoľvek, čo by z obyčajného primitívneho hixploitation hororu urobilo niečo inteligentnejšie, teraz sa sťažovať nemôže. Treba spomenúť, že scenár vôbec prvého filmu z roku 2003 napísal Alan B. McElroy, ktorý sa scenáristicky podpísal aj pod novinku. Ak má byť film s takýmto námetom relevantný aj dnes, nech výsledok vyzerá napríklad takto.

5. Son

Son je príbehom o matke, ktorá je schopná čohokoľvek len preto, aby ochránila svojho syna pred tajomným kultom. Malý David však trpí neznámou chorobou, ktorej prejavy sú čoraz viac desivejšie. Viac vám už nepovieme, treba si tento temný horor jednoducho pozrieť.

Írsky režisér Ivan Kavanagh má za sebou napríklad kvalitný horor The Canal. Filmom Son potvrdzuje talent a ukazuje, by mal vyzerať naozaj ponurý triler s výrazným presahom k mysterióznemu hororu. Jeho plusom je tiež nejednoznačnosť, takže divák až do konca filmu netuší, na čom presne je. Trochu tiež pripomína kultový Lost Highway od Davida Lyncha, čo je ďalší dôvod k pozretiu.

4. Paranormal Activity: Next of Kin

Traja priatelia sa rozhodli, že natočia dokument o živote Amišov. Vyberú sa teda na odľahlú farmu, kde jedna takáto nábožensko-etnická skupina žije. Hlavná postava filmu, sympatická Margot, tu následne zisťuje pravdu nielen o svojom pôvode. Dostávajú sa do smrteľného nebezpečenstva, v ktorom ich čaká omnoho silnejší nepriateľ.

Film si odniesol neprávom rozporuplné kritiky. Nielenže je najlepším zárezom v priemernej sérii Paranormal Activity, no predošlé filmy prevyšuje aj tým, že nestavia len na POV ľakačkách a otravných duchoch. Cítiť tu vplyv moderných hororov ako Hereditary, alebo Midsommar, film na diváka dýcha chladnou atmosférou a zlo je prítomné prakticky už od príchodu trojice na farmu.

3. The Night

Po párty sa manželský pár Iráncov vracia domov. Majú so sebou aj malú dcérku a keďže párty bola dlhá, tak sa dohodnú, že strávia noc v hoteli. Noc však akosi nechce skončiť a vyzerá to tak, že ani samotný hotel ich nechce pustiť. Musia čeliť nielen čomusi temnému , ale aj svojim vlastným tajomstvám.

Tento iránsko-americký horor ponúka naozaj všetko, čo by si mohol divák priať. Dobré herecké výkony, skvelé prostredie takmer opusteného hotela a žiadne zbytočné vysvetľovanie, ktoré v mnohých prípadoch pôvodne dobrý dojem pochová. Čo sa týka vizuálnej stránky, prevládajú hlavne temné farby navodzujúce dojem neskutočna, nenájdeme tu ani náznak niečoho, ku čomu by sme sa v tej temnote mohli upnúť. Celý film je ako nočná mora, ktorá sa však stále nekončí.

2. The Deep House

Ben so svojou priateľkou Tinou milujú potápanie. Okrem toho sú aj youtubermi, takže zo svojich dobrodružstiev si prinášajú videá. Ich najnovším cieľom sa stane zatopené sídlo v bežne nedostupnej oblasti. Čaka na nich tma, chlad a niečo oveľa horšie.

Režisérska dvojica Alexandre Bustillo a Julien Maury má na konte kontroverzný film Inside, a tiež artový horor Livide. Patria k tvorcom, ktorí si vybudovali svoje meno, a ktorých filmy sú zárukou niečoho nového, neopozeraného. The Deep House patrí k ich najprístupnejším filmom (žiadneho gore sa divák nedočká), no takto efektné strašenie sme v tohtoročnej hororovej nádielke zrejme nemali možnosť vidieť.

1. Temný dom

Beth prechádza traumou z nečakanej smrti svojho manžela. Ten pre nich postavil dom, v ktorom však teraz prežíva sama. Jej manžel (a aj samotný dom) však skrýva nejedno tajomstvo a Beth je odhodlaná ich všetky odhaliť a nestratiť pritom rozum. Na prvom mieste nášho rebríčku máme psychologický horor, ktorý hravo zatienil všetky známejšie tohtoročné tituly.

Režisér David Bruckner si divákov získal hlavne kvalitným Rituálom, ktorý ponúkol nielen les, v ktorom by sa nechce stratiť snáď nik, ale aj sympatické postavy, ktorým sa dá veriť. Svoju schopnosť preniknúť pod kožu diváka Brucker ukázal aj v Temnom dome. Hoci strašenia je tu menej, ako v spomínanom Rituáli a prednosť dostala psycho(pato)lógia hlavnej postavy, vôbec to nevadí. Rebecca Hall ťahá celý film a bez problémov vtiahne aj vás. Temný dom je inteligentným hororom, akých by mohlo byť natočených aj viac. V rebríčku TOP 10 najlepších hororov roku 2021 si zaslúžene získal prvé miesto.

Aké sú podľa vás najlepšie horory roku 2021? Napíšte nám svoje tipy v komentároch!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -