TOP 10 najsilnejších filmov zobrazujúcich holokaust a jeho hrôzostrašný dopad

Nenechajte si ujsť

TOP 10 najdojemnejších filmov o holokauste

Ukončenie druhej svetovej vojny si ľudia po celom svete pravidelne pripomínajú 8. mája. Tento deň každý z nás pozná ako „Deň víťazstva nad fašizmom„. Ponúka možnosť vzdať hold všetkým obetiam vojny, ktorí často neľútostným spôsobom prišli o tú najcennejšiu vec, ktorou je sám život. Na počesť tohto dňa sme si pre vás pripravili TOP 10 najdojemnejších filmov zobrazujúcich holokaust a jeho hrôzostrašný dopad.

Téma holokaustu je stále aktuálna. Žiaľ veľa prívržencov extrémistických strán má tendenciu popierať holokaust. Práve z toho dôvodu sme sa rozhodli využiť príležitosť a počas tohto jedinečného dňa sme vytvorili náš výber tých najsilnejších filmov. Dopredu podotýkame, že filmy nie sú zoradené v žiadnom špecifickom poradí.

1. Shindlerov zoznam (1993)

Zdroj: imdb.com

Film Shindlerov zoznam je životopisná dráma zobrazujúca hrôzy holokaustu. Bol natočený v čierno-bielej farbe a o réžiu sa postaral legendárny Steven Spielberg. Je natočený podľa skutočnej udalosti a zobrazuje život Oscara Shindlera, ktorému sa podarilo počas holokaustu zachrániť viac ako 1000 nevinných ľudí židovského pôvodu.

Táto dojemná snímka sa stala vrcholným dielom vojnových filmov. Podarilo sa mu bezkonkurenčne zapísať do dejín svetovej kinematografie. Získal mnoho ocenení vrátane Zlatého Glóbusu a Cien Akadémie. Vo veľkej väčšine filmových rebríčkov ho môžete vidieť na tých najvyšších priečkach.

2. Život je krásny (1997)

Zdroj: imdb.com

Film Život je krásny je romantickou vojnovou drámou s prvkami komédie. Natáčal sa v Taliansku, čo sa odzrkadľuje na jeho celkovej atmosfére. Dej je zasadený do obdobia 2. svetovej vojny. Názov filmu dokonalo vystihuje jeho hlavnú myšlienku. Odkazuje na to, že život je krásny, bez ohľadu na situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzame.

Film vyobrazuje krásny príbeh plný lásky o živote talianskeho čašníka Guida Oreficeho, jeho ženy a ich spoločného syna. Po piatich rokoch šťastného nažívania sa Guido kvôli svojmu židovskému pôvodu ocitne so svojím synom v koncentračnom tábore. Kvôli šťastiu a bezpečiu svojho syna pred ním predstiera, že je to celé iba hra.

3. Králiček Jojo (2019)

Králiček Jojo
Zdroj: nationalreview.com

Film Králiček Jojo  žánrovo zaraďujeme ako vojnovú tragikomédiu. Často zachádza až do úplne absurdnej fantázie. Táto netradičná vojnová snímka je posilnená silným hereckým obsadením. O réžiu sa postaral svetoznámy režisér Taika Waititi, ktorému sa snímkou darí v ľuďoch vyvolávať smiech aj plač zároveň. Obrovským paradoxom je, že sám režisér má židovský pôvod, no vo filme si zahral Adolfa Hitlera.

Autor nám ukazuje príbeh malého chlapca Johannesa „Joja“ Betzlera, ktorý vyrastal v období najsilnejšej propagandy nacistického Nemecka. Jojove vnímanie sveta je do veľkej miery ovplyvnené nacistickou ideológiou.

Vytvorí si fiktívneho priateľa, no nie každé dieťa si vyberie za svojho najlepšieho kamaráta práve Adolfa Hitlera. Jojo má veľmi skreslené predstavy o výzore a správaní Židov až do momentu, kedy na svojej povale nájde ukryté židovské dievča.

4. Sophiina voľba (1982)

Zdroj: imdb.com

Film Sophiina voľba je ťažkou romantickou drámou, ktorá je inšpirovaná svetoznámou knižnou predlohou Williama Styrona. Príbeh zobrazuje život poľskej ženy, predovšetkým matky, ktorá bola uväznená v koncentračnom tábore a vystavená tej najťažšej predstaviteľnej voľbe.

Bola nútená rozhodnúť sa, ktoré z jej detí prežije, a ktoré nie. Hlavnú postavu si zahrala nenahraditeľná Meryl Streep, ktorá si za svoj herecký výkon vyslúžila Oscara.

5. Pianista (2002)

Zdroj: imdb.com

Film Pianista je životopisná vojnová dráma, ktorá je natočená podľa autobiografického diela autora Wladyslawa Szpilmana. Vo filme je vyobrazený príbeh o skvelom pianistovi a autorovi Chopinových skladieb židovského pôvodu, ktorý zažil hrôzy holokaustu na vlastnej koži.

Srdcervúci príbeh ukazuje, v akých podmienkach museli žiť Židia po príchode nacistov do Varšavy. Talentovaný hudobník sa musí spolu s rodinou postupe prispôsobiť utláčaniu a neľudským podmienkam. Vplyvom navyšujúceho sa nátlaku je jeho rodina nútená rozpredať všetok majetok, aj jeho milované piano. Vylúčia ich na okraj spoločnosti až sa ocitnú vo Varšavskom ghette.

6. Obchod na korze (1965)

Zdroj: imdb.com

Film Obchod na korze je legendárna československá oscarová snímka režisérov Jána Kadára a Elmana Klosa. Mnohí ju nazývajú vrcholnou snímkou slovenskej kinematografie. Vyslúžila si totižto v roku 1966 Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Vo filme sa podarilo veľmi výstižne zachytiť antisemitizmus, ktorý panoval počas Slovenského štátu. Po tom, ako fašisti na Slovensku prijali norimberské zákony, sa zhabané židovské podniky začali prerozdeľovať medzi preverených slovenských občanov. Dej sa odohráva v Sabinove, kde začne nahovárať rodina hlavného hrdinu Tóna Brtka (Jozef Króner) na prijatie takzvaného árijského dekrétu.

Tóno má arizovať obchodík po staručkej Židovke, ktorá po celý čas netuší, čo sa  deje. O Tóna sa začne starať ako o vlastného syna a ten sa na verejnosti hrá, že arizuje. Všetko sa zmení začiatkom transportov do koncentračných táborov.

7. Predčítač (2008)

Zdroj: imdb.com

Film Predčítač je romantickou vojnovou drámou, ktorá zobrazuje problematiku druhej svetovej vojny, povojnových vykonštruovaných súdnych procesov a analfabetizmu. Ide o filmové spracovanie svetoznámeho románu autora Bernharda Schlinka.

Dej zobrazuje príbeh Michaela Berga – vyštudovaného právnika, ktorý sa v mladom veku zamiloval do staršej ženy Hanny (Kate Winslet). Spomienkami sa neustále vracia k nej do minulosti a opisuje vývoj ich romantického vzťahu. Zaujímavosťou ich vzťahu bolo, že jej Michael neustále predčítal knihy.

Po niekoľkých rokoch sa ako študent objaví na súde, kde uvidí svoju životnú lásku na lavici obvinených. Je súdená v povojnovom procese, pôsobila totižto ako dozorkyňa v pracovnom tábore. Obvinia ju z niečoho, čo nespáchala a Michael počas procesu zistí dôvod.

8. Saulov syn (2015)

Zdroj: kino–lumiere.sk

 

Film Saulov syn je vojnová dráma natočená v susednom Maďarsku. Často je označovaný ako „umelecký horor„. Veľmi naturalistickým spôsobom zobrazuje príbeh o maďarskom Židovi Saulovi Ausländerovi, ktorý je členom takzvaného Sonderkommanda. Pracuje pri plynových komorách, kde jedného dňa objaví mŕtvolu svojho nevlastného syna. Jediné čo chce, je pripraviť mu dôstojný židovský pohreb, no v koncentračnom tábore.

9. Lidice (2011)

Zdroj: cinemaview.sk

Film Lidice je historickou vojnovou drámou, ktorá pochádza z česko-slovenskej produkcie a je natočená podľa skutočnej udalosti. Film opisuje mrazivý príbeh obyčajných ľudí, ktorí sa absurdným a tragickým spôsobom zapísali do našich dejín.

Táto dedinka s názvom Lidice bola počas druhej svetovej vojny nacistami zrovnaná so zemou a vymazaná z máp. Dôvodom bol obyčajný ľúbostný list. Film nám ponúka komplexný pohľad na život, ktorý sa žil počas druhej svetovej vojny.

10. Chlapec v pruhovanom pyžame (2008)

TIP na film: Chlapec v pruhovanom pyžame | Priateľstvo počas druhej svetovej vojny
Zdroj: pluggedin.com

Film s názvom Chlapec v pruhovanom pyžame je jedným z najsilnejších filmových príbehov, odohrávajúcich sa počas druhej svetovej vojny. Žánrovo ho zaraďujeme ako vojenskú drámu. Opisuje život jedného z nacistických veliteľov, ktorý sa spolu so svojou rodinou presťahuje na vidiek.

Hlavnými postavami sú dve deti, jedno je dieťa spomínaného veliteľa a druhé úbohé dieťa je uväznené v koncentračnom tábore. Vybudujú si medzi sebou neobyčajný priateľský vzťah, ktorý žiaľ bude stáť jedného z nich život.

Pri pozeraní nášho výberu vám odporúčame prichystať si minimálne jeden balík vreckoviek. Ako hodnotíte náš výber a ktoré filmy s touto tematikou prirástli k srdcu vám?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -