Filmy

Top 10 Oscarových filmov – ktoré snímky obdržali najviac zlatých sošiek v 88. ročnej histórii Udeľovania Oscarov?

Už pred mesiacom sme sa dozvedeli nominácie na tohtoročné slávnostné Udeľovanie Oscarov 2017. Tie neprekvapujúc ovládol muzikál La La Land. Na výsledky si ale budeme musieť počkať ešte pár dní. Dovtedy si môžeme pripomenúť staršie ročníky Udeľovania týchto prestížnych zlatých sošiek. Zoznam top 10 Oscarových filmov vám predstaví 10 najúspešnejších filmov v histórii, čo sa týka počtu výhier. Film sú zoradené v prvej rade podľa počtu ocenení, v druhej rade podľa počtu nominácií a nakoniec, ak sa všetko zhoduje, rozhodne rok vydania filmu.

Top 10 Oscarových filmov

My Fair Lady (1964)

My Fair Lady

Zdroj: theredlist.com

Je americký muzikál, natočený podľa pôvodnej predlohy, ktorá je dnes stará už vyše 100 rokov. Po komerčnom úspechu nasledovalo 8 Oscarov z 12 nominácií.

Gone with the Wind (1939)

Gone with the Wind

Zdroj: closerweekly.com

Epický historicko-romantický film je adaptáciou knihy, ktorá vyšla len tri roky po vydaní snímky. Vyznačuje sa dĺžkou až 221 minút, čo je vzhľadom na dobu ešte pôsobivejšie. Obdržal celkovo 8 Oscarov z 13 nominácií.

From Here to Eternity (1953)

From Here to Eternity

Zdroj: torontofilmsociety.com

Je dráma, opäť natočená podľa knižnej predlohy s rovnakým menom. Film je považovaný za kultúrne, historicky a vizuálne veľmi dôležitý. Dostal 8 Oscarov z 13 nominácií.

Gigi (1958)

Gigi

Zdroj: tcm.com

Romantický muzikál pochádzajúci z USA je natočený podľa uznávanej knihy z roku 1944. Je považovaný za vplyvný a v histórii kinematografie veľmi dôležitý. Film vyhral všetkých 9 Oscarov z 9 nominácií.

The Last Emperor (1987)

The Last Emperor

Zdroj: pinterest.com

Epický životopisný film o Puyi, Poslednom vládcovi Číny bol natočený filmármi pochádzajúcimi z Veľkej Británie a Talianska. Snímka je hlavne zameraná na kritiku komunistického režimu. Film vyhral všetkých 9 Oscarov z 9 nominácií.

The English Patient (1996)

English Patient

Zdroj: sky.com

Britsko-americká romantická dráma je podobne, ako väčšina filmov na zozname, natočená podľa knižnej predlohy. Pred 20 rokmi vyhral 9 Oscarov z 12 nominácií.

West Side Story (1961)

West Side Story

Zdroj: drafthouse.com

Klasický americký príbeh, ktorý pozná asi každý. Romanticko-dramatický muzikál je adaptáciou muzikálu z Broadway z rovnakým menom, ktorý je zasa inšpirovaný klasickým Shakespearovým príbehom o Rómeovi a Júlii. Vyhral 10 Oscar z 11 nominácií.

The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

The Lord of the Rings: The Return of the King

Zdroj: freshwallpapers.info

Najnovším filmom, ktorému sa podarilo získať tento počet ocenení je tretí a posledný diel známej filmovej série Pán Prsteňov. Samozrejme, ako takmer všetky ostatné Oscarové filmy, je aj tento natočený podľa nejakej predlohy. V tomto prípade by sme všetci mali vedieť, že pôvodné knihy napísal sám J. R. R. Tolkien. Vyhral všetkých 11 Oscarov z 11 nominácií.

Ben-Hur (1959)

Ben-Hur

Zdroj: hollywoodreporter.com

Epická historická dráma z USA je natočená podľa tichého filmu z roku 1925 s rovnakým menom. Vo svojej dobe sa na filme podieľal rekordný počet ľudí, ktorých zaplatila nevídaná suma peňazí. Kostýmy malo na starosti 100 ľudí, 200 ľudí sa staralo o stavanie kulís a vo filme si zabehalo aj 200 ťáv a neuveriteľných 2500 koní. Aby sa režisér dostal ku dĺžke 212 minút sa natáčalo pokojne aj cez 12 hodín denne. Vyhral 11 Oscarov z 12 nominácií, rekord tak do príchodu prvého filmu na zozname držal takmer 40 rokov.

Titanic (1997)

Titanic

Zdroj: kultursanat.com.tr

Na prvom mieste je epický romantický príbeh, zasadený do katastrofálnej udalosti. Film natočil James Cameron a samozrejme je viac ako dosť inšpirovaný reálnym potopením lode RMS Titanic v roku 1912. Film mal na svoju dobu neuveriteľne ohromný rozpočet, ten sa ale vyplatil, pretože dnes zárobok tohoto 20 ročného filmu s ľahkosťou presahuje 2 miliardy dolárov. Vyhral 11 Oscarov z 14 nominácií, posúvajúc herecké kariéry Kate Winslet a Leonarda DiCapria na novú úroveň.

Už onedlho sa bude konať 89. ročník Udeľovania Oscarov. Všetky dôležité informácie sa pred, počas a aj po slávnostnej ceremónii dozviete na našom webe a sociálnych médiách.

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  Filmy

  Pozrite si exkluzívny pohľad na uniknuté zábery z filmu Avatar 2 (SPOILERY)

  Filmy

  Film Matrix 4 dostal povolenie natáčať na Slovensku. Online je aj nový teaser

  Filmy

  Scarlett Johansson získala hlavnú úlohu vo filme Notorious B.I.G. vs Tupac. Koho tam stvárni?

  Filmy

  6 zloduchov, ktorým by mohol čeliť Tom Holland ako Spider-Man v nasledujúcom filme

  1 Comment

  Pridaj komentár