TOP 10 najväčších rozdielov medzi knihami a filmami Harryho Pottera

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Top 10 rozdielov v Harrym Potterovi

Je veľa tých, ktorí videli filmy Harryho Pottera. Je už menej tých, ktorí prečítali aj knihy. Ale každý z nich vie, že medzi knihami a filmami sa dajú nájsť rozdiely, a to hneď niekoľko. Či už sú to zmeny v príbehu, aby filmy neboli príliš dlhé, vynechanie postáv, zmena prostredia alebo dokonca aj zmena niečiej povahy, pravý fanúšik si takéto veci všimne a nebojí vytknúť. Nie každý má však kritické oko a zachytí každú zmenu. Preto vám prinášame top 10 najväčších rozdielov medzi knihami a filmami Harryho Pottera.

10. Dumbledoreova povaha

Dumbledore
Zdroj: slashfilm.com

V knihe bol Dumbledore veľmi pokojný, láskavý a chápavý. Prinášal postavám pocit bezpečia a pohody, nezvyšoval hlas ani nikomu neubližoval. Až v piatej knihe, keď bojoval proti Voldemortovi, sme sa dočítali, aký silný vlastne je a čo dokáže. No vo filme bol úplne iným človekom. Stalo sa mu, že vybuchol, rebeloval a často z neho vyžaroval hnev a nadradenosť. V istých momentoch to však stále bol náš pokojný Dumbledore, ktorého poznáme z knižiek.

9. Absencia ducha Zloducha

Duch Zloduch
Zdroj: harrypotter.wikia.com

Ducha Zloducha sme vo filme nemali absolútne možnosť vidieť. Z kníh však vieme, že tento duch trávil čas znepríjemňovaním životov žiakov aj profesorov na Rokforte. Bol jedným z veľa hradných duchov, no určite nebol taký obľúbený ako napríklad Skorobezhlavý Nick. V knihe sme ho asi najpravdepodobnejšie postrehli v piatom dieli, keď robil napriek riaditeľke Umbridgeovej.

8. Vynechanie príbehu o záškodníkoch

Záškodníci
Zdroj: comicbook.com

V treťom filme sme stretli postavu Remusa Lupina, Siriusa Blacka aj Petera Pettigrewa. Troch zo štyroch záškodníkov, ktorí vytvorili záškodnícku mapu. Štvrtým z nich nebol nik iný, než Harryho otec James Potter. Čo sa už ale vo filmoch nedozvedáme, je napísané v knihe a tým je vysvetlenie, prečo boli traja z nich animágovia. Remus Lupin bol od narodenia vlkolakom a musel sa s tým naučiť žiť. Zvládal to v poriadku, až na obdobie splnu, keď sa nevedel ovládať. Jeho traja kamaráti na Rokforte si povedali, že ho v tom nenechajú samého a spravili zo seba animágov. James Potter sa vedel premeniť na jeleňa a hovoril si Paroháč. Sirius Black sa vedel premeniť na vlka a jeho meno bolo Tichošľap. Peter Pettigrew sa vedel premeniť na potkana, ktorým aj správaním bol. Prezývali ho Červochvost, alebo v rodine Weasleyovcov Prašivec. Práve Červochvost zradil túto svoju partiu a prezradil Voldemortovi, kde sa skrýva James Potter s manželkou a Harrym o niekoľko rokov neskôr. Remus Lupin získal prezývku Námesačník.

Spolu ako partia porušovali pravidlá školy a vymýšľali rôzne vylomeniny. Je škoda, že tento príbeh nebol vo filme spomenutý, odhaľuje nám krásne puto medzi štyrmi kamarátmi, ktorých sme už bohužiaľ nemali možnosť vidieť pokope.

7. Príbeh o Dumbledoreovi a Grindelwaldovi

Dumbledore a Gindelwald
Zdroj: cosmopolitan.com

V knihách sa dozvedáme, že Dumbledore a Grindelwald majú spolu veľa odžitého. Údajne ich rozdelila smrť Dumbledorovej sestry. Vo filme o tom ale nič nevieme a Grindelwalda stretávame až vo Fantastických zveroch, pričom by sa pri rozdelení siedmej knihy na dva filmy pre tento príbeh určite našlo miesto. Rowlingová dokonca potvrdila teórie, že Dumbledore bol do Grindelwalda zaľúbený. V žiadnom z filmov to však nechcela ukázať. Je možné, že sa bojí kontroverzie, ktorú by to mohlo spôsobiť.

6. Smrť Voldemorta a Bellatrix Lestrangeovej

Voldemortova smrť
Zdroj: visuallyeffected.com

V knihe keď Voldemort a Bellatrix umrú, ich telá padnú na zem ako aj všetkých ostatných obetí. Ale vo filme keď Molly Weasleyová zabije Bellatrix, smrťožrútka sa rozletí na tisícky malých kúskov. Rovnako keď Voldemort umiera, z jeho tela sa pomaly odčleňujú kúsky a vznášajú sa vo vzduchu. Nevieme, prečo sa režiséri filmu rozhodli tieto dve smrti ozvláštniť.

5. Harry, máš oči po mame… alebo aj nie

Harry a Lili
Zdroj: pottermore.com, hellogiggles.com

Už od prvého dielu je veta „Harry, máš oči po mame.“ asi tou najpoužívanejšou v celej sérii. Drvivá pravda sa však objaví v Snapeových spomienkach na Lili. Mladá herečka, ktorá hrala malú Lili, mala tmavohnedé oči, narozdiel od Harryho, ktorý ich má blankytne modré. Herečka, ktorá hrala jeho dospelú mamu má už oči viac podobné tým Harryho. Ešte väčšou chybou je, že v knihe majú mať obaja zelené oči. Daniel Radclife, ktorý hral Harryho, však odmietol nosiť kontaktné šošovky.

4. Červochvostova smutná smrť

Červochvost
Zdroj: mugglenet.com

V knihe mal Červochvost možnosť zabiť Harryho, no nespravil tak a ušetril ho, pretože mu to dlžal. Taktiež ho mohlo ovplyvniť jeho predošlé priateľstvo s Jamesom Potterom. Voldemort ho však za to potrestal a strieborná ruka, ktorú mu Voldemort daroval v štvrtej knihe ho po tomto akte zadusila. 

3. Odchod Dursleyovcov

Dursleyovci
Zdroj: screenrant.com

Harry bol celé detstvo týraný rodinou Dursleyovcov. Neskôr ho Rokfort zachránil a vyhrážanie, že Dursleyovcov začaruje, Harrymu umožnilo mať normálnu izbu a aspoň trochu voľnosti. Dudley ho ale celý čas šikanoval a nadával mu. Keď sa však v knihe lúčili, Dudley ako jediný podal Harrymu ruku a povedal mu, že ho nepovažuje za zbytočného. Vo filme však celá rodina odíde bez slova. 

2. Harry a Giny

Harry a Ginny
Zdroj: popsugar.co.uk

V knihe bola Ginny opísaná oveľa divokejšie a s ostrejším jazykom. Vedela každému povedať, čo si o ňom myslí a mala aj dobrý zmysel pre humor. Ich vzťah s Harrym sa vyvíjal a prehlboval. Vo filme sa však Ginny celý čas prezentovala len ako Ronova hlúpa sestra, ktorá sa zaľúbila do superhviezdy. Vo filme dokonca vynechali aj časť, keď sa Harry s Ginny rozišiel, aby mohol ísť hľadať horkraxy a Ginny to akceptovala.

1. Samotný Harry

Harry Potter
Zdroj: nerdist.com

Dokonca aj v Harryho povaherozdiely medzi knihami a filmami. Vo filmoch je zobrazený ako nebojácny, takmer dokonalý, silný a múdri… takto by som mohla pokračovať donekonečna. V knihe je však oveľa viac ľudský. Robí chyby, je sarkastický, koná s horúcou hlavou a vytvára oveľa viac vtipných situácii. Je menej dokonalý, no o to viac je možné sa s ním stotožniť a mať pocit, že sme ho naozaj spoznali. 

Zdroj: screenrant.com

Čo máte radšej vy? Filmy či knihy? A aké ďalšie rozdiely ste si všimli? Nebojte sa nám napísať do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -