TOP 20 – Hororové filmové tipy na halloweensky večer

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Najlepšie hororové filmy, ktoré oživia sviatok mŕtvych

Najlepšie hororové filmy na halloweensky večer – Halloween je tu! Avšak tento rok si na halloweensku párty z jasných dôvodov nezájdeme. Masiek už máme aj tak všetci plné zuby. Sviatok mŕtvych je za rohom a kinematografia nám ponúka hneď niekoľko možností, ako dostať do našich príbytkov tú správnu záhrobnú atmosféru. Takže ešte predtým, ako vaše televízne obrazovky ovládne Mrázik a Popoluška, je čas na poriadku dávku strachu, hrôzy a napätia.

Prinášame vám 20 tipov na esenciálne halloweenske filmy, ktoré vám tento strastiplný sviatok pomôžu osláviť. V zozname nájdete známe, aj kultové a obskúrnejšie filmy, takže verím, že si niečo vyberiete. Ak už máte vyrezanú tekvicu, zapálené sviečky, objímate misu plnú sladkostí a cez váš nábytok je natiahnutá umelá pavučina, hororový maratón sa môže začať!

20. Halloween (1978)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Zoznam odštartujeme jasnou, avšak nevyhnutnou voľbou. Čo by to boli za halloweenske filmové tipy bez hororovej klasiky Johna Carpentera – Halloween. Film, ktorý vyvinul dodnes zaužívanú štruktúru „slasheru„, v ktorom tajomný vrah zabíja nič netušiacich a väčšinu stopáže súložiacich tínedžerov. Avšak Carpenterova réžia, dlhé kamerové jazdy, atmosferické svietenie a ikonický soundtrack povzniesli tento film na jeden z najdôležitejších žánrových počinov vôbec. Počujete to? Michael Myers si už brúsi nôž.

19. Haxän (1922)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Áno viem, nemý, hororový dokumentárny film o čarodejníctve z obdobia nemeckého expresionizmu nespĺňa zrovna kritéria „Netflix and Chill“. Avšak Haxän režiséra Benjamina Christensena má skutočne neopísateľne silnú hororovú atmosféru. Jednotlivé obrazy sa vám zaručene navždy vryjú do pamäte. Ide o čistú esenciu hororu plnú čarodejníc, démonov a temných lesov. A pokiaľ chcete Halloween osláviť len s kamarátmi pri pohári vína, Haxän môže poslúžiť ako perfektný film do pozadia, ktorý vo vašej obývačke vytvorí halloweensku atmosféru.

18. Nočná mora z Elm Street (1984)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

A máme tu ďalšiu slávnu hororovú klasiku, tentokrát v réžii Wesa Cravena. Kto by nepoznal Fredyho Kruegera, zlovestnú entitu, ktorá sa objavuje vo snoch svojich obetí? Nočná mora z Elm Street je veľmi zábavným filmom, plným kreatívnych sekvencií, ktoré snový svet ponúka. Originálna premisa je využitá naplno a ak vám film sadne, kľudne sa pustite aj do pokračovaní. Je ich dosť na celú noc. Okrem toho, že sa jedná o výborný halloweensky film, je Nočná mora z Elm Street povinnosťou pre fanúšikov Johnyho Deppa. Ide o jeho prvú filmovú rolu.

17. Americký vlkolak v Londýne (1981)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Tak a máme tu prvú hororovú komédiu. Americký vlkolak v Londýne režiséra Johna Landisa sa u nás možno neteší veľkej popularite, avšak stále ide o celosvetovo obľúbenú klasiku, ktorú by si žiadny žánrový priaznivec nemal nechať ujsť. Kombinácia komediálnych a hororových momentov možno nie je vždy plynulá, no jednotlivé sekvencie sú do tohto dňa veľmi efektívne. Výborné masky, atmosféra a najlepšia transformácia vo vlkolaka, akú som vo filme videl.

16. Twins of Evil (1971)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Jeden z najkultovejších britských hororov z produkcie slávneho štúdia Hammer. Twins of Evil režiséra Johna Hougha to má všetko. Upíri, litre krvi, gotický zámok na kopci, krásne ženy a hororová ikona Peter Cushing v roli nekompromisného inkvizítora, ktorý denne upaľuje ľudí na drevených krížoch. Už k tomu chýba len 31. október a horúci pohár kakaa. Twins of Evil je veľmi zábavné Béčko, ktoré nemá takmer žiadne hluché momenty, čo je pri Hammer hororoch vzácnosť. Je to čistá, naivná a občas trochu podradná zábava. Halloweenska zábava!

15. Exorcista (1973)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Ďalší slávny horor, ktorý si právom našiel miesto medzi tým najkvalitnejším, čo do tohto žánru patrí. Režisér William Friedkin natočil nestarnúcu klasiku, ktorá diváka nestraší len v tieňoch skrývajúcim sa démonom. Exorcista je okrem hororu aj znepokojujúcim, psychologickým trilerom s výborne napísaným postavami a rozohranými konfliktmi. Všetky silné aspekty tohto filmu vyvrcholia v záverečnej scéne očakávaného exorcizmu, ktorá je skutočne intenzívna a desivá.

14. The Monster Squad (1987)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Pokiaľ chcete prístupnejší halloweensky film a máte radi seriál Stranger Things, The Monster Squad je ideálnym riešením. Drakula, Frankensteinovo monštrum, Múmia, Vlkolak a Monštrum z Čiernej lagúny. Ikonické hororové monštrá, ktoré dal v tomto filme režisér Fred Dekker dokopy. A kto im čelí? Skupina odvážnych detských hrdinov z 80. rokov. Ich prepravnými prostriedkami sú bicykle, ich zbraňou sú baterky a ich najväčšími nepriateľmi sú charakterové archetypy. A spomínané monštrá. The Monster Squad je veľmi príjemnou a milou zábavou, ktorá je vhodná aj pre deti.

13. Nosferatu: Phantom der Nacht (1979)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Režisér Werner Herzog natočil dôstojný remake slávneho nemého hororu Nosferatu (1922). Jeho verzia je diváckejšia, no stále si ponecháva umeleckú kvalitu pôvodného filmu. Ide o ďalšiu variáciu na slávnu knihu Brama Stokera – Drakula. Herecký výkon Bruna Ganza v roli titulného upíra Nosferatu je hypnotizujúci a jeho maska nezabudnuteľná. Pokiaľ sa vám bude film páčiť, určite odporúčam pozrieť aj pôvodnú, nemú verziu. Ak ste fanúšikmi aj upírov, ktorí nie sú sexy, gotickej atmosféry a potkanov prenášajúcich mor – o halloweensky večer máte postarané.

12. Evil Dead (1981)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Evil Dead režiséra Sama Raimiho je klasickým hororovým príbehom o skupine mladých ľudí, ktorí idú na chatu do lesa, na ktorej omylom vyvolajú temné sily. Na prvý pohľad úplne klasický hororový príbeh by mohol v iných režijných rukách skončiť ako generický a zabudnuteľný film. Sam Raimi ho zásluhou jeho výbornej réžie a dynamickej kamery povzniesol na kultovú klasiku. Šťavnatá brutalita, kvalitné masky a zrod hororovej hereckej hviezdy Bruca Campbella, aj to je Evil Dead. Ak budete z nejakého dôvodu počas Halloweenu na chate uprostred lesa – tento film je jediná možnosť!

11. Texaský masaker motorovou pílou (1974)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

V réžii Tobeho Hoopera vznikol film, ktorého názov poznajú hádam všetci. A ak aj nie, stále to niečo ľuďom hovorí. Texaský masaker motorovou pílou je veľmi zaujímavým filmom, ktorý ide tak trochu proti diváckym očakávaniam. Ak čakáte od začiatku do konca vraždenie a litre striekajúcej krvi na pozadí texaských plání, budete sklamaní. Vo filme vidíme ledva kvapku krvi, všetko je ponechané na predstavivosti diváka. Texaský masaker stavia svoje hororové sekvencie na majstrovskom strihu. Posledných 20 minút je hrôzostrašný, čistý horor. Bez myšlienky, presahu, alebo pointy. Absolútny teror, ktorý podľa môjho názoru urobil z tohto filmu umelecké dielo.

10. Frankentein (1931)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Z ikonického makeupu herca Borisa Karloffa v roli Frankensteinovho monštra sa stala jedna z najpopulárnejších halloweenskych masiek. Kto by túto tvár nepoznal? Hororová klasika Frankenstein režiséra Jamesa Whala patrí k najväčším klenotom kinematografie 30. rokov a dodnes funguje ako perfektný halloweensky film. Film tak ikonický, že pri každej scéne budete mať pocit, že ste ju už niekde videli. Starý cintorín, desivé laboratórium, šialený vedec a jeho hrôzostrašný výtvor v podobe diskutabilne najslávnejšie monštra vôbec. „It’s alive, IT’S ALIVE!“.

9. Frankensteinova nevesta (1935)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Pokiaľ ste si ako halloweensky film vybrali Frankensteina, je čas na pokračovanie. Na jedno z najlepších pokračovaní vôbec. James Whale si zopakoval rolu režiséra, aby nám priniesol jeden z najkrásnejších zamilovaných listov k tomuto žánru, aký sme kedy mohli v kinematografii vidieť. Tento film to má všetko. Okrem všetkého čo robí prvý diel tak úžasným, sa pri Frankensteinovej neveste aj zasmejeme, poplačeme a upadneme do úžasu a nostalgickej krásy jednotlivých scén. Pokiaľ si chcete na halloween pozrieť niečo „staromódne“, Frankensteinova nevesta je vynikajúca voľba.

8. V zajatí démonov (2013)

Najlepšie hororové filmy
zdroj: imdb.com

Na čo sa vôbec snažím, keď budete na Halloween aj tak všetci pozerať V zajatí démonov. Ale dobre, je to dobrý film. Možno dokonca budúca hororová klasika, to sa ešte uvidí. Režisér James Wan ukázal, že príbehy o starých domoch v ktorých straší démon môžu byť stále efektívne. Dokázal, že miliónkrát videné môže byť stále svieže. Okrem výbornej réžie a hereckých výkonov je jeden z hlavných dôvodov, prečo je tento film tak efektívny, aj jeho rozpočet. Konečne mainstreamový horor s poriadnym rozpočtom. V zajatí démonov je bezpečnou voľbou pre váš halloweensky večer.

7. Noc živých mŕtvych (1968)

halloweensky special 2020
zdroj: imdb.com

Na tejto ikonickej klasike režiséra Georga Romera, ktorá priviedla do kinematografie zombíkov tak, ako ich poznáme dnes, je niečo veľmi halloweenske. Rád sa k tomuto filmu v októbri vraciam. Stále to funguje výborne. Je to znepokojujúce, napínavé, atmosferické a má to dodnes jeden z najpesimistickejších a najdepresívnejších koncov, aké som vo filme videl. A pokiaľ obľubujete filmy o mozgami napchávajúcich sa živých mŕtvych, môžete si rovno pustiť celú trilógiu – Noc živých mŕtvych, Úsvit mŕtvych a Deň mŕtvych.

6. Chata v horách (2012)

halloweensky special 2020
zdroj: imdb.com

Chata v horách bola pre mňa jedným z najväčších filmových prekvapení za posledných 10 rokov. V réžii Drewa Goddarda vznikla jedinečná hororová komédia s veľmi chytrým scenárom. Tvorcovia si robia srandu z klasických hororových príbehov skutočne originálnym spôsobom, ktorý smeruje k absolútne úžasnému finále. Toto je presne ten typ filmu, o ktorom nechcete pred pozretím nič vedieť. Výborná halloweenska zábava, ktorá vás bude prekvapovať každých 10 minút a jedna z najlepších hororových komédií vôbec.

5. Spider Baby (1967)

halloweensky special 2020
zdroj: imdb.com

Veľmi prehliadaný kultový film režiséra Jacka Hilla a jedna z prvých rolí hereckej hviezdy hororu – Sida Haiga. Spider Baby je absurdnou čiernou komédiou s neodolateľnou atmosférou a diskutabilne najlepšou halloweenskou pesničkou, aká kedy vo filme zaznela. Posúďte sami. Výborná béčková zábava, plná úžasných momentov a nezabudnuteľných hereckých výkonov. Pokiaľ máte záujem o obskúrnejšiu halloweensku zábavu, Spider Baby splní účel. O jednotlivých scénach následne môžete rozprávať svojím kamarátom a sledovať ich zmätené výrazy.

4.  Dom tisícky mŕtvol (2003)

halloweensky special 2020
zdroj: imdb.com

Prvý film kontroverzného hudobníka a režiséra Roba Zombieho. Áno, je to vykrádačka hororových klasík. Áno, je to v niektorých momentoch nasilu experimentálne a do seba zahladené. A áno, je to jeden z najlepších halloweenskych filmov! Táto zvrátená šialenosť má jednoducho v októbri svoje miesto. Celý film je ako nezastaviteľná jazda halloweenskou atrakciou v lunaparku. Niekomu príde zle, niekto si ju užije. Rob Zombie balancuje so svojím výtvorom na hrane odpadu a rozkošnej kultovej zábavy možno až príliš neobozretne, ale koniec koncov, kto by nechcel vidieť horor s názvom Dom tisícky mŕtvol?

3. Predvianočná nočná mora (1993)

Top 20 halloween Predvianočná nočná mora
zdroj: imdb.com

Po The Monster Squad ďalší prístupnejší halloweensky film, ktorý hádam videl každý. A niet sa čomu diviť. Predvianočná nočná mora je vynikajúcim animovaným filmom, ktorý vás rovno naladí aj na vianočné sviatky. Je to „prechodný“ halloweensky film. Nádherná animácia, nezabudnuteľné muzikálové čísla a krásny príbeh. To ponúka režisér Henry Selick v snímke, ktorá je adaptáciou poviedky samotného Tima Burtona. Toto je určite prvý halloweensky film, ktorý by mali deti vidieť. Potom sa môžu veselo vrhnúť na Texaský masaker motorovou pílou.

2. Ospalá diera (1999)

Top 20 halloween Ospalá diera
zdroj: imdb.com

Atmosféra tohto filmu vás úplne pohltí. Už len tá úvodná jazda v koči naprieč hrozivým lesom podkreslená úžasným soundtrackom Dannyho Elfmana. Oh. Je to krása. Tento temný historický horor o malom mestečku, ktoré je terorizované záhadným bezhlavým jazdcom, je vyzdvihnutý najmä réžiou Tima Burtona. Ten mu dodal jeho jedinečný štýl a dokonca aj mierny nadhľad. Ospalá diera je nádherným, ambicióznym filmom, s neodolateľným rozprávkovo hororovým vizuálom a výborným Johnym Deppom v hlavnej roli nemotorného detektíva. Môj októbrový favorit.

1. Halloweenska noc (2007)

Top 20 halloween Halloweenska noc
zdroj: imdb.com

Dôvod, prečo tento film ešte nie je halloweenskou klasikou, je pre mňa záhadou. Halloweenska noc je poviedková hororová komédia režiséra Michaela Doughertyho. Ide o veľmi prehliadaný film, ktorý si od jeho premiéry vytvoril kult verných fanúšikov. Výborný scenár a pár skutočné geniálnych zvratov dopĺňa neschopný sériový vrah, vlkolaci, duchovia, zombíci a mála príšerka, ktorá by sa kľudne mohla stať ikonou tohto sviatku. Toto je jednoducho perfektný film na Halloween.

Šťastný a veselý halloween!

Tak a sme na konci hrôzostrašnej cesty za poznaním toho najlepšieho halloweenskeho filmu. Dúfame, že ste to zvládli a neubudli vám popri čítaní žiadne končatiny. Avšak tu sa nebezpečenstvo nekončí. Zavíjanie detí noci na krvavý mesiac už čoskoro ohlási príchod tohto jedinečného sviatku. Nemŕtvi sa začnú prebúdzať, sieňami opustených zámkov sa bude ozývať diabolský smiech a medzi stromami prastarých lesov budú prebiehať ohavné rituály. Avšak vy budete doma, v bezpečí, pozerať Hotel Transylvánia (2012).

Pri akých filmoch slávite halloween vy? Dajte nám vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -