TOP 5 najlepších filmov o bankách, finančníctve a peniazoch!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Tento článok vznikol v spolupráci s 365.bank

TOP 5: Filmy o peniazoch, bankách a finančníctve

Dámy a páni, dnes sa spoločne pozrieme na zoznam nešpecifických filmov, ktoré by si mal každý pozrieť aspoň raz. Hovorí vám niečo Wall Street? Fascinuje vás zlato uzamknuté v trezore? Alebo len chcete vidieť, ako sa niekomu hromadia bankovky? Potom sú tieto filmy o peniazoch, bankách a finančníctve práve pre vás!

Deň pred krízou / Margin Call (2011)

Filmy o peniazoch
Zdroj: justwatch.com

Thriller zo sveta veľkých peňazí rozpráva príbeh kľúčových postáv investičnej firmy v priebehu jedného z prvých dní krízy, ktorá sa sa rozpútala v roku 2008. Keď neskúsený analytik Peter Sullivan (Zachary Quinto) odhalí informácie, ktoré môžu jeho filmu poslať dolu vodou, vyvolá tým reťazec rozhodnutí – finančných i morálnycha katapultuje životy všetkých zainteresovaných na pokraj katastrofy.

Vďaka skvelo vykresleným ľudským charakterom film Deň pre krízou ukazuje, že nič nie je čierne alebo biele. Ponúka neúprosný a odvážne autentický pohľad na finančný priemysel a jeho aktérov vo chvíli, kedy stoja pred rozhodnutiami, ktoré utvárajú budúcnosť celého sveta. V ďalších úlohách sa predstavujú Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci a Demi Moore.

Riziko / Boiler Room (2000)

Riziko / Boiler Room (2000)
Zdroj: letterboxd.com

Kriminálna dráma opisuje, ako sa mladý chlapec chce stať väčším a čestnejším mužom – maklérom – no popri tom sa zapletie do ilegálnych aktivít. Stále však verí, že to môže nejak odčiniť… Devätnásťročný Seth (Giovanni Ribisi) zanechal štúdia na univerzite a rozbehol ilegálne kasíno priamo vo svojom dome. Aby si mladík získal späť svojho otca po nesprávnych krokoch, rozhodol sa využiť tip o zamestnanie u J. T. Marlin.

Ľudská stránka príbehu filmu Riziko odhaľuje hranice našej morálnosti a to, čo nás motivuje robiť správne, no aj nesprávne rozhodnutia. Ukazuje nám, že povrchný úspech by nemal byť to, čo nás ženie dopredu. V prvom rade by sme mali konať čestne. V ďalších úlohách sa predstavujú Ron Rifkin, Vin Diesel, Ben Affleck, Nicky Katt a Nia Long.

Wall Street (1987)

Filmy o peniazoch
Zdroj: letterboxd.com

Dráma zo sveta Wall Street predstavuje príbeh o netrpezlivosti a ambíciách mladých začiatočníkov i ostrieľaných maklérov. Mladý Bud Fox (Charlie Sheel) pochádza zo strednej vrstvy, no keď získa svoju šancu u investičnej firmy v New York City, chytí sa jej a zapáli sa. Jeho snom sa stane pracovať so svojim osobným hrdinom – Gordonom Gekkom, legendárnym maklérom z Wall Street.

Neustály hlad za tým, dosiahnuť čo najviac, dokonalo opisuje film Wall Street. Muži ktorí obchodujú so svojimi ženami, rodinami a zároveň čelia presile finančného sveta, nemusia vždy dopadnúť dobre. V ďalších úlohách sa predstavujú Michael Douglas, Daryl Hannah, Martin Sheen, John C. McGinley a James Karen.

Stávka na neistotu / The Big Short (2015)

Stávka na neistotu / The Big Short (2015)
Zdroj: capeandislands.org

Komediálna dráma natočená podľa skutočných udalostí nám ukazuje, ako sa ľudia vedia spoľahnúť na to, čomu sami veria. Excentrický finančník a fanúšik heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) vyvinul dômyselný finančný nástroj, ktorý mu mal priniesť obrovský balík peňazí v prípade, že praskne americká hypotekárna bublina.

Film Stávka na neistotu ukazuje, ako môžu niektorí profitovať aj vtedy, keď sa ostatným nedarí. Štyrom podobným vizionárom sa stávka vydarí, čo nám koniec koncov ukazuje, že vždy sa dá prispôsobiť situácii a vyťažiť z nej čo najviac. V ďalších úlohách sa predstavujú Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt a Marisa Tomei.

Vlk z Wall Street / The Wolf of Wall Street (2013)

Zdroj: plejmo.com

Životopisná čierna komédia kombinuje prvky drámy a krimi, aby nám ukázala príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) dostane jedinečný príležitosť, ako sa stať úspešným v modernom svete. Kopa peňazí, pekné ženy, súkromné tryskáče, jachty a drogy sú len časť z toho, čo ho čaká.

Film Vlk z Wall Street je unikátnym prerozprávaním skutočného príbehu o honbe za hriechom. Ukazuje nám, že aj keď je sladké ovocie zločinu dočasne sladké, nikdy to nevydrží a skôr či neskôr príde chvíľa, kedy sa zrúti celé impérium. V ďalších úlohách sa predstavujú Jonah Hill, Margot Robbie, Jon Bernthal, Matthew McConaughey, Kyle Chandler a Jon Favreau.

Tieto filmy o peniazoch majú niečo spoločné…

Všimnite si, čo všetky tieto filmy spája: neaktuálne zobrazenie peňazí, finančníctva alebo bánk. Dnes je už totižto svet čoraz viac situovaný v digitálnom svete, v ktorom sa peniaze nepodávajú z ruky do ruky, ale tečú sieťou internetu. No a niečo také – kompletne digitálna mobilná banka – je určite niečo, čo by každý veľký investor z vyššie vypísaných filmov určite ocenil…

365.bank
Zdroj: 365.bank

Dokonalým príkladom takejto služby je slovenská 365.bank a ich moderná mobilná aplikácia, s ktorou máte vždy na dosah ruky všetko, čo by ste s bankou potrebovali riešiť. Nemusíte sa ani pohnúť z domu, no aj mimo domova, v cudzom meste či krajine z vás vďaka bezpečnej aplikácii bude človek, ktorý má vždy spoľahlivú kontrolu nad svojimi financiami.

Aplikácia 365.bank vám zaistí, že už nikdy nebudete musieť čakať v rade, ak budete chcieť komunikovať so zamestnancom. Platby a prijímanie prevodov sú ešte rýchlejšie. No a dokonca si môžete aj hneď teraz založiť účet.

Zdroj: csfd.cz, imdb.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -