5 revolučných filmov, ktoré navždy zmenili umenie natáčania a otriasli kinematografiou

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

História filmu sa začína v 90tych rokoch 19. storočia. Práve vtedy bola vynájdená kamera, ktorá zachytáva pohyblivé obrázky a filmové spoločnosti sa začali rozmáhať. Vďaka limitom technológie bola väčšina skorých filmov menej ako minútu dlhé a až do roku 1927 boli pohyblivé obrázky bez zvuku. Od vtedy ubehlo veľa času, bolo natočených nespočetne mnoho filmov a udialo sa veľa zmien v tomto priemysle. Dnes za pozrieme na 5 revolučných filmov, ktoré navždy zmenili umenie natáčania a otriasli kinematografiou.

Top 5 revolučných filmov

5. Toy Story (1995)

Toy Story
Toy Story

Tento počítačovo-animovaný film nie je len tak obyčajným animákom. Dôvod, prečo som Toy Story zaradil do tohoto zoznamu je ten, že sa jedná o prvú celovečernú snímku kompletne animovanú na počítači. To dovolilo realistickejší pohyb postáv a uhla pohľadu, postavy tiež vyzerali viac troj-dimenzionálne, ako 2D animácie. Po vydaní Toy Story sa začalo serióznejšie diskutovať o počítačovo animovaných filmoch, ktoré dokážu stvoriť reálne vyzerajúcich hercov bez toho, aby sa herec samotný niekedy musel objaviť pred kamerou. Tento animák dokázal, že táto možnosť tu onedlho bude.

4. Star Wars: Epizóda IV – Nová nádej (1977)

Star Wars
Star Wars

Takzvaných blockbusterov bolo v minulosti už mnoho. Všetky pravidlá úspešných filmov ale zmenila „vesmírna opera“ od Georgea Lucasa z roku 1977. Prvý diel zo série Hviezdne Vojny definoval leto ako hlavnú sezónu vydávania filmov, zdôraznil dôležitosť mladých divákov, je známy použitím skvelých špeciálnych efektov, animácií a počítačových úprav. Sprostredkoval osviežujúcu akciu a zvýšil tempo filmov. Filmová séria Star Wars je dokonalým príkladom bezchybného merchandisingu. Odhaduje sa, že značka Hviezdnych Vojen celkovo zarobila vyše 30 miliárd dolárov, preto v jej šľapajách kráča väčšina najzárobkovejších filmov, z ktorých sa mnoho snaží ju napodobniť.

3. Snehulienka a Sedem Trpaslíkov (1937)

Snehulienka a Sedem Trpaslíkov
Snehulienka a Sedem Trpaslíkov

Sám Albert Einstein označil Disneyho animák z roku 1937 za najlepší film histórie. Možno jemne zveličený výrok, no diváci po celom svete boli fascinovaní prvou celovečernou animovanou snímkou; dĺžka činí 83 minút. Princíp animácie je tak starý, ako filmy samotné, no Walt Disney bol prvý, čo ju bral vážne a považoval za techniku vhodnú na rozprávanie komplexných postáv a ideí. Dnes vidíme, že Disney mal pravdu. Impérium, ktoré sa sebou revolučný filmár zanechal je dnes jedným z najväčších vo filmovom priemysle. Ich animácie sa od vtedy stali umeleckejšími a nazbierali si mnoho divákov. Všetko to ale nakopla práve Snehulienka z roku 1937.

2. Občan Kane (1941)

Občan Kane
Občan Kane

Začiatkom dvadsiateho storočia začal veľký rozmach filmového priemyslu, čo prinieslo aj mnoho pokrokov v procese natáčania. Majstrovské dielo Orsona Wellesa z roku 1941 vzalo všetky prelomové objavy novo-vynárajúceho sa štýlu umenia a dokonalo ich spojilo. Film nebol prvým, čo použil deep focus, presahujúci dialóg, flashbacky, rotujúci uhol pohľadu, kamerové triky, kombináciu faktov a fikcie a spájanie viacerých žánrov. Charizmatický režisér to dobre vedel. Nejako sa mu ale podarilo všetky tieto kúsky bezchybne prepojiť a poskladať do celku. Do celku, ktorý ohromil divákov a filmárov celého sveta. Občan Kane bravúrne využil všetky zdroje a je často označovaný za najlepší film zo všetkých.

1. 2001: Vesmírna Odysea (1968)

2001: Vesmírna Odysea
2001: Vesmírna Odysea

Dokonalosť nie je v tom, koľko toho Stanley Kubrick zvládne v 2001: A Space Odyssey, ale čo zvládne iba v čase tak malom. Toto je práca umelca tak smelého, že do filmu nepridá ani jedinú scénu, ktorej cieľom by bolo udržať pozornosť diváka. Každú scénu zredukuje iba do jednoduchej podstaty a ničoho viac. Následne ju na plátne nechá dosť dlho na to, aby sme mali čas nad ňou uvažovať a nechať ju vstúpiť do našich myslí. Neexistuje žiaden film pred rokom 1968 a ani žiaden rovnaký po, dvojnásobne v žánre sci-fi, ktorého úloha nie je nás vzrušiť, ale inšpirovať našu bázeň. Toto všetko podporuje vhodná hudba a na svoj čas úžasné vizuálne efekty, ktoré nezaostávajú ešte dnes.

Na záver chcem povedať, že tieto filmy nie sú jediné revolučné. Tých bolo v histórii mnoho a všetky vymenovať by trvalo hodiny. Výber je taktiež subjektívny, nechcel som vyberať iba filmy, ktoré boli v niečom prvé. Vybral som aj filmy, ktoré zobrali už existujúce koncepty a iba ich vynikajúco podali.

Pridali by ste niečo? Poprípade som na nejakú snímku dôležitú pre vývoj sveta kinematografie zabudol? Budeme radi, ak sa s nami o váš názor podelíte.

Foto: playbuzz.com, nerdist.com, fanpop.com, thedailybeast.com, mentalfloss.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -