TOP 6 filmov, ktoré predstavujú svoje zvyky a tradície v najlepšom svetle

Nenechajte si ujsť

KVÍZ – V ktorom období zo seriálu WandaVision by si mal/a žiť? Otestuj sa a zisti to

WandaVision kvíz Seriál WandaVision je prvý Marvel seriál, ktorý patrí aj do MCU. Tento zábavný, no taktiež tajomný projekt bol jazdou plnou emócií a teraz...

Prvý trailer na akčnú pecku Without Remorse odhaľuje Michaela B. Jordana v sérii Tom Clancy’s

Herná, filmová a literárna séria Tom Clancy's už viac ako 30 rokov prináša najznámejšie príbehy z prostredia špionáže a armády. Fanúšikom videohier určite neunikli...

Zlaté glóbusy 2021 výsledky: Posmrtné ocenenie získal Chadwick Boseman

Zlaté glóbusy 2021 boli rozdané, víťazi svoje ocenenia preberali digitálne. Najväčšími víťazmi večera sa stali filmy Krajina nomádov a Borat Subsequent Moviefilm. Oba získali...

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TOP 6 hodnotne kultúrnych filmov prezentujúcich svoje zvyky a tradície

Znalosť národnej kultúry sa prenáša z generácie na generáciu. Či už sa nám Veľkonočné sviatky, stavanie mája, či folklórne tance páčia alebo nie, stále budú súčasťou našej histórie a kultúry. Pravdaže, to neplatí iba na Slovensku, ale aj všade inde na svete. Predstavujeme vám TOP 6 filmov, ktoré svoje tradície a zvyky ukazujú najkrajšie a najlepšie.

Zem spieva  (zabudnutá slovenská kultúra)

Zem Spieva zvyky tradície
Zdroj: nasregion.cz

Karol Plicka v roku 1933 vytvoril dokumentárne dielo, ktoré nám predstavuje slovenské tradície v ich najčistejšej forme. V úvode sa prechádzame po uliciach veľkomiest ako Praha alebo Bratislava, potom sa ale ponárame do tradičných dedín a lúk umiestnených na strednom a východnom Slovensku.

Sledujeme zábavu detí, obrábanie pozemkov, vynášanie Moreny, staranie sa o dobytok a ďalšie zvyky, ktoré v tej dobe poznal každý jeden obyvateľ. Aj keď vás zatiaľ tieto riadky nepresvedčili, Zem Spieva je film tvorený ako symbióza hudobnej a strihovej zložky. Nebudete od neho chcieť odtrhnúť oči, lebo vás začne zaujímať, ako sa naši nie úplne dávni predkovia zabávali a žili pred skoro 100 rokmi.

Zem Spieva bude mať naveky nesmiernu umeleckú a archívnu hodnotu pre Slovensko, ako aj pre nás. Uvedomíme si, ako ľahko a jednoducho sa vtedy žilo.

Slnovrat  (zvláštny švédsky kult)

Slnovrat
Zdroj: smovies.mxdwn.com

Filmov o kultoch už bolo spravených pomerne veľa. Žiadny sa ale nevyrovná mrazivému letnému filmu Slnovrat od talentovaného režiséra Ariho Astera. Švédsky žiak si pozve svojich priateľov na tradičnú oslavu do jeho domoviny hlboko v lesoch mimo civilizácie. Každý v tomto spolku je spätý s prírodou a dodržuje pravidlá, ktoré sa ustanovili už veľmi, veľmi dávno. S radosťou vítajú medzi sebou nových návštevníkov.

Lesný ľud sa ale správa až podozrivo priateľsky. Až Deni (Florence Pugh) trpiaca depresiami kvôli jej rodinnej situácii spozoruje, čo všetko ukrýva toto navonok láskavé spoločenstvo. Je to však už priveľmi neskoro. Slnovrat je psychologický horor o vzťahu rozpadávajúceho sa páru a o šialenom kulte, ktorý svoje podivné a nechutné tradície dodržuje až do fanatickej presnosti.

Tiene zabudnutých predkov (expresívny slovanský folklór)

Tiene zabudnutých predkov zvyky tradície
Zdroj: justtwatch.com

Východné Karpaty a neuveriteľne krásne zachytenie ukrajinského folklóru a prostého ľudu, obalené pomstychtivým príbehom o Romeovi a Júlii. Všetko, čo v tomto filme uvidíte a budete počuť, zmení váš pohľad na pravé umenie. Nenájdete ani jeden záber, ktorý by nehral farbami, nenútil vás tancovať, alebo do neho nebola pridaná veselá živá hudba.

Sergej Paradžanov vytvoril film, ktorý domáci Ukrajinci považujú za najlepší, aký kedy na ich území vznikol. Dej by sa dal opísať ako cesta lásky, pomsty a vykúpenia. Dôležité však je, aké pocity vo vás vyvolajú tieto nádherné expresívne obrazce. Tiene zabudnutých predkov z vás svojou formou vyžmýkajú všetky emócie, a po jeho dopozeraní začnete pociťovať neskutočnú hrdosť na slovanskú kultúru.

Hostiles (apačovia v nehostinných amerických prériách)

Hostiles
Zdroj: cowboysindians.com

Pôvodní obyvatelia Ameriky to koncom 19. storočia vôbec nemali ľahké. Či už hovoríme o masívnej genocíde amerických indiánov, nútenom vysťahovaní, alebo iba nenávisti voči tejto etnickej skupine.

Mlčanlivý šerif Joel (Christian Bale) má na konte už niekoľko vrážd indiánov, a vďaka tomu si v tej dobe vyslúžil aj množstvo ocenení a rešpektu. Časy sa ale menia a Amerika sa predsa len snaží upokojiť krvilačný vzťah medzi oboma etnikami. Joel dostane misiu eskortovať významného umierajúceho náčelníka aj s jeho rodinou na miesto posledného odpočinku.

Apači sa riadia podľa ich tradície, kde svoj vytúžený pokoj po smrti nájdu iba na tomto konkrétnom pohrebisku. Dostávame sa tak na dobrodružnú výpravu s minimom dialógov, ale za to si odnášame pochopenie, čo je to vlastne rasová nenávisť a ako vzniká. Očaria vás nádherne scenérie. Americká nepekná história úprimne prevedená pre dnešných divákov. Bohužiaľ, existujú aj národy, ktoré na svoju kultúru hrdé nie sú.

Studená vojna (ľubozvučná poľská atmosféra)

Studená vojna
Zdroj: ahe.lodz.pl

Príbeh o magickej a fatálnej láske medzi speváčkou Zulou a skladateľom Wiktorom. Čiernobiela Studená Vojna je úspešný poľský film nominovaný na Oscara v kategórií zahraničného filmu, ale aj najlepšej réžie. Zula je kvôli svojmu speváckemu talentu vybratá do známeho folklórneho súboru, ktorý má pod palcom charizmatický Wiktor.

Prechádzame nielen ulicami upadnutej Varšavy, ale dostávame sa už aj do modernejšieho Berlína alebo Paríža, kde sa rozmohol záujem o rozmanitý jazz. Studená Vojna nám ukazuje niekoľko dekád po 2. svetovej vojne, ktoré sú rámcované príbehom komplikovanej lásky medzi dvoma obyčajnými ľuďmi.

Najkrajší zážitok z filmu však neponúka príbeh, ale práve jeho hudobná zložka. Folklórne texty piesní, ale aj typické tance, sú tu predstavené v tom najkrajšom svetle. Aj keď sa pravdepodobne jedná o pokus o silný artový film, nenechajte sa odradiť. Poľský klenot vo vás prebudí omnoho viac, ako by ste si mysleli.

Volyň (tradičné ukrajinské zvyklosti)

Volyň
Zdroj: filmaffinity.com/

Poľská snímka Volyň z roku 2016 zasadená do Ukrajiny začína radostne a veselo. Nenechajte sa však oklamať, určite sa nejedná o veselý film. Všetko, čo sa neskôr vo filme udeje, sa dá naozaj nazvať iba nechutným ľudským zverstvom. V úvode sa zoznamujeme postavou Poľky Zosie, ktorá skrýva zakázanú lásku k ukrajinskému mladíkovi.

Otec ju ale vydá za lepšie zaobstaraného statkára aj napriek tomu, že ho Zosie nemiluje. Stretávame sa s tradičným folklórom, dedinskou svadobnou veselicou, ale aj rodinným hašterením o pozemky a majetky. Keďže sa ale nachádzame v roku 1939, časy sa začnú meniť na temnejšie. Mesto Volyň napadnú nemeckí fašisti a neskôr sa tu zvrhne nepodarený ukrajinský prevrat o nezávislý štát.

Všetky tieto situácie majú za následok hromadné vymieranie obyvateľstva a aj úplnú nadvládu nepriateľskými silami. Zosie zažíva najhoršie obdobie svojho života a pomaly ale isto je iba na nej, aby sa postarala ako aj seba, tak aj o vlastné deti. Veľmi bolestivý a silný film, ktorý vám ukáže, ako dobre si vlastne v dnešnej dobe žijeme.

Poznáte okrem našich TOP 6 filmov aj iné, ktoré hrdo predstavujú svoje zvyky a tradície?

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Finálna epizóda WandaVision obsahovala dve potitulkové scény. Čo znamenajú pre budúcnosť MCU?

Tento článok obsahuje SPOILERY z deviatej epizódy seriálu WandaVision. Pokiaľ ste ju teda ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr. Potitulkové scény finálnej epizódy WandaVision Seriál WandaVision skončil....

Tiché miesto: Časť II uvidíme o niekoľko mesiacov skôr; Rýchlo a zbesilo 9 sa opäť odkladá…

Zábavný priemysel bol jedným z najviac nepriaznivo zasiahnutých odvetví globálnou pandémiou ochorenia COVID-19. Štúdiá museli pozastaviť produkcie svojich veľkofilmov a situáciu nezľahčujú ani zatvorené...

Nového Kráľa Šamanov uvidíme už čoskoro na Netflixe, potvrdil to oficiálny trailer

Je to oficiálne, moderný Kráľ Šamanov sa stane súčasťou knižnice streamovacej služby Netflix. Ide o úsmevnú správu, pretože nebudeme musieť siahať po iných alternatívach...

Marvel ešte plánuje použiť Kamene nekonečna. Mocné predmety uvidíme už čoskoro

Marvel opäť prinesie Kamene nekonečna Marvel opäť prinesie Kamene nekonečna, takže sa s nimi zatiaľ nelúčime. Ale aby sme boli presní, prinesie ich na stránky...

Nintendo Switch Pro dorazí v tomto roku. Dokáže konkurovať konzolám PS5 a Xbox Series X?

Hráči túžia po novej konzole od spoločnosti Nintendo už niekoľko rokov. Nintendo Switch vyšiel v roku 2017 a stretol sa s obrovským záujmom od rôznorodého...