TOP 6 filmov v jednom priestore. Dokáže vzniknúť skvelý film medzi štyrmi stenami?

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Top 6 filmov v jednom priestore

Všetci to prežívame, kvôli koronavírusu sme zavretí doma v izbe a rozmýšľame, čo robiť, pokým z nej znova môžeme vyjsť. Hádžeme si loptu o stenu. Prepočítavame našu starú zbierku DVDčiek. Staviame vežu z vankúšov. My vám ale prinášame šesticu kvalitných príbehov, ktoré sa poväčšine odohrávajú v jednej miestnosti alebo mieste. Predstavujeme vám top 6 filmov odohrávajúcich v jednom priestore.

Kocka (Cube)

Cube / Kocka
Zdroj: plotandtheme.com

Spravili ste niekedy niečo nelegálne, nemorálne, niečo, čo sa bojíte, že sa raz dostane na povrch? Možno vás ešte nezačal zožierať pocit výčitiek, ktorý sa ale nezadržateľne blíži?

Čo ak sa zajtra zobudíte v labyrinte vytvoreným štvorcovými miestnosťami a vašou jedinou záchranou je spolupracovať s ľuďmi, ktorých ste v živote nepoznali? Presne toto je originálna premisa filmu Kocka z roku 1997. Nie je dôležité, ako ste sa sem dostali, dôležité je, ako sa dostať von.

Pochovaný za živa (Buried / Enterado)

Pochovaný za živa / Burried / Enterrado 2010
Zdroj: waytooindie.com

Všetci musíme byť radi, že sme zavretí vo svojich izbách namiesto toho, aby sme boli zavretí v rakve za živa. Ryan Reynolds v dramatickom výkone hľadá dôvod a bojuje o prežitie niekoľko stôp pod zemou, kde každou sekundou dochádza kyslík. Pochovaný za živa od španielskeho režiséra Rodriga Cortésa je hlavne milovaný v okruhu ľudí s klaustrofóbiou a priateľov majúcich strach z hustej tmy.

Úplní cudzinci (Perfetti Sconosciuti / Perfect Strangers)

Perfetti Sconosciuti / Perfect Strangers / Úplní cudzinci 2016
Zdroj: imbd.com

Poznáte svojich známych dobre? Aj vy ich stále vidíte ťukať do mobilu schovaného pod stolom? Sadnite si a vyložte svoje mobily na stôl. Hocičo vám príde: správy, hovory, všetko bude prečítané nahlas. No neznie to zábavne? Presne takto sa zoceľujú priateľské vzťahy. Alebo práve naopak, takto ľahko sa ich viete zbaviť.

Námet na nenápadný taliansky snímok Úplní cudzinci si môžete doma zahrať úplne kedykoľvek a sľubujem vám, že keď vyjdú na povrch vaše temné tajomstvá, o zábavu máte postarané.

Vlastníci

Vlastníci 2019
Zdroj: imbd.com

Český národ nám poskytol krásne dielo, z ktorého sa vám po dopozeraní bude chcieť na dlhší čas vyhnúť spoločnosti. Navonok obyčajná bytová schôdza, vo vnútri ale nechutné hádky a nadávky z každej strany. Tejto miestnosti by ste najradšej širokým oblúkom chceli vyhnúť, pretože sa dostanete do špirály nekončiacej ľudskej chamtivosti.

Jeden z príkladov, že kvalitné minimalistické filmy vznikajú aj blízko našich hraníc. Trpká komédia, ale zato perfektná konverzačka Vlastníci od Jiřího Havelku.

Tiesňové volanie (Den skyldige /  The Guilty)

Den Skyldige / The Guilty (Tiesňové volanie)
Zdroj: imbd.com

Bývalému policajtovi bola pridelená služba na tiesňovej linke. Od vtedy ako tento človek prijme vystrašený telefonát od ženy v nebezpečí, celý večer sa mu otočí o 180 stupňov. Pritom celý čas iba sledujeme, skôr počúvame, rozhovor cez telefónnu linku, ktorý nám vytvára pavučinu motivácií, napätia a strachu. Nič nie je tak, ako ste si mysleli. Pri filme bojujeme s vlastným presvedčením a intuíciami, čo sa môže ešte viac pokaziť a domotať.

127 hodín (127 Hours)

127 Hours / 127 Hodín 2010
Zdroj: tvovermind.com

V tomto prípade sa dostaneme do prírody. Do krásneho prostredie amerických kaňonov. Ale aby sme zbytočne neodbáčali, hneď tu máme uviaznutú pažu Jamesa Franca medzi priepasťou, a on musí bojovať o vlastnú záchranu. Nápadité, kreatívne, drsné. Keď ste už poriadne dlho bez ľudí, máte konečne čas uvedomiť si, ako vám vlastne chýbajú.

Jeden z najlepších filmov o boji o život celkovo. Pravdivý príbeh Arona Ralstona pod dohľadom kinematografického mága Dannyho Boyla. V tomto prípade sa na prechádzku nikdy neoplatí ísť sám.

Poznáte okrem našich top 6 filmov aj iné, ktoré sa odohrávajú v jednom priestore? podeľte sa s nami v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -