TOP 5 temných filmov úžasného režiséra Tima Burtona!

Nenechajte si ujsť

Najlepšie temné Tim Burton filmy

„Mal som nálepku zvláštneho dieťaťa, pretože som zbožňoval filmy o príšerách. Prenasledovalo ma to nielen v detstve, ale niekedy aj v neskoršom veku. Na svete je mnoho ľudí, ktorí si pripadajú iní“

Slová Tima Burtona, geniálneho režiséra, výtvarníka, scenáristu, spisovateľa, herca a producenta, ktorého preslávili najmä filmy so strašidelnejšou tématikou. Postavy sú mimoriadne bizarné a celku nechýba vtip ani svojrázna príťažlivá pochmúrna poézia. Tak by som v skratke popísal štýl Timových filmov.

tim burton filmy
Tim Burton, jeden z najosobnejších tvorcov Hollywoodu; Zdroj: timburton.wikia.com

Filmy ako Alica v krajine zázrakov, Charlie a továreň na čokoládu alebo jeho najosobnejšie a najemocionálnejšie dielo, Big Fish (Veľká ryba) určite poznáte. Sú to filmy skôr viac svetlejšieho štýlu ako jeho ostatné. Dovoľte mi teda predstaviť zopár z tých tmavších a temnejších kúskov.

Beetlejuice 

Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice...It's Showtime!
Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice… It’s Showtime!; Zdroj: wallpapersafari.com

V tomto príbehu novomanželia Barbara a Adam Maitlandovci neprežijú autonehodu a ku svojmu prekvapeniu sa stanú duchmi. Barbarina príbuzná Jane prenajme ich dom extravagantnej rodine newyorského podnikateľa Charlesa Deetza. Dvojica duchov je šokovaná ich vpádom a snaží sa ich strašením z domu vyhnať. Do deja vstupuje bývalý asistent z úradu pre zosnulých menom Beetlejuice, ktorý však zvlčil a chce sa zbaviť všetkých živých. Duchom Adamovi a Barbare sa podarí urobiť prietrž jeho besneniu a taktiež vyhovoria Lýdii, dcére Deetza, jej úmysel spáchať samovraždu. Pomery v dome sa ukľudnia a Adam s Barbarou sa stanú láskavými priateľmi Lýdie.

Frankenweenie

Frankenweenie, nezvyčajný domáci mazlíček.
Frankenweenie, nezvyčajný domáci miláčik; Zdroj: dailyrecord.co.uk

Domáci miláčik, ktorý je dojemnou rozprávkou o chlapcovi a jeho psovi. Potom, čo Viktor nečakane príde o svojho milovaného psíka Sparkyho, snaží sa osvojiť si vedecké skúsenosti, aby svojho miláčika opäť oživil – avšak s niekoľkými malými úpravami. Svoje podomácky zošité stvorenie sa najprv snaží skrývať, ale keď sa Sparky raz dostane von, Viktorovi spolužiaci, učitelia a celé mesto zistí, aké príšerné môžu byť následky jeho znovuzrodenia.

Temné tiene

Na pohľad veľmi príjemný hostiteľ, pán Barnabas.
Na pohľad veľmi príjemný hostiteľ, pán Barnabáš; Zdroj: mediaset.it
Rodina Collinsovcov bojuje s podivným prekliatím, ktoré ich po celé generácie prenasleduje. Rozhodnú sa presťahovať z Anglicka do Ameriky, kde chcú začať nový život. O dvadsať rokov neskôr je ich syn Barnabáš mocným mužom, ktorý vystaval veľké mesto a vybudoval panstvo Collinwood. Jeho úžasný život končí v okamžiku, keď zlomil srdce krásnej čarodejnici Angelique. Ta prekliala jeho rod, zabila Barnabášovu lásku a jeho samotného premenila v upíra. Potom ho nechala zaživa pochovať v rakvy, kde bol uväznený takmer dvesto rokov. Keď sa konečne prebudí, nájde vonku veľmi odlišný svet roku 1972 a vo svojom kedysi veľkolepom sídle posledné zbytky rodu Collinsovcoc. Barnabáš je odhodlaný vrátiť svojej rodine zašlú slávu, ktorú však marí pri každej príležitosti jeho bývalá milenka.

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Nikdy nenaštvite nevestu! Obzvlášt keď je mŕtva!
Nikdy nenaštvite nevestu! Obzvlášť keď je mŕtva!; Zdroj: mackinnonandsaunders.com

Dej tohto animovaného príbehu sa odohráva vo viktoriánskej dedinke 19. storočia a sleduje príbeh Viktora, mladého muža vtiahnutého do podsvetia, kde je oženený s tajomnou mŕtvou nevestou. Jeho skutočná nevesta Viktória naňho medzitým čaká v skutočnom svete. Aj keď sa život v Zemi mŕtvych ukáže byť oveľa farebnejší, než jeho striktná viktoriánska výchova, dospeje Viktor k záveru, že v tomto ani v ďalších svetoch neexistuje nič, čo by ho udržalo odlúčeného od jeho skutočnej lásky.

Ospalá diera

Ichabod Crane pri svojej praci používa všelijaké čudesné pomôcky.
Ichabod Crane pri svojej práci používa všelijaké čudesné pomôcky; Zdroj: wallpaperscraft.com
A máme tu jednotku! V tomto príbehu na konci 18. storočia je newyorský policajný detektív Ichabod Crane, mladý muž, ktorý pri svojej práci využíva všetky dostupné objavy modernej vedy a techniky, poverený neľahkou úlohou. V zapadnutom mestečku Ospalá diera, miesta akoby odrezanom od okolitého sveta, má vyšetriť a odhaliť páchateľa série viac než záhadných vrážd. Miestni ľudia ich jednoznačne pričítajú legendárnemu bezhlavému jazdcovi a svoje presvedčenie opierajú o fakt, že telám mŕtvych chýbali hlavy. Crane je k tejto obecne rozšírenej hypotéze viac než skeptický. S pomocou Katriny Van Tasselovej, dcéry miestneho boháča a teda aj úplného vládcu, odhalí nečakané súvislosti, aké by mu zo začiatku ani len nenapadli.
 
Tak a toto bol môj výber z temnejších kúskov slávnych Burtonoviek. Chýba vám tu niečo? Vymenili by ste niektorý z filmov? Áno, sú tam aj ďalšie ako napríklad Predvianočná nočná mora alebo Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street, no jedna je spomínaná skoro všade a druhý film je skôr muzikálne založený. Aký máte názor na Burtona a jeho filmy? Sadli vám? Alebo radšej uprednostníte jeho svetlejšie diela ako Alicu v krajine zázrakov či jeho najnovší počin Domov pre neobyčajné deti slečny Pelegrinovej?

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -