TOP 5 – Najznámejší filmoví lovci pokladov a dobrodruhovia!

Nenechajte si ujsť

Určite ste už videli filmy, kde hrdinovia hľadajú, kradnú alebo zachraňujú rôzne staroveké artefakty. Či už sú to dobrodruhovia, lovci pokladov, alebo jednoducho iba zlodeji. V tomto článku si ukážeme TOP 5 takýchto hrdinov a trošku rozoberieme ich filmy a príbehy.

Jack Hunter (Ivan Sergei)

Jack Hunter
Ivan Sergei ako Jack Hunter, Zdroj: movies4men.co.uk

Fanúšikovia dobrodružných filmov si možno prídu na svoje, no pre ostatných bude asi na smiech celé to vykrádanie Indyho a podobných filmov.. Takže je to len priemerná dobrodružná televízna zábava od režiséra Eldorada Terryho Cunninghama. Toto je asi tak zhruba na rovnakej úrovni – hlavný hrdina je celkom sympatický a hlavný záporak je správny parchant, no nedá sa od toho čakať nejaká super pecka ako Indiana Jones. Pokiaľ si teda hneď na začiatku uvedomíte, že nepozeráte na Indyho, ale na televízny film v obdobnom štýle, tak máte obstojnú šancu sa slušne zabaviť. Proste fajn dobrodružná zábava, pri ktorej nesmiete moc premýšľať. Mňa osobne napríklad aspoň trochu zaujal príbeh situovaný do Sýrie.

Trilógia je rozdelená do troch filmov:

  1. Jack Hunter a stratený poklad Ugaritu
  2. Jack Hunter: Kliatba Achnatonovej hrobky
  3. Jack Hunter a Nebeská hviezda

Lara Croft (Angelina Jolie)

Krásna Angelina Jolie ako Lara Croft!
Krásna Angelina Jolie ako Lara Croft!, Zdroj: download-wallpaper.net

Máme tu ženskú hrdinku, ktorej príbeh je inšpirovaný aj ako predloha populárnej hry! Lara Croft, dcéra známeho a bohatého vedca je pripravená kráčať v jeho stopách. Dostalo sa jej dobrej prípravy. Študovala na najlepších školách, dohovorí sa mnoho jazykmi, výborne ovláda najrôznejšie druhy sebaobrany a hlavne so svojim otcom, ktorý pred rokmi zomrel za nevyjasnených okolností, precestovala celý svet.

Vo svojom prvom filmovom dobrodružstve bojovala Lara Croft o magický Trojuholník sveta, ktorého dve časti boli ukryté na dvoch rôznych, tisíce kilometrov vzdialených miestach, aby zachránila nezmenný chod času tejto planéty. A ani v pokračovaní nieje sexy superhrdinka postavená pred ľahkú úlohu. V hĺbke Afriky, na mieste zvanom Kolíska života je ukrytá Pandorina skrinka, skrývajúca najtemnejšie sily diabla, ktoré kedy ľudstvo poznalo. Lara je jediná, kto môže vďaka svojim znalostiam a fyzickým predpokladom nájsť skrinku skôr, než padne do rúk nositeľovi Nobelovej ceny, vedcovi Dr. Jonathanovi Reissovi, ktorý s ňou nemá dobré úmysly.

Flynn Carsen (John Carter)

„Myslím si, že by bolo fér ťa upozorniť na to, že som knihovník!“, Zdroj: screenertv.com

Táto trilógia, s pomerne krotkým hrdinom je skôr paródiou a dobrodružnou komédiou vo svojej oblasti… Flynn Carsen je tridsaťročný, stále študujúci muž. Celý život sa učil, chodil do školy, nasával vedomosti a ani ho nenapadlo, že by to niekedy mohlo byť inak. Keď ho v jedného dňa jeden z učiteľov pošle preč zo školy, aby začal konečne žiť normálny život, zostane úplne stratený. Rozhodne sa teda uchádzať o miesto knihovníka. V knižnici ho síce prijali, no nebola to úplne obyčajná knižnica.

Skrývala naozaj vzácne, až legendárne predmety. Napríklad taký meč Excalibur, Archu zmluvy, Pandorinu skrinku a kopu iných magických predmetov… A čo ak sa stane, že niektoré predmety niekto ukradne? Alebo, čo ak hrozí zneužitie doteraz nezískaných artefaktov? No a tu prichádza na scénu nový knihovník, ktorý sa musí o všetko postarať a zachrániť svet dávkou humoru a svojej nešikovnosti prepojenej so všetkým, čo sa doteraz naučil!

Filmy sú rozdelené do trilógie:

  1. Flynn Carsen : Honba za kopijou osudu
  2. Flynn Carsen : Návrat do baní kráľa Šalamúna
  3. Flynn Carsen : Kliatba Judášovho Kalicha 

Benjamin Franklin Gates (Nicolas Cage)

Nicolas Cage zachraňuje povesť svojej rodiny!
Nicolas Cage zachraňuje povesť svojej rodiny!, Zdroj: independent.co.uk

Druhé miesto si u mňa jednoznačne získal Nicolas Cage a jeho dielo s tematikou Templárov a Slobodomurárov. Je to jednou z najznámejších tém na stratené poklady a mýty.

V prvom filme Honba za pokladom Templárov uvidíme Bena Gatesa, ktorý celý život pátra po odkaze na bájny poklad Templárov, za ktorým jeho rodina pátra už niekoľko generácii. Jemu jedinému sa konečne pošťastí a nájde vodítko k jeho nájdeniu. Bohužiaľ, je na druhej strane Deklarácie nezávislosti a tak musí Ben vymyslieť dobrý plán na jeho získanie. V deji sa k nemu pridáva jeho priateľ a expert na elektroniku Rayle a prekrásna Abigail z Národného archívu. Nebudú to mať však ľahké. Proti nim stojí Benov starý spoločník a terajší úhlavný nepriateľ, ktorého hrá Sean Bean (Hmm, čo sa sním asi na konci stane…).

V pokračovaní Kniha tajomstiev tentokrát pôjde o očistenie mena predka z rodu Gatesov. Našiel sa totižto denník vraha Abraháma Lincolna, kde sa píše, že sa na atentáte podieľal aj Thomas Gates, Benov predok. Lovec pokladov Ben musí znovu poskladať svoj tím a pokúsi sa nájsť jeden z najutajovanejších a najstráženejších artefaktov vôbec. Knihu tajomstiev, ktorá im pomôže očistiť meno Gatesov.

Má to skvelý napínavý príbeh plný zvratov, na každom kroku na vás čakajú hádanky a rébusy, je to dobrodružné a vtipné, čo je moja obľúbená kombinácia. Takisto, herecké obsadenie je výborné. A aj keď mám radšej filmy v pôvodnom znení s titulkami, tak Lovci pokladov s českým dabingom boli výborní. A aby som nezabudol, hudba bola úžasná… proste geniálna.

Indiana Jones (Harrison Ford)

Len málokto nepozná meno Indiana Jones! Zdroj: https://www.amazon.com
Len málokto nepozná meno Indiana Jones!, Zdroj: cinemablend.com

A prvé, jednoznačne zaslúžené miesto patrí celosvetovo najznámejšiemu archeológovi, ktorému sa podarí zničiť skoro každé miesto po nájdení artefaktu. Chlapíkovi s bičom v ruke, klobúkom na hlave, dobrodružstvom v krvi a vtipnou hláškou na perách… mužovi menom Indiana Jones!

Indyho filmy pozná skoro naozaj každý. Veľa z nich je najmä zo starších generácii. Veď prvý film, Dobyvatelia stratenej archy bol vydaný v roku 1981. A doteraz je toto dielo radené medzi najlepšie hodnotené filmy sveta! Veď aby nie, na starosť ho predsa mali páni Steven Spielberg a George Lucas! V prvom príbehu, hrdinný archeológ zdatne sa oháňajúci bičom Henry Jones alias Indiana Jones (Harrison Ford) je poverený dôležitou úlohou. Má nájsť dávno stratenú Archu zmluvy a zachrániť ju tak zo spárov nastupujúcej moci nacistov. V druhej časti s názvom Chrám skazy, Indy s priateľmi skončí v džungli a bude sa musieť postaviť proti náboženskej sekte, ktorá miestnym obyvateľom ukradla deti a núti ich pracovať v baniach. Mimo to im musí vrátiť ukradnuté posvätné kamene!

Indy je predsa klasika!
Indy je predsa klasika!, Zdroj: screenrant.com

Tretie pokračovanie, Posledná krížová výprava je mojim obľúbeným. Indy sa teraz vydáva po stopách svojho otca (Sean Connery), ktorý zmizol pri hľadaní zlatého kríža. Po ich stretnutí sa však začína nová cesta. Musia spoločne nájsť „Svätý Grál„. V ceste im však znova stoja Indyho obľúbenci, nacisti.

V zatiaľ poslednom filme, ktorý nesie názov Kráľovstvo krištáľovej lebky, sa prenesieme o 20 rokov dopredu. Indy sa nám vrátil, síce starší a s vráskami no stále svoj a pri plnej sile tak, ako si ho pamätáme. Starý profesor archeológie sa začína podobať na svojho otca. V pozadí rodiacej sa studenej vojny sa ale znova zapletá do akcie. Tento krát to však nie sú nacisti, ale sovieti. Našla sa totižto krištáľová lebka. A tak sa náš starký ocitá v hlbokých lesoch peruánskej džungle, kde by sa mala nachádzať táto vzácna relikvia. Postupne sa k nemu pridávajú noví, ale aj staronoví priatelia a púšťajú sa do dobrodružstva.


Asi najznámejšia scéna z celého diela. Utekaj, Indy!

Tak a to bol výber TOP 5 najznámejších lovcov pokladov. Páčil sa vám? Vymenili by ste nejaké postavy za iné? Prípadne vás zaujali nejaké nové a chystáte sa s nimi zoznámiť? Smelo do toho ;)

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -