Totálne fiasko: Apple u nás nespustí svoje revolučné funkcie, viní EÚ

Nenechajte si ujsť

Revolučné novinky do iPhonu tento rok do Európy neprídu

Mysleli sme si, že Apple si konečne nakloní priazeň fanúšikov Androidu. Napokon je z veľkolepých plánov fiasko. Podľa najnovších správ a vyjadrení priamo od spoločnosti výrobca nebude v Európe spúšťať viaceré prelomové funkcie. Sklame tým milióny svojich používateľov.

Apple tvrdí, že pripravované softvérové funkcie, ako nástroje umelej inteligencie Apple Intelligence, zrkadlenie iPhonu a zdieľanie obrazovky SharePlay, nebudú tento rok v Európskej únii dostupné. Už skôr túto informáciu priniesla agentúra Bloomberg.

Konkrétne sa obávame, že požiadavky na interoperabilitu DMA by nás mohli prinútiť ohroziť integritu našich produktov spôsobmi, ktoré ohrozujú súkromie používateľov a bezpečnosť údajov. Zaviazali sme sa spolupracovať s Európskou komisiou v snahe nájsť riešenie, ktoré by nám umožnilo poskytovať tieto funkcie našim zákazníkom v EÚ bez toho, aby bola ohrozená ich bezpečnosť,“ uvádza spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Nie je pritom jasné, čo tieto obavy spôsobuje a akým spôsobom má byť nový softvérový balík v nesúlade s európskou legislatívou.

Apple Intelligence má byť hlboko integrované do operačných systémov výrobcu
Apple Intelligence má byť hlboko integrované do operačných systémov výrobcu (zdroj: Apple)

Druhá šanca budúci rok

Má sa za to, že Apple svoje nové služby v Európe spustí neskôr, určite však nie tento rok. Služby budú pripravené na spustenie pre európskych zákazníkov v priebehu roku 2025.

Americký výrobca oneskorenie spustenia funkcií na starom kontinente obhajuje Zákonom o digitálnych trhoch (The Digital Markets Act, DMA). Prekvapivé je to najmä pre skutočnosť, že toto európske nariadenie nadobudlo účinnosť ešte v máji 2023 a dotknuté strany o ňom vedeli v predstihu.

Vitaj, nová doba. Apple predstavuje umelú inteligenciu, akú technologický svet ešte nevidel

Čo je to DMA?

Zákon o digitálnych trhoch DMA je zameraný na veľké online platformy. Tie, čo majú silné ekonomické postavenie a významný vplyv na vnútorný európsky trh. Počítajú sa aj tie, ktoré majú sprostredkovateľský charakter. Patrí medzi ne Google, Meta (Facebook), ale aj Apple a mnohé ďalšie i menej známe spoločnosti.

Tieto spoločnosti sú označovanie ako „strážcovia brány“ či vrátnici (gatekeepers). Takto označené online platformy musia dodržiavať pravidlá ako ostatní. Za nedodržanie povinností im majú hroziť pokuty až do výšky 10 percent celkového celosvetového ročného obratu. V prípade Apple ide o početné miliardy amerických dolárov.

Umelá inteligencia v iPhonoch a iPadoch

Balík Apple Intelligence bol vrcholom nedávnej prezentácie Worldwide Developers Conference, ktorá priniesla aj nové verzie iOS a iPadOS.

Výrobca integroval funkcie umelej inteligencie hlboko do svojich operačných systémov. Používatelia využijú AI v rámci Siri, pri generovaní fotiek a Genmojis,  správe upozornení, vykonávaní výpočtových akcií v rôznych aplikáciách, ako aj tvorbe textov.

Nové AI funkcie pomohli v uplynulých týždňoch podnietiť nárast záujmu o akcie Applu. Od prezentácie na WWDC stúpli o 9 percent a zvýšili trhovú kapitalizáciu spoločnosti na aktuálnych 3,2 bilióna amerických dolárov. Áno, biliónov, nie je to preklep (zdroj: Google Finance).

Skok v hodnote akcií Apple po konferencii, na ktorej spoločnosť predstavila svoj balíček AI služieb (foto: Google Finance)
Skok v hodnote akcií Apple po konferencii, na ktorej spoločnosť predstavila svoj balíček AI služieb (foto: Google Finance)

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. a je to tu EU SRACKA bude diktovat vyrobcovy co ma da nedat do softu ustupili s dakym fitkivnym obchodom ktory nikto nechce nebude pouzivat
    roky rokuce tu bol APPLE STORE ten staci nie ziadny pseudo obchod len s vyrusmi naco to EU SRACKA CHCE ZNICIT APPLE A UROBIT STOHO SRACKU AKO HANDROID do ktorej sa hackne aj 5rocny fagan s priemrnym IQ a aby mohly žebraci kradnut data a šmirovat ludi preto som kupil apple a mam iOS lebo je bezbecny co sa neda o Handroide povedat neda je bezpecny ako pripojit windows xp na internet bez antivyraku a potom plakat mam kopa vyrusov vykradnuty disk a moje fotky su na internete moja dcera je na krabicke na podprsenky a manzelka je na krabicke exciplitnej pomocky alebo kremiku na dydi atd bez jej vedomia dnes vam Ai Spravi vsetko aj z fotky kde obleceny nie problem urobit bez šiat proporciami ze pubertacky z mensimi proporciami parti chytaju depresie lebo chcu vyzerat rovnaku bude a este bude šikanovat fuj fuj pojbanci bruselsky preco nešikanuju GOOGLE mrkvosoft je bezpecny? dovolte aby som sa zasmial

    • musim ta sklamat apple ios je haknutelny zazivam to na vlastnej kozi volal som aj do irska na podporu priamo do apple pomykali plecami a zivot ide dalej pritom mi to pani na linke potvrdila ze apple vie otom hackuje sa cez wifi bluetooth signal skrze zariadenia ako je fliper one zero staci ti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -