Trilógia, alebo to najlepšie z filmových trilógii – časť 3.

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Ďalšie skvelé trilógie…

Vitajte pri našej v poradí už tretej rubrike, ktorá sa zaoberá najlepšími filmovými trilógiami! Síce robil prvé dve časti môj kolega, v dnešnom vydaní sa ho pokúsim iba doplniť a vymenovať tak ďalších 5 trilógií, o ktorých by sa malo rozprávať ako najlepších. Čo tu nájdete? So všetkého trošku, je tu superhrdina, post-apokalyptický svet, ďalšia neoficiálna trilógia, prequel ale aj thriller. Poďme teda na to!

Lone Survivor/Deepwater Horizon/Patriots Day

Na piate miesto som dosadil neoficiálnu trilógiu Petra Berga, ktorý spolu s Markom Wahlbergom natočil tri filmy o nedávnych skutočných udalostiach – Lone Survivor (Na život a na smrť), Deepwater Horizon a Patriots Day. Podobne ako Dollars trilógia alebo Cornetto trilógia, tieto filmy na seba vôbec nenadväzujú, majú len rovnakých režisérov a hercov. Spája ich ešte fakt, že ukazujú naozaj nedávne skutočné udalosti.

Neuveriteľná réžia a fantastické tempo sú však dôvody, ktoré nie len tieto tri filmy skvelo spínajú dohromady, ale aj prečo fungujú tak dobre ako fungujú. Do každého z nich sa totiž ponoríte po pár sekundách a o pár minút už máte v tele pocit bezmocnosti ako hlavní hrdinovia. My dúfame, že ich spolupráca na takýchto projektoch ešte ani zďaleka nekončí a čoskoro dostaneme ďalšie filmy o nedávnych skutočných katastrofách.

Trilógia Petra Berga s Markom Wahlbergom
Trilógia Petra Berga s Markom Wahlbergom; Zdroj. youtube.com

Bourne

Ešte pred tým ako sa Tom Cruise naplno prebral s Mission Impossible, Bondovi šlapal na krk agent, ktorý nepozná svoje meno. Ikonická akčná rola Matta Damona prišla do rúk skúsených režisérov Douga Limana a Paula Greengrassa. Ich riadne stupňované odhaľovanie, precízne tempo a pútavý strih vás týchto troch filmoch naozaj dostanú až na kraj sedadla a vy zistíte, že ide o perfektný agentský príbeh. Navyše ide asi o jedinú trilógiu, kde je skutočne tretí diel najlepší zo všetkých, keďže Bournovo Ultimátum je bez debaty jeden z najlepších akčných filmov aký bol kedy vyrobený.

Matt Damon v Bournovej trilógii
Matt Damon v Bournovej trilógii; Zdroj: ifc.com

Superman

Dobre, tu budem trošku podvádzať. Asi si hovoríte, čo tu robí Superman, keď trojka a štvorka boli absolútne prepadáky. Nuž, tento fakt si uvedomil aj režisér Bryan Singer, ktorý sa rozhodol, že tieto filmy vyhodí a urobí naozajstný záver trilógie. Superman trilógia sa teda skladá z filmov Superman, Superman II a Superman sa vracia a úprimne, stále ide o najlepšie DC filmy (spolu s Nolanovým Batmanom), aké boli kedy natočené.

Nie, Superman sa v nich nebije ako ten dnešný, no jeho motív a myšlienky sú tu preskúmané tak hlboko, že ide o ultimátnu poctu najstaršieho komiksového hrdinu. Z prvého filmu sa stále učia dnešné Marvelovky a neskoršie pokračovanie zasa vedelo skvelo využiť nových záporákov. Film z roku 2006 mal už síce v hlavnej roli iného herca, no aj napriek tomu dokázal túto legendárnu postavu emocionálne rozdrviť a priniesť nám tak fantastickú ukážku toho, že v mužovi z ocele sa neskýva len veľká sila, ale najmä veľké srdce.

Christopher Reeves hral Supermana v prvých dvoch dieloch trilógie
Christopher Reeve hral Supermana v prvých dvoch dieloch trilógie; Zdroj: letterboxd.com

Hobit

Viem čo chcete povedať. Hobit nie je taký skvelý ako Pán Prsteňov a navyše tretí diel bol len dobrý, nie úžasný. Nuž, všetko čo hovoríte je pravda, avšak zabudli ste sa pozerať na to, čo Petra Jacksona a jeho Stredozem ešte viac preslávilo – predĺžené verzie. Práve vďaka tým sa totiž aj z nepodarenej trojky Hobita stal naozaj úžasný film a úprimne, vytvoril ďalšiu nezabudnuteľnú trilógiu.

Nie, nejde už o prakticky sfilmovanú literatúru ako pri Pánovi Prsteňov a je tu možno už priveľa počítačových efektov, no narozdiel od Star Wars prequelov, Jackson nezabúda na to, že musí najprv vyrozprávať príbeh. No a tento vás vezme s novými sympatickými hrdinami na ďalšie dobrodružstvo, ktoré prinesie opäť ďalšiu filmovú epiku, akú už od Jacksona poznáme. S brilantným hraním od Martina Freemana a opätovne aj Iana McShanea, ide o jedinečnú a originálnu trilógiu, ktorá pevnými nohami stojí vo svete Stredozeme.

Hobit sa vďaka predĺženým verziám môže pevne postaviť na vlastné nohy v Stredozemi
Hobit sa vďaka predĺženým verziám môže pevne postaviť na vlastné nohy v Stredozemi; Zdroj: hdwallpapers.in

Planéta Opíc

Zabudnite na staré filmy. Nová trilógia ich totižto absolútne zakopala do zeme. Vývoj postáv, (ktoré sú v skutočnosti len CGI opice) je totiž v novej trilógii dramatickejší než vývoj akýchkoľvek dvoch ľudí v dnešných post-apokalyptických filmoch. Atmosféra sa s každým ďalším dielom len prehlbovala a mohla za to práve perfektná hudba, úžasná réžia a brilantný výkon Andyho Serkisa. Tie dychberúce efekty sú už iba čerešničkou na torte. Tieto opice totiž neprišli ovládnuť svet, ale poukázať na základné ľudské chyby. Z najprv skvelého popkornového filmu sa neskôr stal úžasný sci-fi epos a to až taký, že aspoň podľa nás nastavil moderným veľkofilmom latku o niečo vyššie.

Moderné opice nastavili novú latku post-apokalyptickým veľkofilmom
Moderné opice nastavili novú latku post-apokalyptickým veľkofilmom; Zdroj: hdqwalls.com

Čo hovoríte na náš tretí výber najlepších filmových trilógií? Je tu nejaká trilógia, ktorú by ste najradšej vyškrtli alebo vám tu naopak stále nejaká chýba? Napíšte nám do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -