Uväznení v srdci zaplavenej hory | Trinásť životov RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Šimon Patkoš
Šimon Patkoš
Drahý čitateľ, volám sa Šimon, ale prezývajú ma Špatkoš. Študujem scenáristiku a popri písaní sa venujem aj perokresbe. Od nepamäti som veľkým fanúšikom Votrelca, Lovecrafta a čohokoľvek nadprirodzeného. Vkuse chodím do kina a na stole mám vždy rozčítaného nejakého toho Marquéza. A hej, 11 rokov hrám League of Legends.

Trinásť životov RECENZIA – 18. júla 2018 sa v Thajsku odohrala veľká záchranná akcia, ktorá k sebe pritiahla oči celého sveta. Dvanásť miestnych mladíkov so svojím trénerom ukončilo futbalový tréning a vyrazilo navštíviť neďalekú jaskyňu Thuam Luang. Na ich veľké nešťastie sa akurát vtedy zamračilo a nastalo obdobie dažďov. Chodníky jaskyne zaliala voda a skupina zostala odseknutá od zvyšku sveta. Od východu ich delila niekoľko kilometrov dlhá, klaustrofóbiu naháňajúca a monzúnmi stále viac a viac zatopená chodba.

Trinásť životov RECENZIA
Zdroj: inc.com

Trinásť životov RECENZIA

Udalosti sa ujalo už niekoľko autorov a nie je to prvýkrát, čo bola premenená do filmovej podoby. Tentokrát si ju do rúk vzal skúsený Ron Howard, ktorého zastrešila streamovacia platforma Amazon Prime Video. Spoločne sa divákom znova pokúsili sprostredkovať všemožné negatívne, ale aj pozitívne emócie a privolali si k tomu aj veľké herecké mená.

Akonáhle sa informácia o chlapcoch uväznených v bezvýchodiskovej situácii dostala do zvyšku sveta, nikto neváhal. Pred jaskyňou sa vytvorilo obrovské záchranné centrum a tisícky ľudí z každého kúta zeme prišli pomôcť ako len vedeli.

Medzi nimi boli aj dvaja anglickí záchranári so skúsenosťami, ktoré boli pre túto úlohu potrebné. Viggo Mortensen a Colin Farrell hrajú dvojicu potápačských veteránov a priateľov, zodpovedných za nájdenie chlapcov a neskôr aj naplánovanie ich záchrany.

Trinásť životov RECENZIA
Zdroj: paperwriter.ca

Už tu môžem prezradiť prvú vec, ktorú si na filme veľmi cením. Je zbavený prebytočnej dramatizácie. Priveľa filmov sa v dnešnej dobe spolieha na to, že umelo vytvorí pocit určitej emócie. Či už soundtrackom, alebo výstavbou scén a prečačkaným vizuálom.

Trinásť životov toto vyhadzuje von oknom a zobrazuje postavy i udalosti tak surovo a realisticky, ako sa len dá. Mortensen a Farrell nie sú superhrdinovia a aj keď ich činy v príbehu sú priam nadľudské, sú stále iba starnúci muži s obavami o to, či sa im podarí chlapcov zachrániť.

Jednota ľudí verzus neskrotná príroda

Film má perfektný zvuk a minimalistický soundtrack, vďaka čomu hlavnú rolu preberá príroda. Dookola počúvame kakofóniu toku vody, škrípania skál a nikdy nekončiacich dažďov. Pohyb v zatopených chodbách je obmedzený tak, ako je aj verbálna komunikácia potápačov. Ich rytmický dych sa strieda s nárazmi kyslíkových fliaš o úzke steny jaskyne.

Ďalší vynikajúci prvok filmu je jeho tempo. Jaskynné pasáže plné napätia a podvodných zvukov primerane striedajú scény odohrávajúce sa v kempe pred zatopenou horou. Tie sa môžu pýšiť slušnou ľudskou drámou o ľuďoch zápasiacich s časom a prírodou naraz.

13 lives
Zdroj: dailyherald.com

Snímka dokonale zachytáva jednotu ľudí, ktorí kvôli uviaznutým chlapcom precestovali celý svet. Nie je tu žiadny ľudský antagonista, čo by sa pokúšal zmariť plány na ich záchranu. Jeho post znova nahradzuje nezdolateľná a nepodplatiteľná príroda, ktorá pre hrdinov, chlapcov i zvyšných zúčastnených predstavuje najväčšieho nepriateľa. Každý čin záchrannej misie je preto veľmi dôležitý a aj malý pokrok emocionálne katarzný.

Komornosť a veľkoleposť v jednom

Väčšina príbehu sa odohráva v jaskyni, samozrejme. Akonáhle sa potápači dajú na dlhočiznú podvodnú plavbu za chlapcami, ocitáme sa v komornom príbehu, kde aj najmenšie pochybenie môže spôsobiť smrť komukoľvek. Howardova réžia a znova skvelý strih stíha efektívne snímať chaotický pohyb jaskyňou, no to nie je všetko.

13 lives
Zdroj: parade.com

Čo ma prekvapilo bolo to, ako autenticky pôsobili scény odohrávajúce sa mimo jaskyne. Stovky komparzistov, neutíchajúci dážď a thajská príroda. Všetko to pôsobilo, akoby to bolo zachytené priamo na mieste. Film bol natočený za 55 miliónov dolárov, z ktorých tvorcovia očividne využili každý jeden cent.

Šialene nadľudský plán záchrany

Do záchrannej akcie je neskôr povolaný aj ďalší priateľ potápačskej dvojice, doktor, hraný Joelom Edgertonom. Jeho príchod a nasledujúca akcia povyšuje napätie príbehu o niekoľko stupňov vyššie. Už keď si človek myslí, že to pôjde hladko, potápači nám odhalia, že objavenie chlapcov bola ešte len tá jednoduchá časť.

13 lives
Zdroj: variety.com

Ako je možné, že človek je schopný takýchto husárskych kúskov? – Hovoril som si na konci filmu dookola. Niet divu, že sa na túto udalosť prizeral celý svet. Okolnosti, v ktorých sa chlapci a ich záchrancovia ocitli, boli na prvý pohľad nezdolateľné. Každý asi vie, ako sa záchranná akcia skončila. Film je ale tak dobre vykonštruovaný a všeobecne remeselne zvládnutý, že to vôbec neprekáža.

Trinásť životov RECENZIA – Zhrnutie

Trinásť životov si ma získalo. Či už prostými výkonmi dvoch hlavných hrdinov, autentickosťou záchrannej akcie, alebo emočne nabitým dejom. Obhrýzal som si nechty, zasmial som sa a zotrel som aj dve slzy. Po Han Solovi som si myslel, že Howardovi už odzvonilo, vyzerá to ale tak, že opak je pravdou.

Takýchto filmov je málo a môžem povedať, že som bol veľmi príjemne prekvapený. Tvorcovia si taktiež dovolili trocha zapojiť pre Thajsko typickú náboženskú a mystickú stránku témy. Čo sa nejakej tej kritiky týka, mohol by som zabŕdať do rozvinutia a komplexnosti postáv. Bolo by to ale na nič. O to v tomto filme nejde. Ide o skvelo zrežírovanú rekonštrukciu skutočnej záchrannej akcie, pri ktorej stáli stovky, ak nie tisícky hláv z celého sveta. Tvorcovia postavy načrtli, ich vzťahy chvatne narysovali, no udalosť vykreslili do poriadnej hĺbky. Preto dávam filmu hodnotenie 9/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -