Trump má „geniálny“ nápad: Odreže príjmy Svetovej zdravotníckej organizácie ako trest za koronavírus

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Počas jedného z denných briefingov o pandémii si Donald Trump dal za úmysel niečo nevídané. A týmto krokom si na zoznam nepriateľov pripísal nového člena, ktorým bude Svetová zdravotníctva organizácia (WHO).

Podľa jeho slov držala organizácia v utajení dôležité informácie o novom koronavíruse, ktoré by mohli USA pomôcť. Stav v krajine je vraj kritický údajne skrz dezinformovanie amerických občanov zo strany WHO, pričom príkaz o mlčanlivosti mal prísť zo strany Číny.

Trump WHO financie
Zdroj: gizmodo.com

Zadrží Trump všetky financie WHO?

V briefingu nezabudol poznamenať, že USA si na margo toho ponechá všetky finančné prostriedky WHO počas celej pandémie. Vraj prijímajú obrovské množstvo peňazí od Spojených štátov, čo tvorí skoro celkovú sumu (v skutočnosti to je necelých 15 %), ktorú organizácia má k dispozícii. Takto sa k situácii vyjadril Trump:

„WHO dostáva od nás obrovské množstvo peňazí a platíme za väčšinu. Najväčšia časť peňazí je od nás. Taktiež kritizovali a nesúhlasili so zákazom cestovania v čase, keď som tak chcel, a mýlili sa. Zdá sa, že sú až príliš zameraní na Čínu.“ 

Stále dokola zdôrazňoval, že celú situáciu poňali veľmi zle a konať mohli o pár mesiacov skôr. Aj preto sa hlava USA rozhodla využiť svoju moc a Trump sa vyhráža, že zadrží všetky financie Svetovej zdravotníckej organizácie. Tie by im však mal po pandémii vrátiť.

Zatiaľ nie je známe, či sa americký prezident len bezhlavo vyhráža, alebo naozaj splní svoje „sľuby“. Už teraz je však veľkým terčom kritiky za svoje slová. Predsa len, odrezať WHO od značnej časti ich príjmov počas celosvetovej pandémie asi nie je dvakrát dobrý nápad.

USA koronavirus
zdroj: cnbc.com

Ako je na tom momentálne nové epicentrum nákazy?

Na pôde USA to vypuklo z noci na deň a obrovské počty v krajine pribúdajú každou jednou minútou. Do dnešného dňa (9. apríl 2020) evidujú viac ako 435 tisíc prípadov, pričom denne pribúda približne 10 tisíc.

Úmrtia sa čoskoro vyšplhajú na hranicu 15 000 ľudí (denne zomrie približne 1000 ľudí). Počet vyliečených ľudí je momentálne 22 891 a aktívnych pacientov pozitívne testovaných na COVID-19 je 397 472.

Z celosvetového hľadiska to nie je o nič krajšie a štatistické úrady zaznamenali už viac ako 1 500 000 pozitívnych prípadov v 184 krajinách sveta. Najviac úmrtí sa stále vyskytuje v Taliansku, kde novému koronavírusu podľahlo už 17 669 obyvateľov. U nás na Slovensku je to už 701 potvrdených (9. apríl 2020) prípadov a 2 úmrtia. Vyliečili sa zatiaľ 16 Slováci.

Čo si myslíte o situácii v USA? Urobil vy Trump správne, keby odrezal financie WHO? Vaše názory nám môžete zanechať v sekcii komentárov. 

Zdroj: gizmodo.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -