OpenAI práve odomklo plný potenciál ChatGPT, no netešia sa všetci

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Kľúčové vylepšenia pre ChatGPT (s háčikom)

Každou chvíľou je vyspelejšia a vyspelejšia. Umelá inteligencia nie je taký typ digitálneho produktu, ktorý firma raz vydá a potom už len inkasuje. Aby držali krok s agresívnou konkurenciou, musia jednotlivé spoločnosti neustále pracovať na zlepšovaní svojich AI modelov. V tejto rapídnej dobe stačí neaktualizovať svoju aplikáciu pár mesiacov a ostatní sa vám stratia za horizontom. A presne to si uvedomuje aj OpenAI, ktorá vydala ďalšiu dôležitú aktualizáciu ChatGPT.

Ako spoločnosť informovala prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti X (predtým Twitter), nový veľký jazykový model GPT-4 Turbo je odteraz dostupný so zásadnými vylepšeniami v kľúčových oblastiach. Avšak, má to háčik. Tešiť sa z neho budú len niektorí používatelia.

ChatGPT zatiaľ dominuje, musí však držať tempo

Jednoznačne najznámejším nástrojom pre prístup k silám umelej inteligencie je ChatGPT, online platforma spomínanej firmy OpenAI. Tento nástroj je voľne dostupný všetkým používateľom na internete. Po novom dokonca už aj bez povinnej registrácie, ako informoval portál The Verge. Ľudia však takto získajú prístup len ku obmedzenej verzii.

Bez predplatného si môžete písať s chatbotom prostredníctvom internetového prehliadača alebo aplikácie pre iOS a Android. Avšak ten bude využívať len veľký jazykový model GPT-3.5. Túto verziu vydali ešte v novembri 2023, čo síce nie je tak dávno. Vývoj sa však hýbe tak rýchlo, že dnes už zaostáva za najnovšou GPT-4.0.

Ku novému veľkému jazykovému modelu (LLM – large language model) GPT-4 Turbo majú prístup len používatelia s plateným predplatným, ktoré stojí prostredníctvom nástroja ChatGPT 20 amerických dolárov mesačne. Za zmienku stojí fakt, že napríklad prostredníctvom Microsoft Copilot máte tiež prístup ku istej verzii modelu GPT-4. OpenAI však svoje modely neustále vylepšuje a ponúka aj služby navyše.

chatgpt predplatne
Zdroj: snímka obrazovky

Nová verzia je výkonnejšia a príjemnejšia na používanie

Tentokrát firma komunikuje ďalšie vylepšenie modelu GPT-4 Turbo s aktualizáciou z dňa 9. apríla 2024. „Vylepšili sme schopnosti v písaní, matematike, logickom zmýšľaní a kódovaní,“ informuje OpenAI.

Nová verzia umelej inteligencie nie je prelomová v tom pravom slova zmysle, ale vylepšuje kľúčové prvky tohto nástroja. Okrem iného bude ChatGPT po novom „priamejší, menej ‚obkecaný‘ a bude používať prirodzenejšiu reč,“ hovorí spoločnosť. Výrazne sa tiež zlepšila schopnosť nástroja písať kód v programovacích jazykoch, čo je jedna z aktuálne najžiadanejších funkcií AI.

Nová verzia je dostupná na open source platforme GitHub s nasledujúcim tvrdením:

„Robíme to open source, aby sme mohli byť transparentní o presnosti čísel, ktoré publikujeme s našimi najnovšími modelmi.“

Vývoj napreduje raketovým tempom

Je zaujímavé sledovať, ako veľmi rýchlo sa vyvíja umelá inteligencia a jednotlivé nástroje, ktoré ju poskytujú. OpenAI už dávno nie je jediným hráčom na trhu, dnes mu konkurujú giganti ako Microsoft, Google a svoj mocný nástroj údajne chystá aj Apple. Sme zvedaví, s čím firmy prídu ďalej, aby sa odlíšili od ostatných.

Používate niektorý z nástrojov pre umelú inteligenciu? Ktorý z nich je váš najobľúbenejší a prečo? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -