Šéf Google volá po okamžitej regulácii umelej inteligencie. Aké má na to dôvody?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Bude umelá inteligencia regulovaná?

Generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet, pod ktorú spadá aj Google, volá po regulácii AI. Sundar Pichai, ktorý len nedávno vstúpil do pozície šéfovania tejto biliónovej firmy, má za sebou prvý veľký verejný ťah. Tematikou sa stala umelá inteligencia, o ktorej viac povedal v rozhovore s britským magazínom Financial Times.

„Teraz už som presvedčený o tom, že umelá inteligencia musí byť regulovaná. Je príliš dôležitá na to, aby nebola. Jedinou otázkou ostáva, ako sa k tomu postaviť,“
povedal Pichai.

CEO Alphabet podotýka, že „minulosť je plná príkladov toho, že pozitívne účinky technológií nie sú garantované.“ Ako príklad poskytol spaľovací motor, ktorý bol vynájdený koncom 19. storočia. Ten na jednu stranu zjednodušil možnosť cestovania a prevážania tovaru, no na druhú stranu spôsobil množstvo nehôd.

„Dobré regulačné štruktúry zvážia bezpečnosť, jednoduchosť, férovosť a zodpovednosť, aby sme zaručili, že vyvíjame správe nástroje správnymi spôsobmi,“ zhodnotil Pichai. Je podľa neho akútne, aby „rozumná regulácia balansovala potenciálne hrozby,“ ktoré prídu s ďalším vývojom umelej inteligencie.

google logo
Zdroj: theverge.com

Prečo?

Čo sa konkrétnych príkladov týka, generálny riaditeľ načal oblasti medicíny či autonómnych áut. Zdravotné organizácie Google Health a Alphabet Verily aktívne využívajú AI, pomocou ktorého v niektorých prípadoch dokážu diagnostikovať chorobu spoľahlivejšie ako ľudskí experti.

Autonómnym vozidlám sa zasa venuje spoločnosť Google Waymo, ktorá v americkom meste Phoenix prevádzkuje službu taxíkov bez šoférov. „Vlády musia ustanoviť vhodné nové pravidlá a zvážiť všetky relevantné náklady a benefity,“ dodal Pichai k tejto oblasti umelej inteligencie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Tému uzavrel tým, že povedal, že Google chce byť „nápomocným a zapojeným partnerom regulátorov“ tým, že ponúkne „expertízu, skúsenosti a nástroje, aby mohli spoločne mapovať tieto problémy.“ Nakoniec Sundar Pichai ešte predstavil svoj entuziastický názor na umelú inteligenciu:

„AI má potenciál zlepšiť životy miliónom ľudí, pričom najväčší risk by mohlo byť, keby sme to nespravili. Zaručením toho, že bude vyvíjané zodpovedne a tak, aby z neho benefitovali všetci, môžeme inšpirovať budúce generácie, aby verili v silu technológií rovnako ako ja.“

Zdroj: 9to5google.com, techradar.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -